www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Face Chestia Asta?


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Am fost de curînd la un concert Emeric Imre la Buzãu și am rãmas profund impresionat de muzica lui, atît de versuri (majoritatea ale lui Pãunescu), cît și de linia melodicã, iar nu în ultimul rînd de tehnica sa pe care nu o gãsești la mulți folk-iști.

 

Legat de tehnicã: cum reușește sã obținã un așa sunet: http://www.youtube.com/watch?v=RIbBWiG6JN8&feature=related ? Dați în jur de secunda 30. Este vorba de acel sunet gen "taraf" (a se înțelege sensul bun! :) ) Bãnuiesc cã e vorba de ceva staccatto, și din stînga și din dreapta, dar nu-mi dau seama exact.

 

Dacã-mi explicați în vorbe, e super, dacã faceți un tab, mãcar de o frazã, e și mai și :)

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dacă ai putea să dai și un exemplu scris, ar fi ceva mai clar. Recunosc faptul că nu sînt suficient de experimentat ca acest răspuns să mă edifice.

Mersi.

 

Edit: ^^Asta era pt @Baumwolle.

liviusnop, mersi, o să încerc.

Dacă îmi dă cineva mură-n gură în GuitarPro, nu mă supăr. Dar nici voi pe mine că pretind așa ceva :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Felul in care canta la secunda 30 este foarte asemanator tehnicii de cobza. Cauta niste clipuri cu Tudor Gheorghe.....

 

Îl știu destul de bine și pe Tudor Gheorghe la cobzã :) Ar fi bine dacã ar da cineva niște indicații cum a încercat @liviusnop, în cifre :)

 

Cum am zis, iertați-mã, vã rog, cã pretind murã-n gurã, dar dupã ochi și ureche nu-mi iese, de aceea zic poate ajutã o partiturã/tab.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.