www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Digitech Digidelay


Neo
 Share

Recommended Posts

Detin un Digitech Digidelay, dar functia de tap tempo care deja o are ma cam scoate din sarite..... tre sa tii apasat 3 secunde, dupa care tapezi timpul, dupa care, ca sa poti trece bypass, tre sa tii iar apasat 3 secunde, dupa care poti "iesi" din delay....e incomod, mai ales in timpul unei cantari, sa faci toata operatiunea asta.... asa ca m-am gandit ca as putea sa-mi bag nasul in pedala, si sa o modific, sa-i pun o functie de tap tempo extern si sa o fac si bypass....singura problema e ca nu stiu cum, asa ca am deschis acest topic, poate cineva care a mai facut asta, sau care are experienta in asa ceva m-ar putea ajuta...

 

singurul lucru care l-am gasit pe internet este un thread cu un tip care explica cum face treaba asta printr-o schema desenata in paint, din care eu nu inteleg mare chestie..

 

desigur, daca voi reusi performanta de a moda pedala, voi posta nu doar etapele, ci si o schema pertinenta si coerenta a ceea ce trebuie facut...

 

so.. Help :D

Edited by Neo
Link to comment
Share on other sites

Nu, pe el il intereseaza sa separe cele doua functionalitati ale footswitch-ului: bypass si tap tempo. Asta se face simplu adaugand un comutator care va permite true bypass, ramanand butonul pentru tap.

 

Scheme care ilustreaza conectarea unui DPDT sau 3PDT pt. bypass gasesti peste tot, trebuie doar sa deconectezi pinii relevanti ai jack-urilor si sa-i reconectezi la switch si inapoi la placa. Asta o face orice electronist in 10 minute.

 

 

Link to comment
Share on other sites

singurul lucru care l-am gasit pe internet este un thread cu un tip care explica cum face treaba asta printr-o schema desenata in paint, din care eu nu inteleg mare chestie..

 

Nu, pe el il intereseaza sa separe cele doua functionalitati ale footswitch-ului: bypass si tap tempo. Asta se face simplu adaugand un comutator care va permite true bypass, ramanand butonul pentru tap.

Scheme care ilustreaza conectarea unui DPDT sau 3PDT pt. bypass gasesti peste tot, trebuie doar sa deconectezi pinii relevanti ai jack-urilor si sa-i reconectezi la switch si inapoi la placa. Asta o face orice electronist in 10 minute.

 

Pai a gasit deja schema, o are in primul post, chiar daca nu e asa de clara. Practic tipul respectiv:

1. a scos din cablaj jackurile si butonul de bypass/tap tempo, dupa care

2. a conectat un "momentary switch" extern pentru tap tempo si

3. a intercalat in calea semnalului un switch 3PDT pentru true-bypass. Daca numerotezi pinii switchului 3PDT cum am facut eu,

- comutatorul C ia semnalul de la jackul de intrare (pinul C2) si il trimite la efect (C1) sau la comutatorul A (bypass, pinul C3)

- comutatorul A ia semnalul de la efect (A1) sau de la comutatorul A (bypass, pinul A3) si il trimite la jackul de iesire (A2)

- comutatorul B aprinde LEDul de ON/OFF (nu stiu de ce a luat masa de la jackul de iesire mono, putea sa ia de oriunde d.p. meu d.v.)

 

Problema e ca pentru a comuta semnalul stereo iti trebuie 3 seturi de pini. Plus unul pentru LED inseamna un switch 4PDT sau unul 3PDT si Milleniu Bypass. In schema este pusa in bypass doar iesirea mono. De asemenea, nu cred ca poti baga un switch 3PDT in carcasa originala, fara sa o macelaresti. Cred ca tipul cu diagrama a pus efectul in alta carcasa.

Nu stiu cum a facut tipul respectiv cu masa pentru jackuri, din poze par conectate la carcasa - daca asa e, este suficient.

 

Si asa cum zicea CincisaptE, e o treaba de 10 minute pentru un electronist. Mai urata e partea mecanica.

post-10306-0-25790300-1298232021_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

in primul rand, nu sunt electronist, deci pt mine nu va fi o treaba de 10 minute....tot ce vroiam sa stiu erau mai multe detalii, care mi le-a dat MastaGi, ca sa inteleg mai bine schema, si ce vrea de fapt nenea ala sa spuna.... inca nu stiu ce inseamna un switch 3PDT sau 4PDT (recunosc ca nici nu prea m-am interesat, dar am sa o fac) si inca nu inteleg de ce ar trebui masacrata carcasa originala....tipul respectiv nu cred ca si-a masacrat carcasa, si nici nu a pus efectul intr-o carcasa noua, deci nu stiu ce parte mecanica ar mai fi....

 

din cate am inteles eu din acel thread, el a renuntzat la iesirea stereo pt tap tempo extern (chestie care deja am construit-o), deci singura chestie care ar trebui sa o fac e sa intercalez niste cabluri conform schemei si explicatiilor date and that's it?

Edited by Neo
Link to comment
Share on other sites

nu ma refeream strict la achizitionarea acelei pedale, am dat doar un exemplu....cat despre cunostintele necesare construirii unui astfel de looper..nu le detin :(

 

daca doresti/ai timp/ma poti ajuta cu construirea lui, si cu dobandirea unor astfel de cunostinte, te invit pe private :)

Edited by Neo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.