www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

1.5W Tube Amp Cu Ecc82 (12Au7)


Guest ozzybui
 Share

Recommended Posts

Guest ozzybui

Salutare din Vietnam,

 

N-am mai fost p-aici de mult timp. De data asta vreau sa va arat o noua proiect: un 1.5W tube amp. Este vorba de un “mili amp” sau “micro amp” care are un ECC82(12AU7) ca putere push-pull.

 

Sunt destul de multe proiecte asemanatoare pe net, unul foarte cunoscut e FireFly proiectat de Doug Hammond. Informatii se poate gasi destul de usor pe net. Pentru cei care nu stiu despre FireFly, iata o scurta introducere: foloseste ECC82 (12AU7) ca finalul class A, self-split (deci nu treb. Phase inverter). Are un ECC83 ca preamp si un ECC83 in mod cascode pentru booster. Eu am ascultat multe sound demo pe net, nici unul mi-a placut si n-am avut de gand sa incerc ascest proiect dar intr-o zi, eu am gasit pagina asta. Demo suna exact cum m-am dorit sa sune ampul meu si m-am apucat sa-mi fac un FireFly. Componentele: capacitoare de filtraj sunt Nichicon 47uF/400V; capacitoare de cuplaj sunt Orange Drop, mai sunt si Silver Mica, Jamon. Traful de iesire trebuie sa aiba impedanta primara de 22K, eu am folosit un traf de iesire pentru 2xEL84 PP (adica 8K) dar pe secondarul de 4ohm am conectat diful de 8ohm, adica in primar, impedanta va gi 8x2=16K. Si iata cum a iesit:

post-5997-0-47301200-1295511539_thumb.jpg

Arata bine dar treb sa zic ca suna ca kk. Avand putere numai de 0.5W, nu are destul headroom pentru un clean. (Bine, Doug nu a proiectat ampul asta pentru clean, nici nu am facut pentru clean). Nici overdriver nu suna bine, fuzzy, are prea mult treble. Pot sa zic ca suna ca bag un Metal Zone direct in mixer. Putere fiind class A, tubul e FOARTE CALD.

 

Eu am scos toate piese si am re-facut ampul. De data asta are un ECC83 ca PI, finalul e tot ECC82 dar nu mai e class A. Am biasat finalul spre class AB si are putere 1.5W Preamp am copiat de la schema Marshall 18W (versiunea Vol-Tone). Iata cum arata:

post-5997-0-48873100-1295511548_thumb.jpg

De data asta suna chiar foarte bine. Are headroom pentru clean, si cand dau vol la max produce un overdriver frumos. Eu zic ca suna ca un Marshall 18W. Am atasat 2 sample: facut cu Strat si LP (toate sunt Tokai). In sfarsitul fiecarui demo am folosit un ProCo RAT 1 (modat de mine :D).

strat.mp3

LP.mp3

Some more pics:

post-5997-0-80391400-1295511553_thumb.jpg

post-5997-0-99155800-1295511561_thumb.jpg

 

Ampul asta este destinat pentru cei care vor un amp cu putere mic, sa cante in apartament fara a deranja vecinilor. Mai am de proiectat un cab simulator ca sa poate sa cante cu casti, sau sa fac inregistrare direct cu PC.

 

Cei care vor sa incerce poate sa caute pe google proiecte: micro amp, miliamp, lunch box, … Costul pentru proiectul asta cam 130$.

Edited by ozzybui
Link to comment
Share on other sites

Salve si felicitari pentru realizare. Eu am construit doua bucati de genul acesta. Daca o sa folosesti ca power amp un tub 6n1p atunci poti sa mergi cu o impedanta in primar de 8k pentru un transfer maxim ceea ce este un avantaj. De asemenea poti sa folosesti jumatatea unei triode pentru a face un phase inverter real (diferenta este foarte mare fata de self split). De asemenea cu acelasi traf de iesire daca folosesti o trioda 6n6p poti sa scoti in etajul final ~5w cu un bias de -11v aplicat pe grile.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: cred ca este si schema pe aici pe undeva... daca nu cumva ma insel (daca nu este o sa o postez aici).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.