www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglarea intonatiei


Guest Stiv
 Share

Recommended Posts

Guest Stiv

Am o mica si scurta intrebare ( nu cred ca a mai fost, eu n-am gasit-o) .. Cum se regleaza intonatia la o chitara tip Les Paul(in caz ca incepe sa falseze) ? Am inteles ca se umbla pe la bridge pe undeva , la niste suruburi :) , in asa fel incat prima armonica sa sune a fel ca nota de pe tasta 12, dar nu stiu exact care e procedura ..

Link to comment
Share on other sites

ai in primul rand nevoie de un tuner. apoi. pe asa numitul tune-o-matic bridge (calusul) se afla 6 suruburi (singurele, de altfel), care parund prin calus paralel cu corzile si trec si prin asa numitele "saddles"-uri (piesele reglabile de la suprafata calusului, in forma de lama de cutit, pe care se sprijina corzile). in momentul in care ai acordat cu tunerul coarda libera respectiva, apesi apoi pe tasta a12-a si trebuie sa obtii exact aceeasi nota. daca nota pe tasta a 12-a este mai jos insurubezi surubul respectiv pana atingi nota respectiva dar din aproape in aproape. daca nota este prea sus desurubezi si faci aceeasi operatie.

Link to comment
Share on other sites

ai in primul rand nevoie de un tuner. apoi. pe asa numitul tune-o-matic bridge (calusul) se afla 6 suruburi (singurele, de altfel), care parund prin calus paralel cu corzile si trec si prin asa numitele "saddles"-uri (piesele reglabile de la suprafata calusului, in forma de lama de cutit, pe care se sprijina corzile). in momentul in care ai acordat cu tunerul coarda libera respectiva, apesi apoi pe tasta a12-a si trebuie sa obtii exact aceeasi nota. daca nota pe tasta a 12-a este mai jos insurubezi surubul respectiv pana atingi nota respectiva dar din aproape in aproape. daca nota este prea sus desurubezi si faci aceeasi operatie.

 

Ar mai fi ceva: daca regleti intonatia pentru prima data trebuie sa sti ca cel mai probabil nu va merge din prima. In clipa in care reglezi nota corecta la tasta 12 o vei strica la liber si invers. Cam asta ar fi semnificatia lui "din aproape in aproape". Trebuie sa gasesti pozitia in care suna la fel si iti trebuie ceva rabdare.

 

Sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stiv

Multumesc pt ajutor StratMan , man1ak. acu trebuie doar sa-mi rezerv vreo ora de invartit suruburi , mai pe la sfarsitu saptamanii. sper sa-mi iasa

Link to comment
Share on other sites

inca o mentiune:mai exact, in functie de locul in care se afla cele 6 suruburi pe calus (ele pot fi pe partea dinspre doze sau pe partea opusa) trebuie sa tii cont de faptul ca: insuruband sau desuruband, in momentul in care saddles-urile se departeaza de doze, octava se coboara iar daca saddles-urile se apropie de doze, octava se ridica. asa cum a completat foarte atent si bine @man1ak, dupa fiecare insurubare sau desurubare trebuie refacuta intonatia corzii libere. succes! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

StratMan iarasi cu un raspuns corect , eu as mai adauga altfel pentru cei mai incepatori.

 

A): calusul mutat catre grif urca octava.

 

:):calusul indepertat in directia opusa grifului coboara octava.

 

Atentie la corzi noi se trag "papusile" calusului ca si la punctul :). sa fie coarda mai lunga.

 

Cu timpul coarda se va frange si va trebui sa reglezi papusile ( mai ales la corzile subtiri nematisate) catre grif , pana ce nu se mai poate regla si atuncea schimbi coarda si pui o coarda noua, si incepi reglajul de la inceput.

 

Am atasat si un desen mai urat dar pentru a intelege fenomenul fizic .

 

Coarda noua este inca " nefranta " si se culca pe calus continuand indoitura ( curbura) mai departe.

 

Asa ca portiunea reala ( dreapta) este mai scurta ( lungime reala de oscilatie ) , de acea se muta papusa in asa fel ca portiunea drepta sa inceapa exact de la punctul calculat al capatului corzi .in asa fel ca octava sa fie exact la jumatatea portiuni reale de oscilatie. Deci se "lungeste coarda" .

 

Cand coarda se frange , tot mai tare se regleaza si calusul ca atare. Muti papusa catre grif ca sa reglezi capatul lungimi reala=e de oscilatie. .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

sfatul meu este sa reglezi octavele cu corzi noi si, dupa o folosinta mai mult sau mai putin indelungata, daca au iesit din octava, nu mai umbla la reglaje ci schimba corzile! din proprie experienta, corzile isi pierd calitatile sonore inaintea celor mecanice. mai explicit: corzile incep sa sune prost inainte de a se decalibra si a-si pierde octava. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am o mica nelamurire: intonatia se regleaza numai pe acordaj standard vechi (EBGDAE) sau o pot regla (folosind acelasi principiu) si pe acordaj standard nou (CGDAEG) - eventual pe un alt acordaj alternativ? :)

Link to comment
Share on other sites

Am o mica nelamurire: intonatia se regleaza numai pe acordaj standard vechi (EBGDAE) sau o pot regla (folosind acelasi principiu) si pe acordaj standard nou (CGDAEG) - eventual pe un alt acordaj alternativ? :)

 

Pai eu mi-o reglez (daca e nevoie si falseaza evident) de cate ori schimb acordajul si mi se pare normal asa, sunt tot note si ele saracele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.