www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer BCA2000


Recommended Posts

...adica asta: http://www.behringer.com/BCA2000/index.cfm?lang=ENG

 

Ideea este ca a adus scula la Muzica, dupa atat amar de timp si ma cam roade s-o cumpar - pentu tras chitara linistit acasa, eventual in tandem cu un V-Amp Pro sau alte jucarele - ma intereseaza o calitate de demo.

 

Si imi place ca pe viitor pot cumpara un preamp de calitate cu iesire ADAT pe care sa-l interfatez la calculator faca greturi.

 

Voi ce ziceti? Ma intereseaza mai ales parerile lui George si MMG (nu te-am uitat cu discutia aia, doar ca n-am avut timp).

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut ocazia sa frec un BCA2000, deci, mare lucru nu pot spune. In principiu, totul tine de cit esti de curajos - sa-ti cumperi o scula Behringer atit de complexa este o dovada de cutezanta :) . Daca nu ar avea probleme de fiabilitate, singura problema reala care se pune (in afara calitatii care pare bunicica din review-urile de pe net) este cea de software, adica de drivere.

Scula hardware pt computer este atiti de valoroasa cit de bune sint driverele ei, iar aici, nu stiu ce sa zic de Behringer...

Link to comment
Share on other sites

Nici eu n-am apucat sa ma joc cu el. Si MMG cam are dreptate.

 

Eu as mai pune pana la 500 si as lua M-box de la Digidesign, care e cu totul alta mancare de peste. Calitatea este de studio la un pret de nimic. Are preamp Focusrite(!) si iti da Pro tools SE la ea !. E cel mai bun deal la ora asta. Mie trei sa-mi vina in vre-o 3 saptamani si daca e vii sa vezi.

Link to comment
Share on other sites

Singura problema cu MBox-ul este aceea ca functioneaza pe interfata USB 1.1. Ori, asta este o interfatza lenta pentru cantitatea mare de informatie presupusa de un stream audio la 24bit/48kHz. De aici rezulta latente mari in aplicatiile VST (precum Cubase, Nuendo and such). Ceea ce inseamna ca nu poti aplica efecte software in timp real pe chitara cu care cinti prin preampurile MBox-ului, decit cu o intirziere deranjanta pt un instrumentist. Asta este pacat, pentru ca ar fi fost fain ca la calitatea acelor preampuri sa ai parte si de posibilitatea de a-ti folosi computerul ca procesor in timp real.

 

[Digresiune constructiva.

Cit despre ProTools, acum ca M-Audio are drivere pentru ProTools LE, cred ca este clar ca se va gasi o solutie mai ieftina :) . De altfel, ea functioneaza deja pe Audiophile-ul meu 192. Bomb Factory Sansamp PSA-1 in timp real rings any bell? Este replica perfecta a celebrului Tech 21 Sansamp PSA(-1)... Despre care a se citi comentariile de aici.]

 

[Digresiune critica.

Digidesign nu spun explicit asta la specificatii, ei spun in sectiunea Misc. a acestora urmatorul lucru: " USB type B socket (v.1.1)". Desi este literalmente "aruncata" intr-o zona a derizoriului, aceasta informatie care se refera de fapt la tipul de mufa folosit este pusa in locul unei informatii mult mai importante: repet, MBox-ul functioneaza pe interfata USB 1.1, care foloseste mufa USB 1.1. Ideea este ca pe aceeasi mufa functioneaza si interfatza USB 2.0 (muuuult mai rapida decit cea 1.1), ceea ce duce la o "cocoloshire" a adevarului ca MBox-ul este deja o scula invechita ca interfatza cu computerul.

Deja sint multe produse similare care folosesc interfata FireWire (foarte rapida) si pe cea USB 2.0 (chiar un pic mai rapida decit cea FW). Am testat o parte din ele si pot spune ca latentele sint sensibil mai reduse decit la interfata USB 1.1, ceea ce permite folosirea interfetzelor FW sau USB 2.0 in timp real la procesarea cu computerul.

Un alt produs asemanator cu MBox-ul este Lexicon Omega care este tot pe interfata USB 1.1, si (de ce nu ma mir?), producatorul foloseste acelasi truc de rahat in specificatii: singura referire la interfata folosita este de fapt o referire la mufa interfetei "USB Type B Socket: Version 1.1". Go figure!]

Link to comment
Share on other sites

Mda, la capitolul asta pana si BCA2000 ii bate - daca-l pui in tandem cu un pre cu iesire ADAT cum e Onyx-ul de la Mackie, ii bate in fundul gol.

 

Acum chiar cred ca voi merge pe solutia propusa de MMG, adica fie un FocusRite TrackMaster fie un Studio Projects VTB-1, oricare dintre ele fiind conectat la un Audiophile 192.

 

Chiar, de ART ce stiti? MMG mi-a zis ca-s destul de slabi.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai discutam cu neamtul de care ti-am mai spus pentru ca eram ingrijorat ca poate n-a vazut ca M-box are usb 1.1. El zice ca s-a hotarat sa-l cumpere dupa ce l-a vazut la lucru la un prieten al lui pe un G3!, si ca nu era lent deloc. Acum, si eu zic ca 1.1 este lent, dar 99% omul stie ce vorbeste. Poate nu simti, cine stie.

Eu zic sa mai studiezi piata.

Link to comment
Share on other sites

Aici puteti gasi o discutie despre dotarea de catre Digidesign (si) a placilor M-Audio cu drivere compatibile Pro Tools + aparitia versiunii M-Powered a Protools LE. In acelasi topic, daca aveti rabdare, veti citi despre bucuria unor utilizatori de MBox ca pot sa-si cumpere o placa M-Audio pe care sa foloseasca Pro Tools. De ce? Un raspuns este citatul urmator din topicul respectiv.

User-ul "Aleatoric" (asta este nick-ul respectivului, nu o metafora a mea pt. o selectie random) spune:

"Yea this is cool news as you now the mbox has some major latency issues. I am considering dishing out the mbox and using the cash to get a firewire 410 and m-powered. It is a bit of a price jump but to be able to run PT with a nice portable 4 input firewire I/O is way cool."

Si este numai una din parerile de acest fel despre MBox.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.