www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gasit Squier bullet vechi tare...


comanel
 Share

Recommended Posts

Am avut un mega noroc sa dau de asa ceva... la o pomana s-a intamplat :) .. tatal unui chitarist din formatia "Cristal" - daca s-a auzit de asa ceva.. zic si de Puiu Cretu.. poate mai rings a bell... are la el acasa un squier bullet vechi tare.. (era cam prima chitara a tipului.. ) aka.. se duce inspre anii '70.Chitara are dozele schimbate cu H-S-H la primul humbuker fiind o pereche de single hotrails legate in serie iar la restu dozele originale..

 

Am probat chitara si pot sa afirm ca este unul din cele mai comode griff-uri pe care am pus mana pana acum (si am cantat pe destule chitari ca sa pot face o comparatie..)

 

treaba e asa... am seria, am poza cu ea, si mi se arunca un pret exceptional.. 7milioane... asa sa fie...

 

http://www.sprucetreemusic.com/fendsqbull497.jpg (asemanator... culoare sunburst si H-s-H la doze.. fara tremolo..)

 

dar.. daca am seria.. SQ22702.. unde gasesc detalii despre cand a fost facuta exact? eventual unde?...

 

Later edit: Gasit o idee de chestie.. e un Squier din '83 facut in Japonia... oki... still searching.. :)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

cred ca nu stiti ce vb. :) in primul rand e bullet ptr ca asa erau squierurile vechi.bulleturile din 80 facute in japonia,sunt niste piese exceptionale de instrument.se ridica oricand la nivelul unui fender,si sunt chiar mai misto decat fenderurile astea noi,mexicane.stiu ce spun ca am 2 fenderuri,si mehican si japonez.am pus mana p un squier asemanator,si pot spune ca sunt chiar super tari.iar ca pretz,pfffff,poi asa ceva se vinde cu 400-500 de dolari.asta chiar e ceva vintage,si pe vremea aceea squier nu era o firma de chinezarii.daca mai zici ca are si dozele alea,poi numa alea costa 7 mil.daca nu o cumperi e simplu,zii nr lu nenea individu :)

Link to comment
Share on other sites

cumpara cu ochii inchisi!

 

am 1 tele din 94 mehican si crede-ma: face kk pe multe d-alea americane d'acuma! ca-i pullet conteaza mai putin... aia care zice ca-i nasol inzeamna ca are d'alea de la 3k $ in sus... asa da! bine-nteles ca vechimea conteaza si acolo... compara orice brand la interval de 5-10 ani si vezi ce diferente apar la calitate, finisaje, tolerante, etc :)

 

offtopic: canta care-va p'acilea? sau doar ne dam cu parerea? :)

Link to comment
Share on other sites

Bullet a fost intotdeauna sub Squier normal.Nu va lasati pacaliti de licitatii de ebay fara niciun licitator,vezi sticky-ul cu JCM 800,unde era la 1300 sau asa ceva,fara nici un licitator,iar in linkul care l-am dat eu,se vanduse la 485 de euro,dupa o lupta destul de serioasa pe ultimele 10min.Pretul corect la un asemenea Bullet este 250-300 de euro,in functie de starea in care se afla.Cele mai valoroase Squiere sunt cele din seria JV(japanese Vintage)de la inceputul anilor 80,apoi cele '72 reissue,facute din 81 pana in 85,si in cele din urma Bulleturile din acea perioada.Ele au o valoare deosebita pentru ca in 81 nu s-a fabricat deloc Fender,iar cele din 82 sunt facute in Japonia,in aceeasi fabrica si aprox cu aceleasi materiale,iar in 83,Fender a inceput din nou sa fabrice in USA,dar la o calitate jalnica,mult sub Squierele facute in Japonia,le-a luat cam 4 ani celor de la Fender sa ajunga la o calitate decenta,sa renunte la ideea tembela cu jack-ul in pickguard,in locul celui de-al treilea potentiometru.si sa isi revina putin.Calitatea si finisajul unui Bullet sunt mult sub un Squier normal,materialele folosite sunt de o mai proasta calitate.Cu toate acestea iti recomand calduros sa o iei la banii astia,fiindca este o chitara foarte buna,poti sa-l intrebi pe Glass care a avut una asemanatoare,si a vandut-o mult mai scump,din cate tin minte.

PS: si da,am doua chitari care depasesc 3000 de coco,ba mai mult,am si un Squier din 81('72 Reissue) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

dude cel mai bine decizi tu daca iti place iao........ puneo pe o statie de chitara buna si vezi daca iti place sunetul si ai bani BUY IT!!!...nu cred ca poa sa decida cineva pt tine daca se merita, depinde si ce vrei sa canti pe ea

 

ps:cat dai pe ea :) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.