www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reverb Digital


Reverb digital  

16 members have voted

  1. 1. Sunteti interesati de cumpararea unui astfel de reverb construit manual ?

    • Da.
      2
    • Da, doresc sa testez un astfel de reverb.
      9
    • Da, sunt interesat sa comand imediat.
      0
    • Nu, prefer doar pedalele de fabrica.
      1
    • Nu, prefer pedalele de fabrica, chiar si Behringer.
      1
    • Nu, nu folosesc reverb.
      3


Recommended Posts

Impreuna cu colegul Gabriel Tudoran - AnalogSound va supunem atentiei acest subiect - dorim sa aflam daca exista interes in cadrul comunitatii pentru asa ceva:

- pedale de reverb digital cu circuit Belton in trei variante: short decay (2 s), medium decay (2.5 s) si long decay (2.85 s).

Putem realiza sub sigla ANALOGSOUND pedale de reverb asemeni celor prezentate in acest topic http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/56432-reverb-digital/page__p__546180#entry546180 .

 

Va multumim.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Pretul pentru o astfel de pedala va varia undeva in jurul sumei de 350-360 ron (produsul finit). O mica remarca pe care Sorin a omis-o, este bine sa fie, produsele se vor vinde exclusiv in forma finita. Nu se vor vinde kituri, elemente semi-ansamblate sau intr-o alta forma decat produs finit.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Impreuna cu colegul Gabriel Tudoran - AnalogSound va supunem atentiei acest subiect - dorim sa aflam daca exista interes in cadrul comunitatii pentru asa ceva:

- pedale de reverb digital cu circuit Belton in trei variante: short decay (2 s), medium decay (2.5 s) si long decay (2.85 s).

Putem realiza sub sigla ANALOGSOUND pedale de reverb asemeni celor prezentate in acest topic http://forums.rgc.ro...180#entry546180 .

 

Va multumim.

 

nu se poate face un reverb cu decay-ul reglabil? in cazul asta trebuie sa ti alegi un singur decay si n-ai practic alta optiune

Link to comment
Share on other sites

nu se poate face un reverb cu decay-ul reglabil? in cazul asta trebuie sa ti alegi un singur decay si n-ai practic alta optiune

 

Din pacate in interiorul modulului Belton nu putem interveni, totusi ar fi o idee de grupat 2 module in aceeasi pedala - o combinatie : short-medium, sau short-long, sau medium-long comutabile cu un rotativ probabil. E o idee si sa existe toate cele 3 variante in aceeasi incinta, dar, pe langa faptul ca va trebui o carcasa mai mare, vor fi si probleme la comutare.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Da, sunt interesat sa-l testez ! da, sunt interesat sa-l cumpar daca bate "meezeeria" care o am built in in amp. Si sincer, short-medium este mai mult decat suficient pentru nevoile mele :)

 

Personal, tind sa subscriu la treaba cu EHX-ul, dar din pacate am auzit multi oameni care prefera si variante mult mai ieftine si mai slab calitativ, pentru ca na.. reverbu' e numai unu...sau "efect de sala" cum am mai auzit in stanga si-n dreapta. Nu e la fel de evident ca un overdrive prost...

 

 

Daca suna macar trei sferturi de cum suna ista:

faceti treaba buna tare :)

 

 

Va urez succes mult mult ! Si postati acilea cum merg treburile.

 

 

Later edit:

 

aaaa My bad :)

 

Acu am citit intreg topicul in care ai prezentat cele doua pedale gata facute.

 

MESERIE :)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Ca sa se vanda trebuie sa fie peste un reverb de procesor sau fata de alte pedale din acea gama de pret.

 

Legat de reverbul procesoarelor pot sa spun doar ca, pentru gusturile mele, e peste cel al unui Boss ME50 (pentru ca am folosit o perioada un astfel de procesor), despre alte procesoare nu ma pot pronunta. Din pacate nu am o camera video, dar daca se ofera cineva cu scule mai rasarite decat ale mele sa ajute la ''executarea'' unui sample filmat pun la dispozitie cele 2 pedale - facem inregistrare adevarata cu preluare cu microfon.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.