www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Superstrat Wiring Scheme


comanel
 Share

Recommended Posts

Hai sa traiti

 

Se cauta pozitie Neck+Bridge da mai custom asa.. :)

 

Chitara e un Strat, cu HSS, ma rog, aproape HSS :D.

 

Config:

Bridge: Humbucker noname (un hotrail dinasta) de pe un charvel

Middle: seymour duncan shr-1 hot rails

Neck: seymour duncan stk-s4 classic stack plus

 

la care se adauga un 5 way switch cu un push pull pe ton care splituie doza de bridge.

 

Wiring-ul e facut clasic, de la 1 la 5, insa caut o pozitie (si nu o gasesc, toate..) de Bridge (split/tap)+ Neck. M-am tot uitat pe net dupa scheme, dar m-am pierdut cand a venit vorba de detaliile de la SD-uri si push pull-ul.

 

Pozitia pozitiilor mi-ar placea sa fie pe push pull, daca se poate.. adica am ridicat potul si Pac! a intrat combo-ul neck+bridge.. si ca sa fac si exces de zel, sa pot sa pun switch-ul in pozitia de middle ca sa bag cele trei doze deodata, cu sau fara phase cancelling.. n-am nici cea mai vaga idee...

 

Am sa incerc sa revin cu poze cu cablarea actuala cand schimb niste corzi, ca sa stim pe ce lucram.. Iar daca se pricepe cineva la chestiile astea bine, sa dea de stire, ca sar cu banul/berea si cu mult respect :)

 

Norocel!

Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg eu, doresti ca doza de bridge in momentul cand e in mod single-coil sa poti cupla in paralel cu ea si doza de neck?

Poti face asta adaugand un mini-swich. Iei un fir de la borna unde este lipita doza de bridge la 5-way swich (adica pur si simplu mai lipesti inca un fir acolo), il treci prin mini-swich si il duci tot la 5-way dar la borna unde este lipita doza de neck.

In pozitia 5 (bridge), daca vei inchide si acest nou circuit de la mini-swich va intra in paralel si doza de neck. Functioneaza si in modul bridge(humbucker)+neck. Schema nu am, dar exista multe scheme de genul asta pe http://www.1728.com/guitar.htm

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu treaba cu miniswitch-ul, dar.. miniswitch-ul sa fie potentiometru push-pull.. fara alte acareturi switch-uri si alte alea..

 

Am noroc ca n-am bani sa iau un fernandes dinala.. mama ce distractie ar fi cu ala :)..

 

Sper ca in weekend sa am chef de reglaje de floyd si alte alea, ca sa desurubez si sa fac cateva poze.. nu de alta da sa vorbim pe subiect :)

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca cu un switch cu 7 pozitii . Daca vrei neaparat push-pull cred ca-ti trebuiesc 2, unul sa-ti spliteze humbuckerul si unul sa-ti bage doza de bridge. Sau poti renunta la una din pozitiile clasice ale switch-ului cu 5, de ex neck +middle si sa folosesti un singur push -pull sa splitezi bridge-ul. Eu ti-as recomanda schema lui Gilmour cu un switch mic care cupleaza doza de bridge si vei avea in poz.5 , bridge+neck cum il vrei tu h sau sc si in poz.4 toate 3 dozele atunci cand e activ. S-ar putea sa mearga si cu un singur switch caz in care bridge-ul sa mearga combinat doar single dar trebuie sa ma uit pe scheme la sd. Varianta cu 2 iti da in schimb mai multe posibilitati.

Link to comment
Share on other sites

Eu la jafu meu rosu am as follows: (si pot more daca, combin si doza single de la ambele humbuckere cu middle, daca bag extra 3 way switch)

Iti dau doar ca idee, nu este ce vrei tu, dar eu asa am vrut, cu switchuri separate, e posibil.Si eu trebuie sa o recablez, si mi-e lene :lol: Oricum in mod sigur ceea ce vrei TU este pe seymour duncan. Chitara a suferit modificari si schema originala(desenata de mine in paint, e probabil si gresita, pt ca am fost neatent cand am facut-o si nici nu am verificat, dar chitara facea ce trebuie-atat ca la neck in serie facea 3k in loc de 10k ca inversasem, eh ma rog <_< )

Ti-am pus astea doar ca IDEE! Nu te lua dupa prostiile mele. Teoretic merg inca...18 combinatii la acestea :lol: sau asa ceva, daca as putea folosi si doza cea mai apropiata de middle din cele 2 humbuckere formate din 2 singles de la neck si bridge(sau chiar 2 singles una langa alta in acelasi timp! in loc de humbucker).

Bafta.. Incerc sa iti caut o schema cum doresti (btw tu nu ai HSS, tu ai HHH, adica seria de scheme 3 LIL Humbuckers de la Strat wiring de pe site la seymour ;) )

 

1. Single bridge singur

2. single middle singur

3. single neck singur

4. humbucker bridge

5. humbucker neck

6. humbucker bridge+ humbucker neck

7. humbucker bridge+ middle

8. humbucker neck + middle

9. single bridge+ single middle

10. single bridge+ single neck

11. single middle + single neck

12. single+ single+single

13. Humbucker neck+ single middle+ humbucker bridge

14. humbucker bridge+ single middle + single neck

15. humbucker neck+ single middle+ single neck

16. humbucker bridge+ single neck

17. humbucker neck+ single bridge

18. toate 5 singles impreuna

Picture (233).jpg

Wiring 004.jpg

wiring squier red SS S SS.jpg

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa traiti

 

Se cauta pozitie Neck+Bridge da mai custom asa.. :)

 

Chitara e un Strat, cu HSS, ma rog, aproape HSS :D.

 

Config:

Bridge: Humbucker noname (un hotrail dinasta) de pe un charvel

Middle: seymour duncan shr-1 hot rails

Neck: seymour duncan stk-s4 classic stack plus

 

la care se adauga un 5 way switch cu un push pull pe ton care splituie doza de bridge.

 

Wiring-ul e facut clasic, de la 1 la 5, insa caut o pozitie (si nu o gasesc, toate..) de Bridge (split/tap)+ Neck. M-am tot uitat pe net dupa scheme, dar m-am pierdut cand a venit vorba de detaliile de la SD-uri si push pull-ul.

 

Pozitia pozitiilor mi-ar placea sa fie pe push pull, daca se poate.. adica am ridicat potul si Pac! a intrat combo-ul neck+bridge.. si ca sa fac si exces de zel, sa pot sa pun switch-ul in pozitia de middle ca sa bag cele trei doze deodata, cu sau fara phase cancelling.. n-am nici cea mai vaga idee...

 

Am sa incerc sa revin cu poze cu cablarea actuala cand schimb niste corzi, ca sa stim pe ce lucram.. Iar daca se pricepe cineva la chestiile astea bine, sa dea de stire, ca sar cu banul/berea si cu mult respect :)

 

Norocel!

 

Cred ca asta ar fi, tre doar adaugat cate un switch ca sa faci off la oricare din ele la care nu vrei si gata(adica fiecare doza sa aibe al sau, ca sa o poti dezactiva), eventual si switch de phase daca iti doresti asta asa mult:D

 

http://www.seymourdu..._5w_3splits.jpg

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.