www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Strat Ultra


adrianni
 Share

Recommended Posts

Eu am incercat unul si mi s-a parut senzational, dar asta nu inseamna ca si altii ar fi fost de aceeasi parere. Dintre Straturile moderne insa mi s-a parut ceva "din alta liga" fata de restul (American Standard si actualul Deluxe, Plus nu am incercat niciodata). Uite o pagina utila aici :

 

http://xhefriguitars.com/page4.html

 

Mai gasesti opinii aici :

 

http://www.fender.com/community/forums/viewtopic.php?f=6&t=26284&hilit=ultra

Edited by ronniefrown
Link to comment
Share on other sites

Da, xhefriguitars e o sursa de informatie foarte buna despre acest model. In fapt, chiar vindea o chitara pe ebay, dar nu un ultra ci un plus care a fost customizat de el ca un ultra.

Tipul mi se pare foarte pasionat si bine documentat. Chitara nu s-a vandut (reserve not met), cred ca vroia 1200 USD.

 

Ma atrage acest model pentru ca are fingerboard de abanos (dealtfel singurul model cu aceasta optiune in istoria Fender), si o multime de optiuni in ce priveste sunetul care se poate obtine.

Sunt finisate impecabil, vin standard cu LSR nut, locking tuners si altele. Mi se pare o alternativa buna la modelul Jeff Beck care pentru multi nu e ok din cauza grifului prea gros. Modelul Jeff Beck vernil mai nou cu grif mai subtire e cam greu de gasit si in general sare de 2000 USD.

 

Multumesc pentru raspuns, orice alte opinii sunt asteptate cu interes.

Link to comment
Share on other sites

Da, xhefriguitars e o sursa de informatie foarte buna despre acest model. In fapt, chiar vindea o chitara pe ebay, dar nu un ultra ci un plus care a fost customizat de el ca un ultra.

Tipul mi se pare foarte pasionat si bine documentat. Chitara nu s-a vandut (reserve not met), cred ca vroia 1200 USD.

 

Ma atrage acest model pentru ca are fingerboard de abanos (dealtfel singurul model cu aceasta optiune in istoria Fender), si o multime de optiuni in ce priveste sunetul care se poate obtine.

Sunt finisate impecabil, vin standard cu LSR nut, locking tuners si altele. Mi se pare o alternativa buna la modelul Jeff Beck care pentru multi nu e ok din cauza grifului prea gros. Modelul Jeff Beck vernil mai nou cu grif mai subtire e cam greu de gasit si in general sare de 2000 USD.

 

Multumesc pentru raspuns, orice alte opinii sunt asteptate cu interes.

 

Mai exista un model cu fingerboard de abanos, Deluxe-ul FMT, este discontinued de un an sau doi parca :

 

http://www.rockpalace.com/de/Produkt/Fender-American-Deluxe-Stratocaster-FMT-HSS-Tobacco-SB-Ebony

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru mesaj.

Inca un element care imi place la acest model.

Am cautat schema de wiring pentru modelul ULTRA, inclusiv pe site-ul Fender, nu e de gasit. Deasemenea nici pe net nu am gasit nimic.

Spre exemplu, la EJ-ul meu, imi place foarte mult sunetul out of phase care se obtine in pozitiile 2 si 4 (combinarea dozelor alaturate). Pur si simplu mi se pare divin.

La modelul ULTRA, ti se mai ofera inca un milion de posibilitati cu switch-ul. Cred ca ar fi un proiect interesant de luat un Fat Strat sau un Deluxe si modificat dupa ULTRA.

Ceva in genul lui Xhefri.

 

E una de vanzare pe ebay, una albastra:

http://cgi.ebay.com/1989-USA-Fender-Stratocaster-Ultra-/220749976591?pt=Guitar&hash=item3365b9540f

 

Xhefri zice ca primul an de fabricatie la ULTRA este 1990.

Asta de pe ebay zice ca respectiva e fabricata in 89. Serialul zice 89-90. In rest chitara pare ok, nu scrie pe plate ULTRA dar s-ar parea ca in primul an de fabricatie nu s-a scris pe plate. Am cerut cateva poze de detaliu cu fret-urile, nu prea am incredere in seller (cam putine feedback-uri). Nut-ul e chrome plated, configuratia dozelor e cea originala (dual red, gold, blue), poate e real thing. Case-ul nu mi se pare ok, s-a vandut una care avea case gri vintage, ala cred ca era original.

 

Sunt entuziasmat de modelul asta, daca am noroc si prind unul promit sa pun schema de wiring aici.

 

 

Link to comment
Share on other sites

probabil ca stii si tu ca ebony e unul dintre cele mai sensibile lemne la umiditate (lipsa ei). ai grija sa nu ai surprize la o chitara asa de veche, care trebuie sa fi fost  tinuta in conditii optime pt ca sa nu se usuce prea tare lemnul si sa apara fenomenul de micsorare/strangere (shrinkage) care duce la iesirea tastelor in margine, eventual craparea lemnului. daca s-a intamplat sau se intampla asa ceva trebuie lucrat la reducerea "excesului" de taste, lucru care ar trebui sa influenteze si pretul . din punctul meu de vedere, fara sa fi studiat tare mult perioada aia si modelele produse de fender, cred ca este un Plus (care a devenit Deluxe in 97) cu fretboard de abanos si electronica diferita. nu cred ca lemnul e de o calitate superioara. cauta sa te informezi daca top-ul e adevarat sau doar veneer. eu auzisem ca pe ceva modele ar fi veneer (vorbesc de americane). back-ul sunt destul de convins ca e veneer. desi repet, nu m-am documentat cine-stie-ce inainte sa scriu ce am scris, deci e posibil sa nu am dreptate. bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru mesaj.

Inca un element care imi place la acest model.

Am cautat schema de wiring pentru modelul ULTRA, inclusiv pe site-ul Fender, nu e de gasit. Deasemenea nici pe net nu am gasit nimic.

Spre exemplu, la EJ-ul meu, imi place foarte mult sunetul out of phase care se obtine in pozitiile 2 si 4 (combinarea dozelor alaturate). Pur si simplu mi se pare divin.

La modelul ULTRA, ti se mai ofera inca un milion de posibilitati cu switch-ul. Cred ca ar fi un proiect interesant de luat un Fat Strat sau un Deluxe si modificat dupa ULTRA.

Ceva in genul lui Xhefri.

 

E una de vanzare pe ebay, una albastra:

http://cgi.ebay.com/...=item3365b9540f

 

Xhefri zice ca primul an de fabricatie la ULTRA este 1990.

Asta de pe ebay zice ca respectiva e fabricata in 89. Serialul zice 89-90. In rest chitara pare ok, nu scrie pe plate ULTRA dar s-ar parea ca in primul an de fabricatie nu s-a scris pe plate. Am cerut cateva poze de detaliu cu fret-urile, nu prea am incredere in seller (cam putine feedback-uri). Nut-ul e chrome plated, configuratia dozelor e cea originala (dual red, gold, blue), poate e real thing. Case-ul nu mi se pare ok, s-a vandut una care avea case gri vintage, ala cred ca era original.

 

Sunt entuziasmat de modelul asta, daca am noroc si prind unul promit sa pun schema de wiring aici.

 

 

 

configuratia dozelor prezentata in postul tau este, intr-adevar, cea originala: dual red, gold, blue.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/...195142593806417

 

 

Vad ca Xhefri mai incearca o data sa-si vanda una din cele configurate de el.

 

Ma uitam ca preturile pe ebay la dozele Lace Sensor de toate culorile n-ar fi prea mari. Cu certitudine, daca te multumesti cu un Fat Strat, sau chiar un Deluxe mai nou, poti sa-ti faci singur un ULTRA (daca se poate spune asa). Problema este ca nimeni nu cunoaste schema de wiring. M-am uitat la Fender pe site, nici nu pomenesc de modelul Ultra la wiring schematics. Xhefri zice ca foarte putini cunosc aceasta schema.

Ma gandesc sa-l conving pe Xhefri sa mi-o trimita daca nu reusesc sa prind una originala mai curand. Oare mi-o da cu flit?

Edited by adrianni
Link to comment
Share on other sites

Mai jos am pus un raspuns de la Xhefri. L-am intrebat in legatura cu o licitatie de pe ebay si anume daca chitara din listing este ok.

 

 

 

ce mai faci? bine, multumesc :) LOL, Yep< I have been to Romania about 21 times. I think to ever major city in the country!

 

Anyhow, about the eBay auction. That guitar is a little bit over priced. You should be able to get an Ultra for around $1300 to $1500 at the most. Then consider the shipping costs to Romania and possible duty tax. And yes that guitar is the real thing. It is a very nice guitar Fati bine...

 

Take care,

 

--

Jeff

Xhefri’s Guitars

www.xhefriguitars.com

 

 

From: Adrian Niculae <adrian.niculae@yahoo.com>

Date: Sun, 6 Mar 2011 14:11:56 -0800 (PST)

To: <xhefri@gmail.com>

Subject: Ultra Strat - message from ROMANIA

 

Hi,

 

My name is Adrian Niculae, I am from Bucharest, ROMANIA.

I visited your web page and I must say it shows some impressive work. Some of your guitars are absolutely amazing.

 

I was looking for an Ultra Strat on ebay. Sometimes I look to see the completed listings just to get an ideea of the prices and I saw your customized Plus. This is how I got to your page.

 

I would really like to have one. I think that the tonal options that one can achieve through the different configurations is endless. And I like the ebony fretboard. A friend of mine told me that the radius on the Ultra's neck is 12 instead of 9.5 which makes the fretboard flatter. Again, I like that very much. Anyway, since you probably get 1000 emails asking you to sell one of yours, I will not do that. Instead, I would kindly ask you to take a look at this ebay listing http://cgi.ebay.com/1989-USA-Fender-Stratocaster-Ultra-/220749976591?pt=Guitar&hash=item3365b9540f <http://cgi.ebay.com/1989-USA-Fender-Stratocaster-Ultra-/220749976591?pt=Guitar&hash=item3365b9540f> and tell me what you think. Is this the real thing? Have you seen this finish before? Should I stay away or should I buy it immediately? It would be nice to have your opinion.

 

Thank you for your time, Adrian

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fender Stratocaster HM Ultra ,wiring diagram (?)

 

http://members.cox.net/jim.hintzen/Wiring%20Diagram.html

 

Oricum este interesant doar ca si curiozitate sa vezi cum este in "original" schema de interconectari la ULTRA ..

 

Sunt zeci de scheme facute de chitaristi care au posibilitati mai multe decat cele de fabrica...

 

De fapt constructorii trebuie sa ia in seama ce vor chitaristi si nu invers.

 

Mai tin minte cum ne chinuiam sa bagam chibrit ca sa stea switchul cu trei pozitii in pozitia 1+2 sau 2+3 .

Link to comment
Share on other sites

http://www.fender.co...php?f=6&t=40648

 

 

 

 

nu te supara, dar sa dai 1500-1900$ pe un strat din poplar (ca si mexico) cu veneer (a-la asia) si swiming pool mi se pare exagerat. singurul lucru deosebit e tastiera din abanos, in rest, pe hartie cel putin, e sub un deluxe american, vintage reissue, ej tau etc. (lemn, hardware. partea electrica e diferita la toate deci nu ai ce sa compari)

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa ai dreptate, poate ar fi mai bine sa-mi construiesc una folosind niste componente bune. SIncer, imi place mult chitara dar am vazut si o superbitate de Custom shop deluxe in configuratie HSS cu tot ce-i trebuie pe ea, geme de calitate buna, aia poate fi modificata daca mi se pune pata.

 

Interesant link-ul tau.

 

Fender Stratocaster HM Ultra ,wiring diagram (?)

 

http://members.cox.n...%20Diagram.html

 

Oricum este interesant doar ca si curiozitate sa vezi cum este in "original" schema de interconectari la ULTRA ..

 

Sunt zeci de scheme facute de chitaristi care au posibilitati mai multe decat cele de fabrica...

 

De fapt constructorii trebuie sa ia in seama ce vor chitaristi si nu invers.

 

Mai tin minte cum ne chinuiam sa bagam chibrit ca sa stea switchul cu trei pozitii in pozitia 1+2 sau 2+3 .

 

 

Multumesc pentru link

Link to comment
Share on other sites

http://www.wildwoodguitars.com/electrics/fender/cst_clsc_ts/cz512859/cz512859.php

Astea-mi plac mie.

 

Pentru tine:

http://proguitarshop.com/store/guitars-fender-custom-shop-fender-fusion-classic-c-1_476_600/fender-custom-shop-fusion-classic-strat-hss-black-mp-228-p-1720

Asta-i ultima dintr-o serie foarte bine vanduta. Din pacate are maple fretboard si este de culoare neagra, in rest este bijuterie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor celor care au postat aici.

Am incercat sa mai caut cate ceva pe net despre modelul asta, foarte putine informatii. Cea mai buna resursa ramane pagina lui Xhefri.

Incerc sa ma documentez si asupra unui model de Strat de prin anii 90, Jeff Beck signature, tot cu Lace sensor pickups dar toate 4 sunt gold. Bineinteles si alt wiring al dozelor, ceva mai simplificat.

Foarte greu se gasesc si astea, cel putin intr-o stare acceptabila. Actualmente e una pe ebay, semnata chiar de Jeff Beck, dar extrem de scumpa.

Am un DVD cu un tip care explica multe chestii despre pedale. Fiind un fan infocat al lui Jeff Beck, are o colectie impresionanta de chitari Jeff Beck din astea cu Lace sensor. Suna bine, unele modele mai recente nu mai au griful foarte gros, au LSR nut, locking tuners, etc.

 

Nu doresc transformarea acestui topic intr-o discutie despre modelele Jeff Beck, totusi am inteles ca acest model deriva din ULTRA.

Fiind un model signature, Fender l-a construit totusi din alder.

Edited by adrianni
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am reusit sa pun mana pe un Fender Jeff Beck. Voi pune sound sample in curand, imi place cum suna de nu mai pot.

Poate ca dozele au un output cam mic dar in fortaj parca se trezesc la viata, sunetul e asa de bine definit...

 

Poze:

 

 

 

 

Poate cineva sa-mi spuna daca tremolo bar-ul e aftermarket sau original? Are capatul din metal in loc sa fie de plastic, poate stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am reusit cu greu sa pun mana si pe una verde. Auzisem ca fiecare suna diferit dar acum am avut ocazia sa ma conving.

Diferenta de sunet nu este semnificativa dar este cu adevarat notabila. In timp ce asta verde imi suna mai spre vintage, cea mov are un sunet ceva mai modern. Nici pe departe nu vreau sa rezum diferentele doar la acest aspect, unele dintre ele sunt prea subtile, dar in mod clar exista.

M-am convins ca e foarte important sa ai ocazia sa compari mai multe chitari (acelasi model) inainte de a cumpara. Ceea ce la noi nu prea e posibil...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am reusit cu greu sa pun mana si pe una verde. Auzisem ca fiecare suna diferit dar acum am avut ocazia sa ma conving.

Diferenta de sunet nu este semnificativa dar este cu adevarat notabila. In timp ce asta verde imi suna mai spre vintage, cea mov are un sunet ceva mai modern. Nici pe departe nu vreau sa rezum diferentele doar la acest aspect, unele dintre ele sunt prea subtile, dar in mod clar exista.

M-am convins ca e foarte important sa ai ocazia sa compari mai multe chitari (acelasi model) inainte de a cumpara. Ceea ce la noi nu prea e posibil...

 

 

 

De la ce sunt aceste chitare JEFF BECK ???

 

Nu l-am vazut niciunde cantand pe asa ceva !!

 

ba chiar ieri noaptea am vazut un documentar ..Beck prezinta cateva chitare de colectie ...nici vorba de asa ceva.

 

Probabil este OK chitara dar nu vad legatura "stransa" cu Jeff Beck , daca a vorbit el despre ea undeva , a dat o idee sau s-au luat unele idei de la ce vrea sau foloseste el ..poate a cantat p euna din cuiozitate ..de proba etc..???

 

Chiar am cautat sa vad unde apare cu asa o chitara si nu am gasit ..daca apare intr-un singur clip sau concetrt nu prea se justifica "denumirea" .bineinteles ca numele vinde chitara.

 

Sa fie numai reclama. ?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred sa fie numai reclama. Daca ai observat la cea mov, se vede semnatura pe headstock (si aia verde o are la fel), in mod normal Fender nu ar fi pus semnatura lui acolo fara sa vorbeasca cu el inainte. Macar la modul "Mai Jeff, te superi daca vindem si noi niste chitari si le zicem Jeff Beck?" Desi cred ca discutia a fost ceva mai amanuntita...:P

 

 

Am un DVD de la lick library, "Jeff Beck licks" sau asa ceva, este prezentat de un tip care este fan Jeff Beck, si stie mai multe despre acest model. Tot el are un DVD in care te invata cum sa-ti faci un pedalboard care sa sune bine. Foloseste aceleasi chitari pentru exemplificare si suna foarte bine. Pe mine asa m-a facut sa le caut.

Edited by adrianni
Link to comment
Share on other sites

ba le foloseste. nu am urmarit sincer care este chitara lui preferata, cel putin in anumite perioade, dar eu l-am vazut folosind modelul signature.

 

sunt si alti chitaristi celebrii care le folosesc. spre exemplu una dintre chitarile preferate ale lui joe perry (600+ lol ) este un JB sig. cu care a cantat si la bucuresti.

 

bine chestia e ca nu stii daca este modelul standard sau Custom shop sau Master built (de aprox 2-3 ori mai scump), nici la JB nici la JP sau altii. 

 

Am o revista Fender in care e prezentat JB si modelul sau actual, in care acesta descrie care sunt modificarile aduse pt el. tin minte ca bridge-ul e lucrat astfel ca sa nu se raneasca, sa fie cat mai comod la tehnica lui de vibrato cu mana apasand bridge-ul. si dozele hot noiseless parca o data cu modelul lui revizuit au fost introduse. altfel chitara este un model plus sau american deluxe solid color, ca si lemn si atentie la detalii, probabil. diferenta de pret este destul de mica intre cele 2 pt modificarile aduse si semnatura lui pe headstock, zic eu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sau contract de endorsement cu Fender. El isi ia banul, Fender fac vanzari pe semnatura lui. Nu arata rau chitarile, dar cred ca sunt destul de departe de sunetul "traditional" de Stratocaster (traditional - ton de strat anii 60 sa zicem)

 

Nu am timp sa caut filmul cu Beck aratand-usi chitareele si povestind cate o poveste ,etc ..depre sunet cum a facut rost de chitara ,,,ceva cu ...un change de esquier ...in titlu ...nu m-am gandit sa salvez linkul crezand ca dau de el usor dar atatea clipurui sunt de trebuie sa cauti .etc .

 

Si am mai vazut si altele despre sound etc ..nu prea aminteste de acest tip de chitara .

chitara poate sa fie buna ..dar probabil supraevaluata dat fiind numele ..Jeff BECK

 

Sau contract de endorsement cu Fender. El isi ia banul, Fender fac vanzari pe semnatura lui. Nu arata rau chitarile, dar cred ca sunt destul de departe de sunetul "traditional" de Stratocaster (traditional - ton de strat anii 60 sa zicem)

 

Nu am timp sa caut filmul cu Beck aratand-usi chitareele si povestind cate o poveste ,etc ..depre sunet cum a facut rost de chitara ,,,ceva cu un change de esquier er ain titlu ...nu m-am gandit sa salvez linkul crezand ca dau de el usor da ratatea clipurui sunt de trebuie sa cauti .etc .

 

Si am mai vazut si altele despre sound etc ..nu prea aminteste de acest tip de chitara .

chitara poate sa fie buna ..dar probabil se vinde mai bine dat fiind numele ..Jeff BECK.

 

Daca are toate furniturile hardware ca si la Beck la chitarele imbunataite este OK ..

de cantat precis a cantat pe undeva macar l afilmare ptr reclama.dar de gasit mai greu.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cred ca suna mai bine decat multe alte chitari Fender cu pretentii si preturi mult mai piperate.

Fender Ultra este precursorul acestui model. La vremea cand se fabrica, Ultra era comparata cu Custom Shop din punct de vedere al calitatii.

Singura diferenta tehnica (afara de tipul dozelor - tot lace sensor dar alte culori) intre Ultra si Jeff Beck signature este faptul ca la Ultra ai posibilitatea sa selectezi oricare dintre dozele de bridge avand un switch cu trei pozitii in timp ce la Jeff Beck ai doar o posibilitate, doza interioara. In rest combinatiile sunt aceleasi, incluzand TBX tone control care e fantastic. Din punct de vedere al constructie, evident sunt fingerboard-ul de abanos si placarea body-ului cu furnir de artar (chestie care se mai vede si pe la modelele deluxe custom shop FMT. E adevarat ca unora nu le place genul asta de constructie, dar dupa cum se vede pretul acestor chitari pe ebay a ramas destul de sus fiind foarte cautate.

 

Eu chiar ma gandesc sa cumpar un set de doze identice cu cele de pe Ultra si sa le pun pe una din Jeff Beck-uri sa vedem despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fender Ultra, 40th anniversary edition. Un sunet mai cald un pic decat Jeff Beck model, foarte placut.

Urmeaza operatiunea vandalizarea, sa vedem schema de conexiuni. Keep in touch!

 

 

 

 

Deci exista si ultra care are in middle Lace sensor gold in loc de silver.

Ca sa nu mai vorbim ce diferenta fata de Beck models unde poti selecta doza de middle singura in timp ce la acest model exista doar combinatii, incluzand neck-bridge...

Edited by adrianni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.