www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fingerstyle


Guest coolerjam
 Share

Recommended Posts

Guest coolerjam

salutari. am si eu o intrebare...cum e corect sau mai bine sau mai profi sa ciupesti..cu toate degetele sau fara cel mic? am incercat sa vad la cativa chitaristi dar nu mi-am dat seama. multam!

Link to comment
Share on other sites

Fara degetul mic.

 

Folosirea lui va tensiona celelalte articulatii, si va reduce consecutiv dexteritatea si viteza. Acestea sunt doar cateva motive.

 

 

LE: aveam un intreg articol pe tema asta, imi pare rau ca nu il gasesc acum.

Edited by Bleeding Riff
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa vezi in ce masura afecteaza folosirea degetului mic tensiunea mainii iti recomand un exercitiu simplu.Parerea mea este ca degetul mic ar putea fi folosit foarte bine pentru ciupire.Se spune cam acelasi lucru si despre degetul mic al mainii stangi dar fiecare decide ce este mai bine.

 

Exercitiu : TIne palma dreapta in aer si rabateaza pe rand fiecare deget .Observa ca rabatarea degetului mic si a celui aratator afecteaza cel mai putin capacitatea de mentinere a celorlalte degete in pozitie dreapta.Insa in momentul rabatarii degetului inelar sau mijlociu , pozitia celorlalte degete este modificata instantaneu.

 

Trage o concluzie despre tensiunea provocata de degetul mic.

 

Inca un sfat.Uita-te la tehinca de chitara numita chicken picking .Chitaristii old school care nu folosesc pana fixa pe deget isi folosesc toate degetele , inclusiv cel mic , pentru a ciupi corzile.

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

salutari. am si eu o intrebare...cum e corect sau mai bine sau mai profi sa ciupesti..cu toate degetele sau fara cel mic? am incercat sa vad la cativa chitaristi dar nu mi-am dat seama. multam!

 

Folosesti tot ce poti numa muzica sa iasa !!! cate degete folosesti tu este treaba ta daca rezultatul final este fantastic ...deci poti canta si cu un singur deget ..

 

Nu exista doi oameni la fel ..asa ca incerci si vezi daca iese sau nu...

 

In rest sa mai discutat descris problema...deci citeste si tragi concluzii numai dupa ce incerci si practic ....ptr ca sa incerci trebuie sa inveti sa canti ..dupa vre-o 3-4 ani tragi concluziile...daca TU poti sau nu sa folosesti si in ce masura si degetul mic..

 

Nu te mai lua dupa "pareri" si indicatii teoretice aculta si ia in calcul numai pe cei care iti si demonstreaza live sau macar pe un video...

Link to comment
Share on other sites

salutari. am si eu o intrebare...cum e corect sau mai bine sau mai profi sa ciupesti..cu toate degetele sau fara cel mic? am incercat sa vad la cativa chitaristi dar nu mi-am dat seama. multam!

 

Una dintre primele piese pe care le-am invatat a fost Nothing Else Matters. Despre intro... ce sa zic, prima data am invatat fara pana, iar degetul mic nu era folositor si se pare ca restul arpegiilor de acest gen pe care le-am invatat in timp, la fel nu necesitau degetul mic (alte exemple Wasting Love - Maiden, Fade To Black - Metallica, A Deeper Kind Of Slumber - Tiamat). Dar depinde, in flamenco s-ar putea sa nu scapi asa usor. De asemenea la mana stanga mi se parea greu la inceput sa folosesc degetul mic sa apas o tasta, sa fac un pitch bend, hammer-on, pull-off, si totusi azi nu-mi pot imagina sa folosesc doar 3 degete. Dar repet e vorba de mana stanga, cu dreapta inca nu pot folosi degetul mic. Dar daca vrei, si genul respectiv cere asa ceva, te poti obisnui sa-l folosesti.

Inca ceva, majoritatea pieselor merg pe ritm binar, 4/4, probabil de asta iti ajung 4 degete, cel de-al cincilea deget e mai putin folosit, nici nu-mi pot imagina cu ce m-ar ajuta la ce cant eu (si sunt sigur ca sunt foarte limitat), dar e o parere proprie si poate gresita...

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

Guest coolerjam

Folosesti tot ce poti numa muzica sa iasa !!! cate degete folosesti tu este treaba ta daca rezultatul final este fantastic ...deci poti canta si cu un singur deget ..

 

Nu exista doi oameni la fel ..asa ca incerci si vezi daca iese sau nu...

 

In rest sa mai discutat descris problema...deci citeste si tragi concluzii numai dupa ce incerci si practic ....ptr ca sa incerci trebuie sa inveti sa canti ..dupa vre-o 3-4 ani tragi concluziile...daca TU poti sau nu sa folosesti si in ce masura si degetul mic..

 

Nu te mai lua dupa "pareri" si indicatii teoretice aculta si ia in calcul numai pe cei care iti si demonstreaza live sau macar pe un video...

 

hmm...imi place ce ai zis...de precizat ca nu sunt incepator...cant de ceva vreme dar nu prea am cantat cu degetele mai deloc...m-am axat mai mult pe ritm acorduri relatii intre ele n stuff.

 

revenind la topic...imi pot folosi degetul mic...am invatat nothing else matters, behind blue eyes si inca cateva folosind degetul mic si ies super dar cum s-a mai zis..sunt melodii pe care le poti canta si cu un deget dar nu trebuie sa te obisnuiesti cu un singur deget pt ca o sa urmeze chesti mai complicate..de aia vroiam sa stiu daca e in vreun fel mai bine...dar ma multumeste raspunsul tau..o sa il iau de bun:P

Edited by coolerjam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.