www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jump!


GrP
 Share

Recommended Posts

am clipit o secunda, si deja erai cu mana pe la tasta 15-16 :lol: ....very nice :rulez:

 

Merci :P

Sincer, am crezut ca stiu solo-ul, dar dupa ce am inregistrat, l-am ascultat din nou pe Eddie, si timp de 30 de minute m-am tot gandit daca sa pun sau nu filmarea pe youtube.

Pana la urma am zis ca daca tot l-am inregistrat, macar imi incerc norocul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am și eu o întrebare de tehnică: urcarea aia (run-ul) de pe la secunda 20 și puțin îl faci cu legato? Adică ciupești doar prima notă de pe fiecare coardă și apoi hammer-on pe restul? Gen ciupit 12 - h - 14 - h - 15, ciupit iar 12 pe coarda următoare etc? (tastele le-am scris aiurea)

 

Te întreb pentru că mie așa mi-e mai ușor la astfel de run-uri, dar am observat că majoritatea shredder-ilor ciupesc fiecare notă la așa ceva.

 

Mersi.

 

Edit: Felicitări pentru solo, în primul rînd, chiar dacă am pus la urmă! :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

desi e bine sa stapanesti orice tehnica, canti cum vrei tu. dezvoltarea unui stil original de acolo vine, de la interpretarea personala. ce-i drept ,ce ne obliga la o abordare personala, de multe ori, cel putin la inceput, sunt limitele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa tindem spre imitare, ca o maimuta. nici macar eddie nu l-a cantat la fel de fiecare data... altfel toti am fi la fel, niste roboti si totul ar fi plictisitor

Link to comment
Share on other sites

Am și eu o întrebare de tehnicã: urcarea aia (run-ul) de pe la secunda 20 și puțin îl faci cu legato? Adicã ciupești doar prima notã de pe fiecare coardã și apoi hammer-on pe restul? Gen ciupit 12 - h - 14 - h - 15, ciupit iar 12 pe coarda urmãtoare etc? (tastele le-am scris aiurea)

 

Te întreb pentru cã mie așa mi-e mai ușor la astfel de run-uri, dar am observat cã majoritatea shredder-ilor ciupesc fiecare notã la așa ceva.

 

Mersi.

 

Edit: Felicitãri pentru solo, în primul rînd, chiar dacã am pus la urmã! :)

 

Merci! :)

Urcarea o fac cu legato. De multe ori mi-e mai usor sa fac economy picking in loc de alternate picking.

 

desi e bine sa stapanesti orice tehnica, canti cum vrei tu. dezvoltarea unui stil original de acolo vine, de la interpretarea personala. ce-i drept ,ce ne obliga la o abordare personala, de multe ori, cel putin la inceput, sunt limitele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa tindem spre imitare, ca o maimuta. nici macar eddie nu l-a cantat la fel de fiecare data... altfel toti am fi la fel, niste roboti si totul ar fi plictisitor

 

Aici sunt de acord cu tine. Asta e motivul pentru care m-am hotarat sa pun, totusi, filmarea pe net.

Link to comment
Share on other sites

desi e bine sa stapanesti orice tehnica, canti cum vrei tu. dezvoltarea unui stil original de acolo vine, de la interpretarea personala. ce-i drept ,ce ne obliga la o abordare personala, de multe ori, cel putin la inceput, sunt limitele, dar asta nu inseamna ca trebuie sa tindem spre imitare, ca o maimuta. nici macar eddie nu l-a cantat la fel de fiecare data... altfel toti am fi la fel, niste roboti si totul ar fi plictisitor

 

Așa e, de acord cu tine. Eu am întrebat pt cã mã simțeam aproape vinovat cã "trișez" la așa ceva și astfel nu încerc și cealaltã variantã, dacã îmi iese bine așa. Iar cealaltã variantã, totuși, e tare bunã pentru îmbunãtãțirea tehnicii alternate picking, sincronizarea dreapta-stînga.

Link to comment
Share on other sites

Așa e, de acord cu tine. Eu am întrebat pt cã mã simțeam aproape vinovat cã "trișez" la așa ceva și astfel nu încerc și cealaltã variantã, dacã îmi iese bine așa. Iar cealaltã variantã, totuși, e tare bunã pentru îmbunãtãțirea tehnicii alternate picking, sincronizarea dreapta-stînga.

 

E bine sa stii ambele variante. Mie imi place alternate-picking-ul rapid, dar imi place mai mult economy-picking si, in special, sweep-picking. Cel mai ok e sa faci cum ti-e mai usor si cum suna mai bine. Degeaba vrei sa faci un solo cu alternate rapid, daca nu suna bine. Poate va iesi cu legato-uri, si va suna bine. E ok sa "furi" tehnica de la altii, dar nu sa faci totul la fel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.