www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Are Cineva Fender Jaguar Baritone Special Hh?


dani
 Share

Recommended Posts

Salutare. Vreau sa-mi iau o chitara baritone si m-am gandit si la un fender jaguar insa nu sunt pe stock in magazinele noastre. Are cineva una pe care as putea sa pun mana sa-mi fac o idee?? Daca e si de vanzare cu atat mai bine:)

 

Multumesc...Dani!

http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-electrice-cid8_997/fender-classic-player-jaguar-sp.-hh-id4028.html

 

Mai bine cumperi doua Strat-uri decat sa platesti un "brand" vintage.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pai prs-ul este prima optiune pe care o iau in calcul.Ma gandeam ca poate cu un jaguar o sa obtin un clean mai bunicel fatza de prs.Maine o sa fiu la mcmusic sa probez si apoi sa cumpar chitara(PRs mike mushok), Daca e vreun doritor sa o auda dupa ce o cumpar e binevenit sa o incerce(o sa stau toata ziua prin bucuresti deci e timp de mers la vreo sala de repetitii ceva). Multumesc de reply-uri:P

 

Dicu@...Ziceai ca stii pe cineva care are Prs baritone?e vb de mike muhsok?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat Prs-ul mike mushok. Suna de inlemnesti. nu cred ca o sa simt nevoia de upgrade de doze prea curand. :rulez:

 

Schimbat doza nu este un upgrade ...dozele nu sunt pantofi sau posete nici macar tuburi finale.

 

 

Dozele de Fender cu magneti AlNiCo obosite in timp dau tonul specific de vintage .. asa ca daca faci "upgrade " sa dus tonul.

 

Daca ai o statie vintage cu o sensibilitate anume ( conceputa ptr clean )la care vrei sa-i bagi "gaz" in intrare ca sa distorsioneze finalul fara sa mai intrepui un preamp ...deci doar doza -cablu -statie + dif ...ca sa ramana tonul si dinamica .

 

Nu-i rau un preamp buffer DAR ! are nevoie de curent ...baterie...adaptor etc ...cablu in plus ce se poate strica si cablu in plus pe scena etc etc ..

 

Cel mai comod si ideal este sa ai chitara si statia ...nimic altceva.

 

Asa ca ptr imagine si tinuta se cumpara o chitara vintage scumpa la care eventual se pun doze cu semnal mai mare ca sa obtii soundul ptr genul /stilul tau de cantat.

 

Daca cumperi un jaguar vintage si ii schimbi dozele nu mai are valoare...dar poate te face fericit ca ai o chitara scumpa si se si vede plus mai si suna unde crezi tu ca-i bine..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca as avea unde sa gasesc un jaguar baritone vintage:) Ma referam la schimbatul dozelor de pe Prs baritone(care nu e vintage si dozele credeam ca nu-s prea bune insa m-am convins ca suna f bine.

 

Conteaza f mult si confortul pe scena insa eu nu-mi pot face treaba in trupa fara cateva efecte. Partea buna e ca din chitara ies direct in amp, toate pedalele fiind in fx-loop:P

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

O alternativa la Fender Jaguar baritone ar fi Danelectro Dead On 67. Sunetul de clean mi se pare foarte ok din demouri, putin cam rece. Nu stiu daca dozele de pe el ti s-ar potrivi.

 

Cred ca iti place tensiunea din corzi si scara de 27,7" de la PRS ;)

Pacat ca are doar 22 taste.

Link to comment
Share on other sites

e ok danelectro dar nu e pe gustul meu:) e foarte misto griful la prs, tensiunea e aproape ok(are corzi cam subtiri acum pe ea insa mi-am luat de 12-68) si o sa le schimb curand. nu vad vreun dezavantaj ca are doar 22 de taste, suficiente.

 

Ma bucur @dicu ca sunt si eu p-aci:P...ce acordaj folosesti??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.