www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Electro-Acustica Decenta :)


Guest metalhead000
 Share

Recommended Posts

Guest metalhead000

Salutare :)

 

Mi-am dat seama ca electrica nu este pentru mine ...asa ca vreau sa scap de ea si sa-mi achizitionez o electro-acustica.

 

Cu bugetul stau pe la 1000 ron ...dar poate fii stors pana pe la 12 maxim :P (majorat si altele :D )

Ma intereseaza niste pareri in ceea ce priveste producatorul (numai in vara o sa o cumpar) . Initial m-am dus pe yamaha deoarece sunt in posesia unei clasice cu acelasi producator si... pot spune ca m-am indragostit de ea :D . Am vazut ca Ibanez are chitare cu carul pe la pretul ala ... altele , mai sunt Fender si Takamine

 

Cate un link pentru fiecare producator :

 

Yamaha : http://www.musicdepo...duct/43/2199144 am gasit si un "review :))" la chitara aceasta (cred ca e la fel)

:P

Fender : http://www.musicdepo...duct/43/2200522

Ibanez : http://www.mcmusic.r...dProductID=1902

Takamine : http://www.mcmusic.r...dProductID=1623

 

Chitarele sunt un exemplu si nu tin neaparat sa iau modelul din link.

 

As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu pareri :)

 

Razvan

Edited by metalhead000
Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

mersi mult pentru reply :)

 

Intr-adevar Ibanezul pomenit de tine suna bine , dar parca nu ma simt prea bine cu el in mana . Am avut ocazia sa cant de mai multe ori pe modelul acesta (am vreo 3-4 prieteni care au acelasi model) si nu stiu.... poate o simt asa din cauza ca nu e a mea - altfel simti o chitara cand stii ca e a ta , daca intelegi ce vreau sa zic.

 

Oricum un plus pentru ibanez :D . Mai este timp pana in vara asa ca astept mai multe pareri. :)

Link to comment
Share on other sites

mda .. si eu beau mai multa apa de cand am vazut-o prima data :D

 

Eu prefer mai mult o culoare naturala :P

 

Pacat ca nu ai unde sa o incerci. Daca erai prin Bucuresti, puteai sa treci pe la Diverta, importatorul Yamaha in Romania. Poate o gaseai si la un pret mai bun decat cel de pe net.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut ocazia sa probez modelul Yamaha precizat de tine, insa am dubii in privinta joaselor (e valabil si pentru Ibanez-ul de mai sus).

 

Iti pot garanta in schimb ca Takamine EG320C, este o chitara echilibrata, care se poate mula foarte bine pe diverse stiluri si care este o alegere foarte buna in aceasta gama de pret.

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Nu stiu daca la asta te referi , dar imi aduc aminte ca am cantat si pe cateva chitare la care nu imi placea cum se auzeau joasele , nu erau bine conturate si parca se inecau.

 

Takamine are cutia de rezonanta mai mare , deci cred ca bate Yamaha la volum. Am obiceiul sa cant tare (nu prea am mila :) ) , deci o chitara cu volum puternic cred ca este potrivita pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am gasit o chitara Epiphone http://www.guitarsho...dus.php?pid=861

 

Este mai ieftine decat exemplele de mai sus , dar sunt curios daca se poate compara cu ele. Vreau sa stiu daca e buna , in caz ca nu pot aduna destui bani pentru celelalte.

 

Mie imi place cum suna Crafter , uite modelul Crafter FSG 250EQ/N FA-back, Spruce top, TP-F PreAmp & Cable, are sunet "plin" si e in jur de 1000 lei

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Mie imi place cum suna Crafter , uite modelul Crafter FSG 250EQ/N FA-back, Spruce top, TP-F PreAmp & Cable, are sunet "plin" si e in jur de 1000 lei

 

Chitara arata bine , dar nu imi place cutia de rezonanta care e prea mica. Am avut ocazia sa cant pe o chitara de genul si nu mi-a prea placut cum suna rece. E adevarat ca a fost un model mai ieftin(stagg daca nu ma insel).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa spun ca am pus mana pe multe acustice si electroacustice, dar din cate mi-au trecut prin mana, Ibanez si Takamine (din cele mentionate de tine, Ovation si Gibson cu siguranta nu se incadreaza in 1000 RON) au fost firmele ce mi-au lasat o impresie buna despre chitarile lor acustice...

 

Am cantat si pe modelul prezentat de tine de la Takamine, si mi se pare cea mai buna alegere din cele 5 :)

 

Acum totul depinde de tine, nu de noi...parerile noastre sunt si vor fi intotdeauna subiective...

 

Mana si urechea ta sunt definitorii pt alegerea finala..

 

 

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Mersi pentru parere!Se pare ca takamine are cei mai multi fani :D

 

De aratat , arata bine , are cutia de rezonanta mare , deci cred ca e chitara potrivita . De incercat nu prea am cum sa o incerc pentru ca magazinele online au showroom-urile destul de departe de orasul meu , dar sunt optimist :P

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

de unde esti? un drum la bucuresti nu cred ca e asa un mare impediment, mai ales in vederea achizitionarii unei chitare.

 

Inca nu sunt sigur ca o sa strang destui bani pentru a-mi achizitiona chitara , asa ca exclud un drum de 350 km. Stiu ca nu e profesional , de aceea am si creat topicul acesta , pentru a ma informa din timp despre producatori si produsele lor. Dupa cum am aflat aici (si nu numai) Takamine-ul este o chitara buna si care arata cum as vrea eu sa arate (am explicat mai sus :P ). Cazul in care nu-mi place cum suna , cred ca are putine sanse sa apara :) . Probleme de fabricatie , aici nu se pune problema ca o sa am garantie. Mersi mult pentru sfat , o sa tin cont de el si daca am posibilitatea voi face o "excursie".

 

 

Chitara ta este electro-clasica , iar pe mine ma intereseaza electro-acusticele.

 

Mersi , oricum . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest metalhead000

Salutare ºi multe scuze cã aduc topicul din "Vacanțã"

 

Mi-am adus aminte cã am cerut aici niºte pãreri despre o electro-acusticã ºi am uitat sã spun cã am reuºit sã îmi achiziționez una :D .

 

Am rãmas pânã la urmã pe Takamine. Cu bugetul am stat mai bine decât mã aºteptam aºa cã am luat un model mai bun decât cel din linkul de sus

 

Am luat-o de pe Thomann : TAKAMINE EG440C-STRQ - Thomann România Cyberstore - Am prins o ofertã ºi am luat-o la doar 255 de euro :) .

 

Mulțumesc celor care au recomandat-o ... sunt 100% sigur cã a fost alegerea perfectã ºi a meritat toți banii (mã simt cam naºpa cã am dat doar atât pe ea :)) )

 

De dragul reply-ului am decis sã fac ºi un test sã vãd dacã mai înregistreazã microfonul meu de 8 lei :P aºa cã ataºez rezultatul. E doar un sample care mi-a venit pe moment ... urmeazã sã mai compun ceva care cu siguranțã va apãrea la secțiunea cu înregistrãri.

 

Mersi din nou :D

Rãzvan

 

 

Mi.mp3

 

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Se aude chiar asa bine cu un microfon de "8 lei"?:))...Intreb ca si eu vreau sa imi iau o Takamine EG220C sau EG440C,inca nu m-am decis care dintre ele si as vrea sa ma uit si la un microfon pentru inregistrari mai home-maderolleyes.gif.

 

Sincer , ºi eu am rãmas un pic uimit de calitatea sunetului. Am pus microfonul lângã amplificator ºi cu puține setãri la placa de sunet am reuºit sã înregistrez. Nu renunța la Takamine ...am rãmas uimit când am auzit cum sunã :o

 

 

Daca vrei sa iti achizitionezi o electro-acustica de ce mai ai nevoie si de microfon?...Ma rog cu exceptia cazului in care canti si vocal.. :blink:

 

 

La fel am gândit ºi eu prima datã ,dar dupã ceva teste mi-am dat seama cã microfonul înregistreazã mai bine. Dacã o conectez direct la PC trebuie sã reduc aproape de tot volumul la chitarã ºi la Line In , deci se pierde mult din calitatea sunetului... poate e de la placa mea de sunet .. nu ºtiu (am încercat ºi pe un laptop). Zilele astea o sã fac rost de un microfon de studio ... sunt curios care o sã fie diferența :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iti achizitionezi o electro-acustica de ce mai ai nevoie si de microfon?...Ma rog cu exceptia cazului in care canti si vocal.. :blink:

 

Daca vreau sa fac "sample-uri",sa imi inregistrez putin chitaara sa vad cum suna,daca o bagi inauntru nu se aude asa bine si asa clar,saptamana viitoare sau sapt asta imi iau takamine-ul,se simte MULT mai fain decat aria AW-15N care o am acuma:))

 

Imi iau si eu in sfarsit una mai noua,cadou pt ziua mea de nastere care ii azirolleyes.gif

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.