www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Framus Panthera 7-String


Solarograma
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

 

Framus Panthera 7-string; 01/02/ 2011 scrie pe certificatul de autenticitate, seria nu cred ca conteaza prea tare…

 

- Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

 

Endorsement

 

- De la cine / De unde a fost cumparat – optional

 

Prin Florin Barbu/XBass Romania de la Framus Guitars Germania.

 

- Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

 

Set neck

 

Mahogany body, carved top

 

Mahogany neck

 

Rosewood fingerboard

 

22 medium standard frets

 

Seymour Duncan pickups: active Blackouts Phase I AHB-1N 7 (neck), AHB-1B 7 (bridge)

 

3-way toggle switch

 

Finish: Black satin

 

Sperzel trim-lock tuners

 

Warwick security locks

 

Chrome hardware

 

- Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

 

Datorita bunavointei lui Florin Barbu de la XBass am avut ocazia sa obtin un endorsement la Framus Guitars si sa-mi fac o chitara custom asa cum mi-am dorit de la finish, la doze, taste, chei etc.

 

In primul rand am fost foarte impresionat de modul cum a venit chitara, intr-un case foarte solid de la Rockcase, chitara foarte bine ambalata si protejata si nu in ultimul rand cu faimosul ”Framus user kit” unde sunt cateva ustensile pentru intretinerea chitarii, certificatul de autenticitate si garantia chitarii; totul foarte bine gandit si la locul lui…excelent, e foarte buna prima impresie…

 

Apoi cand am luat-o la mana pe langa ca era acordata si setata perfect la rece lemnul vibra extraordinar iar griful este de poveste, atat de comod si natural nici nu zici ca este grif de 7 corzi, de fapt cred ca daca ar fi sa punctez ce imi place cel mai mult la chitara este faptul ca este foarte ”playabila” si usor de utilizat, foarte usoara deasemenea, poti sa stai cu ea pe spate ore-n sir.

 

Acasa am un Fender Frontman de 15w si am bagat chitara printr-un Blackstar HT Dual ca sa-i dau power, pe ampul mic de casa cleanul nu m-a impresionat prea tare in schimb driveul am zis ca zboara la propriu compacta, extrem de puternic si hotarat, mi-a placut dar totusi nu era prea concludent testul.

 

La sala a fost adevaratul test si acolo mi-am dat seama ca am facut pentru mine cea mai buna alegere, prin H&K Triamp chitara asta rupe, clean metalic frumos, poate nu asa cald si rotund de Gibson ci mai degraba spre un twang de Fender Tele…iar driveul atat de brutal incat cu gainul pe la un sfert deja era foarte hotarat, clar o chitara metal, cu joase foarte bine definite si medi puternice…totusi cu rabdare si amp versatil se pot obtine si alte tonuri mai soft, eu sincer nu am cautat prea tare pentru ca in general cant metal…

 

Cred ca acest tip de configuratie rezolva multe probleme pentru cei care simt ca nu au destul power din amp, parerea mea este cu o astfel de chitara se poate canta lejer de la heavy la grind/black whatever, iar versatilitatea pe care o promoveaza Framusul sincer nu cred ca se potriveste prea tare in cazul acestui model…this is metal all the way!

 

In viitor planuiesc sa imi largesc orizonturile in cadrul Framus cu inca doua noi modele si combinatii, o Panthera Custom cu grif de ovangkol si corp de mahon, dar fara doze active ci mai degraba pasiv ceva de la Seymour Duncan si un Tele Renegade Pro la care imi place configuratia stock de la ei… cred ca aceste modele sunt mult mai versatile…

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste<br style=""> <br style="">

 

Asadar cocluzii:

 

Parti bune: - lejeritatea si comoditatea cu care se utilizeaza instrumentul

 

- cleanul neasteptat de fain si prezent

 

- prezentarea foarte profi

 

Parti rele: - nu imi plac foarte tare Warwick security locks par cam subrede

 

- nu e valabil pentru mine I guess dar incerc sa fiu obiectiv, nu e prea versatila

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

 

9.5 (perfectiunea acuma inca nu am intalnit-o)

 

Daca puteti, va rugam sa atasati o poza cu echipamentul si/sau un link catre site-ul produsului/producatorului.

 

www.xbase.ro

 

www.framus.de

post-4996-0-86010200-1297672015_thumb.jpg

Edited by longobarza
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos...da, ar fi graitoare niste inregistrari, din pacate in urmatoarele 3 saptamani am un calendar foarte incarcat cu Negura Bunget...promit apoi ca ma voi ocupa si de acest aspect...oricum cine doreste poate sa o auda/vada in urmatoarea perioada in tara:

 

16 martie Iasi

17 martie Bacau

18 martie Galati

19 martie Chisinau

 

3 martie Bucuresti

4 martie Constanta

5 martie Brasov

 

see ya!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.