www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Service Audio In Bucuresti


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Am avut o problema la un moment dat cu reteaua electrica si a intrat 380V in amplificatorul Hi-Fi de acasa, un Piomeer ceva mai vechi, urmarea - mi s-a ars primarul transformatorului de alimentare. Asta se intampla acumc ativa ani. Intre timp mi s-a ars si un difuzor de medii din niste boxe multimedia ceva mai bune la care tin foarte mult. Stie cineva un service in Bucuresti unde sa pot rezolva cele 2 probleme la un pret decent (de criza)?

Link to comment
Share on other sites

Incearca pe forumul electronistilor.Ar trebui sa fie destui capabili sa schimba un transformator:

 

www.elforum.ro

 

Difuzorul poti sa il schimbi si singur daca ai niste cunostiinte minime de electronica,o surubelita si un ciocan de lipit.Daca nu da-mi un add.

 

Merci de raspunsuri, nu vreau sa schimb traful de alimentare, vreau doar sa ii rebobinez primarul. Difuzorul de medii nu vreau sa il schimb, pentru ca respectivele boxe au fost calculate sa sune cu difuzorul acela pe care nu l-am gasit ca piesa de schimb la importator, eram si eu in stare sa schimb un difuzor, din cauza asta prefer sa il repar.

Link to comment
Share on other sites

Asta e cam nasol, sper sa nu fie cazul. Este un model de traf toroidal, cine l-a desfacut si a constatat ceea ce s-a intamplat cu el mi-a spus ca trebuie rebobinat primarul. Daca stii pe cineva care face lucrul asta te rog sa imi dai o metoda de contact.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merita efortul sa-l rebobinezi.Asiaticii au damblaua asta cu sudura tolelor dar in mod special la cele Ei.Ar putea sa coste mai mult decat unul de la Petra ( http://www.petra-tor...ro/produse.html ) , cca. 250 RON.

Altfel se poate face transformator de alimentare si cu tola Ei dar trebui stiut datele de curent pt secundar(e).Dupa acea se poate calcula ,sectiunea miezului si numarul de spire atat pt primar cat si pt secundare.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Traful toroidal e cam greu de bobinat cu mana.....

Asta este si motivul pt care am zis ca s-ar putea sa nu merite.Este mult mai dificil decat la un Ei daca nu ai scule corespunzatoare.

Cat despre dimensiunea unui Ei de alimentare, nu stiu ce sa zic!!! Totul depinde de calitatea miezului.

Iar o tola buna, costa destul de mult.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

in cazul asta mai bine imi iau alt amplificator SH, cred ca tot pe la banii aia ies, oricum nu era cine stie ce, era baza seriei de la Pioneer. Eu eram multumit de el.

 

Problema mai importanta acum pt mine este cu difuzorul, este unul micut de cam 6-7W dintr-un set de boxe care suna foarte bine si care din 2.1 au ajuns acum 1.1 Tin foarte mult sa le repar deoarece ma obisnuisem cu ele si pe ele faceam mixajele, stiam exact cum suna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.