www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piraterie - rau necesar ?


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si treaba asta se aplica in general cred la tot soft-ul...ca altfel, scriam cu totii in Notepad si desenam in Paint.

10894[/snapback]

sau scriam in open office si desenam in The Gimp :) (lucru 80% valabil pt mine :) ).Exista si alternativa GPL & friends

 

Oricat ne-am scuza pirateria = furt intelectual dar din moment ce beneficiem toti de ea ni se pare "second nature".

Link to comment
Share on other sites

si pentru trupele bune care nu sunt suficient de comerciale si implicit nu au nici concerte [sau care trebuie sa plateasca pentu a canta undeva] ce solutii propui? o marire de banda?

10887[/snapback]

 

unele trupe nu se vor comerciale; unele genuri de metal si nu numai dau concerte pentru fani si scot albume in casa lor de discori aka subsol/garaj si fac muzica pt fani. si plus ca multe trupe dau mai intai concerte pana sa poata sa scoata un album. un album studio il asculti acasa ca sa asculti muzica. la un concert de duci pt atmosfera si pt distractia pe care o ai la un concert.

Link to comment
Share on other sites

mi-ai dat un raspuns tip politician in campanie - ocolind intrebarea!

spuneai : "nu imi pasa deloc de pierderile artistilor (ca sa nu zic ca mi se falfaie)...sa faca bani din concerte." eu ti-am expus situatia in care o trupa buna nu are concerte pt ca nu se pliaza pe gusturile colorate ale audientei - in mare majoritate underage/musically confused - (respectiv nu canta nici bleah metal, nici pop-rock, nici grind-core sau 3 riffuri repetitive lesinate). cum ar trebui respectivii sa isi plateasca sculele sau sa-si imbunatateasca sunetul daca noua "ni se falfaie" ?

Link to comment
Share on other sites

daca trupa e buna inseamna ca are destui fani deci nu ar fi problema pt un concert;

draca trupa e buna dar nu are fani inseamna ca nu prea a fost preocupata pentru a se afla de ea deci aici e vina lor. puteau sa se duca la concerte, sa vorbeasca cu prieteni, colegi de breasla, sa puna mesaje

iar daca trupa e buna dar nimanui nu ii place ce canta ei, tot degeaba. nu o sa cumpere nimeni albumu.

alte probleme?!

Link to comment
Share on other sites

dyster, hai sa-ti explic ceva. Daca spre exemplu toti cei ce asculta trooper ar da bani pe albume, atunci ei ar putea sa il inregistreze pe urmatorul in conditii mult mai bune, ca sa nu mai vorbim de faptul ca ar avea concerte de calitate mult mai buna. Stilurile de muzica pe care noi el numim tampenii sunt singurele care cat de cat se vand in Romania. Evident ca nici o formatie rock nu va fi promovata daca rockerii nu cumpara cd-uri. Casele de discuri nu au nici un interes. D-aia metalul in romania suna ca si cum ar fi inregistrat in baie.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand

e dyster skog

nu dyster si nici skog

si nu permit nimanui, fie ca e noob, fie ca e admin sa ma numeasca cum are chef

daca nu stii ce inseamna nu vorbi sau zii complet

 

in al2lea rand

multe trupe de metal mi se par inregistrate decent..ma rog..aici e relativa chestia

dar totusi...albumele sunt scumpe...adica recunosc ca ar fi frumos ca lumea sa isi cumpere albume originale...

dar daca ar fi 10 ron un album

eu ascult in jur de 50-60 trupe, paote chiar mai mult

daca fiecare trupa ar avea cel putin 4 albume (unele au peste 10..dar sa zicem ca ar fi situatia asta...presupunem ca se compenseaza)

50*4*10=2000 ron

plus ca albumele nu sunt 10 ron

 

prefer sa imi iau o chitara sau un amp cat de cat in schimbul albumelor originale

Link to comment
Share on other sites

Din cate tin minte, mi-ai zis chiar tu ca inseamna Gloomy Forest. Daca tie ti se pare ca ti-am facut o mare nedreptate ca n-am scris si restul username-ului tau imi pare rau, n-am vrut sa te ofensez in nici un fel, nu aveam de unde sa stiu ca tii atat de mult la chestia asta. Totusi, reactia ta mi se pare total nepotrivita. Ai fost total nepoliticos si ofensiv, si nu apreciez deloc chestia asta. Daca esti nervos din alta cauza varsa-ti nervii in alta parte. Daca te-a enervat asa de rau modul cum ti-am scris nick-ul io zic sa te calmezi si sa iei in considerare ca n-aveam de unde sa stiu ca te deranjeaza. Nu mi-a placut deloc iesirea asta si sper ca de acum sa te controlezi si sa explici intai politicos ce nu-ti place.

 

Acum dat fiind calculul tau, parerea mea e ca pierzi ideea. De exemplu bere nu poti sa iei pe gratis de pe DC. De asemenea cu banii pe un numar de beri poti sa-ti iei altceva. E alegerea ta. Ideea e ca muzica e si ea un produs pentru care muncesc niste oameni. Faptul ca ti-l insusesti gratuit nu e normal. Faptul ca ai posibilitatea sa o iei pe gratis fara repercursiuni nu face lucrul asta corect. Atitudinea asta miserupista pe care o ai e foarte daunatoare.

 

In final, sper sa nu te enervezi pt ce am zis pt ca nu vreau sa ma cert cu tine din nimic.

Link to comment
Share on other sites

dyster skog, incearca sa privesti altfel lucrurile.. daca tu ai fii un artist respectat din ro , si ai afla ca 50% din pretenii tai dwl muzica ta de pe dc cum te-ai simti? mai ales ca la noi in tara, se castiga cum se castiga...

nu mai zice ca e o cheste sa dwl muzica de pe net, macar asa din bun simt sa nu se mai dwl..

poate peste 20-30 de ani vom avea bani si vom putea sa cumparam muzica pe cd-uri, fara sa ne plangem ca n-avem bani, dar pe de alta parte peste 5 ani va exista un internet plin cu tot ce vrem si nu vrem...

asta este... poate tu asc 60 de trupe, eu unu mai mult de 10 nu, pt ca nu imi plac.. :) iar la ce ascult, am cel putin un cd original cu ei :)

bafta...

 

 

p.s. ce inseamna dyster skog??

Link to comment
Share on other sites

dyster skog inseamna gloomy forest in norvegiana; si tin la chestia asta intrucat sunt un pic mai ciudat; mi se pare o lipsa de respect sa mi se zica separat. numele meu are o semnificatie si am ales aceste 2cuvinte din motive perosnale si tin la lucrul asta. ma rog...fiecare cu pasarele lui..nu am vrut sa par ofensator; dar recunosc ca poate am depasit masura

 

stiu ca pierd din vedere unele lucruri dar multe formatii sunt disbanded si la multe nu am de unde sa fac rost de albume...

stiu ca e gresit ceea ce fac si ca nu e corect. o sa incerc sa fac lucrul asta totusi: o sa iau labumele originale de la orice trupa romaneasca pe care o ascult :) macar asa ajut artistii un pic mai mult

 

 

later edit: e ok sa spneti ds, dS, DS, Ds sau alte prescurtari..doar nu ziceti nicku separat :) multumesc anticipat pentru intelegere :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
dyster skog, incearca sa privesti altfel lucrurile.. daca tu ai fii un artist respectat din ro , si ai afla ca 50% din pretenii tai dwl muzica ta de pe dc cum te-ai simti? mai ales ca la noi in tara, se castiga cum se castiga...

nu mai zice ca e o cheste sa dwl muzica de pe net, macar asa din bun simt sa nu se mai dwl..

poate peste 20-30 de ani vom avea bani si vom putea sa cumparam muzica pe cd-uri, fara sa ne plangem ca n-avem bani, dar pe de alta parte peste 5 ani va exista un internet plin cu tot ce vrem si nu vrem...

asta este... poate tu asc 60 de trupe, eu unu mai mult de 10 nu, pt ca nu imi plac.. :) iar la ce ascult, am cel putin un cd original cu ei :)

bafta...

p.s. ce inseamna dyster skog??

ok deci cum au trecut aproape 2 ani de la postul acesta, putem sa tragem niste concluzii. downloadatul nu a avut un efect foarte nociv asupra scenei muzicale din romania, problema ramane, insa eu personal NU o sa mai cumpar cred niciodata un dvd/cd de trupa celebra, pentru ca deja au o armata de fani, scule excelente endorsement, ca sa nu mai zic de milioane sau miliarde de $$$ in cont, din care oricum intra vreo 100 de mii dintr-un dvd de 1 milion(si asta impartit la nr de trupeti!!)

 

e drept ca sunt la fel de hot daca downloadez metallica sau magica, dar sa fim seriosi, metallica deja nu mai au ce face cu atatia bani(si la fel e cazu cu u2, rolling stones, kiss, ac/dc etc), si nu mor ei de foame nici daca toti fanii lor din lume nu mai cumpara nici un album pana cand or muri ei(valabil cu toate trupele de mai sus). cat despre scena underground, oricum nu ma pasioneaza underground-ul. pe terment scurt, poti sa ai succes si cu o trupa proasta, sau poti sa nu ai succes cu o trupa buna, dar pe termen lung, se vad valorile, si trupele de artisti adevarati trebuie sa se descurce cu downloadatu, e deja un "crazy train" fenomenu asta.

 

dar am si eu o intrebare: daca downloadez bathory, death, led zeppelin, tupac, chuck berry, sinatra, elvis, pe cine il fur?

:)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.