www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Rog Mult, Ajutati-Ma !


Guest CiubyZebrano
 Share

Recommended Posts

Guest CiubyZebrano

Vreau sa-mi iau o chitara acustica si nu stiu ce sa aleg intre cele doua din descriere.

 

Despre Fender CD-60 am tot citit ca la 500lei ar fi o alegere buna si spre ea ma orientasem. Dar, mai nou, am descoperit pe net Ibanez V70CE (care e tot cam 500lei) la care ma tenteaza faptul ca este si electrica, iar asta m-a bagat in ceatza... :D

 

Asadar, vin cu cateva intrebari:

 

1. Care suna mai bine pe partea strict de acustica ? ( Din ce review-uri am gasit pe site-uri din afara, cica V70CE-ului i-ar cam lipsi basul. :blink: Any ideas??)

 

2. Cum e partea de electrica la Ibanez ? Sau la un pret asa de mic nu e cazul sa ma avant spre electroacustica, ci sa raman doar la acustica? Mentionez ca mi-as dori o electroacustica pt a-mi inregistra zdranganelile pe computer, deci doar pt mine, nu pt a iesi pe scena etc. Am inteles ca se poate face asta cel mai ieftin cu un simplu cablu. Reda bine sunetul V70CE sau trebuie sa cumpar amplificatoare & other stuff pt un sunet decent??

 

Imi doresc tare mult un raspuns la toate aceste intrebari care ma macina pentru a ma putea decide :P

 

Va multumesc!

 

PS: sper ca m-am facut inteles, pt ca nu am intocmai un limbaj de chitarist. Aa! Si nu ma trimiteti sa le ascult pe amandoua, pentru ca oricum sunt incepator si nu as vedea mare diferenta :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am detinut aceste chitare si singura diferenta pe care am observat-o este de confortabilitate.

 

 

Nu este nicidecum modesta partea electrica a Ibanezului si nici nu iti trebuie amplificator pentru un sunet decent.Nu ii lipseste nici bas-ul si nici calitatea sunetului.

 

Depinde de tine ce alegi .Dupa cum ti-am mai spus , singura diferenta este de confortabilitate.Cu care te intelegi mai bine si pe care o simti mai potrivita pentru tine pe aia sa o cumperi.

 

Trebuie sa tii cont de un lucru , poate cei care spuneau ca ibanez-ul prezinta un dezavantaj in intrecerea " UNPLUGGED" se refereau la faptul ca Ibanez-ul nu are cutia de rezonanta asa mare , lucru caracteristic pentru majoritatea chitarelor electro-acustice .Poate din aceasta cauza li se pare unora ca nu se aude basul .

 

Depinde si de stadiul in care te afli tu - incepator - mediu-avansat

 

Nu as recomanda Ibanez-ul pentru un incepator .Este mai robusta dar daca stii sa o folosesti vei observa ca este o chitara foarte buna .

 

Fender-ul are un sunet cald si este foarte confortabila si pentru un incepator si pentru un avansat.

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salut! In primul rand trebuie sa incep prin a spune ca o chitara electro-acustica o cumperi si o si amplifici. Daca nu, atunci e aproape degeaba "electro".

 

In orice caz... ascultand mai multe cantari cu fiecare chitara pe net, trebuie sa spun ca Ibanezul imi suna putin mai bine mie. Imi pare ca ar contrasta putin mai bine sunetele decat Fender-ul, prin urmare, imi da impresia unui sunet mai placut (retine: MIE). Depinde, in primul rand de tine si de cum te simti cu fiecare.

 

Partea de electronica la ea nu are cum sa fie ingrozitoare. Eu nu cred in ideea asta la o firma careia i se acorda un "oarece" respect. (Pana la urma si Satriani si Vai canta pe Ibanez, sa nu mai zic de altii).

 

Pentru a inregistra ce canti pe ea nu-ti trebuie nimic in afara de cablu de chitara si adaptor (sa-ti faca o iesire jack, ca pentru placa de sunet)... poate o placuta de sunet putin mai isteata.

 

Din ce spui tu, inteleg ca ti-ar fi mai util Ibanez-ul... daca ai ocazia sa canti pe amandoua (cel mai indicat), stabileste-ti prioritatile si canta pe ele. Vezi care-i cea mai potrivita si cumpar-o pe aceea.

 

Succes!

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1. Nu ai nevoie de electro-acusticã dacã o folosești oriunde altundeva decât pe scenã, acasã, în clasã, la munte, la mare, în tren - e suficientã o acusticã "normalã".

 

2. Mie Ibanez-urile V72(E) mi-au lãsat o impresie foarte proastã, începând cu sunetul și terminând cu finisajul.

 

3. Recomand cu cãldurã Fender-ul CD60 sau, dacã mai scoți niște bani din portofel, Takamine G320.

Link to comment
Share on other sites

Am avut ambele chitari, Ibanezul in variante electro-acustica nu mi-a placut deloc, sunetul la rece era in cel mai bun caz mediocru, amplificata suna ca orice chitara ieftina electro-acustica, nimic deosebit. Varianta neamplificata suna ceva mai bine, dar nu extraordinar. Mi-a placut la Ibanez ca aveau un grif usor de cantat, tipic acestei firme, dar intr-adevar cum au spus si ceilalti de pana acum frecventele joase nu erau redate prea bine, de multe ori le simteam lipsa. La rece nici nu aveau un sunet foarte puternic. Mult mai reusita este dupa parerea mea Fender CD60. Chitara are alt profil al grifului, ceva mai gros ca la Ibanez, dar foarte confortabil, pentru mine cel putin era ideal. Asta a fost principalul motiv pentru care am cumparat chitara. Acustica estye mult mai buna fata de Ibanez, atat ca volum perceput cat si ca sunet, mai cald si cu inaltele care suna ceva mai curat ca la Ibanez. Alta chitara interesanta in banii astia este si Yamaha F310, exemplarul pe care am cantat eu avea o rezonanta foarte buna, desi finisajele mi s-au parut sub cele Fender. Cum a spus si colegul Bumbac merita vazut si Takamine. Mie personal nu mi-a placut foarte mult griful la Takamine, dar sunetul este unul foarte bun pentru suma platita, iar chitara arata a mai mult decat costa.

 

Probeaza cat mai multe si ia ce crezi ca ti se potriveste cel mai bine. Eu as alege intre Takamine si Fender. Modelul de 550 RON de la Takamine are un finis satin care este destul de pretentios de intretinut (se zgarie foarte usor, lacul este extrem de subtire), dar imbunatateste putin si rezonanta.

Link to comment
Share on other sites

Guest CiubyZebrano

Wow! Multumesc tare mult pentru raspunsurile voastre atat de rapide si foarte pertinente.

 

Cred ca o sa raman totusi la Fender CD-60 pana la urma, pentru ca am citit mai multe optinii pozitive pe diverse site-uri despre acest model in comparatie cu Ibanezul in cauza (la care imi facea cu ochiul partea de electronica, dar daca la acustica nu suna la fel de curat ca CD-60...). Pentru un incepator care nu poate avea cine stie ce pretentii ridicate de la o chitara, cred ca e potrivit Fender. Si despre Takamine G320 am citit numai de bine, dar... abia imi pot permite Fenderul. Aa! Iar faptul ca nu am degete foarte lungi ma face sa raman tot la Fender, despre al carui grif spuneti ca este foarte confortabil :rolleyes: Pe viitor, cand voi invata mai multe, poate o sa urmeze si o electroacustica ceva mai performanta.

 

Sper ca marti sa soseasca CD-60 BK la magazinul din Pitesti de unde astept cu nerabdare sa-l cumpar.

 

Inca o data va multumesc mult pt ca m-ati ajutat sa ma decid. Va raman profund indatorat si recunoscator :P

 

Numai bine!

 

PS: Astept in continuare si alte impresii, pt ca e bine sa auzi mai multe opinii de la mai multe capete luminate :D

 

 

 

Edited by CiubyZebrano
Link to comment
Share on other sites

Le-am probat si eu amandoua, cand cautam chitara pentru prietena mea.

Fender era mult peste Ibanez din toate punctele de vedere. Finisajul la Ibanez lasa de dorit, pe cand cel de pe Fender e impecabil. Fenderul suna mai cald, mai plin si mai curat, pe cand pe Ibanez acordurile sunau usor confuz.

 

Sincer, nu am gasit alta chitara mai buna in pretul asta.

 

Go with Fender, si nu ai cum sa gresesti.

Link to comment
Share on other sites

Am avut V72-ECE--->destul de multumit de ea,action bun,grif comod,sunet amplificat ok,neamplificat asa si asa.Ce nu mi-a placut a fost finishul si faptul ca neamplificata era cam "pe inalte" sa ii zic asa,adica avea inalte in proportie mai mare fata de celelalte frecvente,amplificat se rezolva.

 

Fender CD60 l-am probat pe o banca :lol:.Niste prieteni il cumparasera pentru ziua altui prieten si nu m-am putut abtine sa nu le cer putin chitara.Nu va zic cat l-am invidiat pe cel care urma sa primeasca acel cadou...Am ramas: "WTF :blink:!?Chitara asta costa 5 milioane?!"...Finisata bine,suna bine si foarte comoda la mana :).Chiar le spuneam ca are griful imi da senzatia ca e la fel de ingust ca cel de pe electrica mea(si de regula pt mine asta inseamna foarte ingust :P)...

 

Pe ce am cantat eu era model acustic,probabil in cazul celei electro-acustice situatia nu e drastic schimbata :).

 

Spor la cantat!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.