www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Corzi Din Cauza Umezelii


Metallicdude
 Share

Recommended Posts

Ce imi recomandati sa fac?? imi iau corzi noi..iar dupa o zi se erodeaza si isi pierd din stralucire ( mai mult ca sigur e din cauza umezelii pt ca stau la casa si s-ar putea sa am umezeala) NU stiu ce sa fac..dar trebuie sa fac cumva sa scap de problema asta ! !

Stiti cumva daca exista vreo solutie speciala pentru corzi sau vreun sfat ca sa nu se mai erodeze asa repede.Corzile trebuie sa le schimb o data la 2 saptamani ca sa pot canta in voie..in general cant 4-5 ore pe zi dar cand vad ca mi se inegresc corzile dupa o zi imi vine sa le rup.

P.S: doar la electrica se intampla asta..cu acustica nu am probleme chiar asa..corzile in general sunt Dunlop sau Fender.

Inca un P.S: nu am unde sa pun chitara in caza unde nu e umezeala ..si daca ati putea sa imi dati un sfat sau o solutie pentru problema..ar fi bine venita !

 

Va multumesc ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ce imi recomandati sa fac?? imi iau corzi noi..iar dupa o zi se erodeaza si isi pierd din stralucire ( mai mult ca sigur e din cauza umezelii pt ca stau la casa si s-ar putea sa am umezeala) NU stiu ce sa fac..dar trebuie sa fac cumva sa scap de problema asta ! !

Stiti cumva daca exista vreo solutie speciala pentru corzi sau vreun sfat ca sa nu se mai erodeze asa repede.Corzile trebuie sa le schimb o data la 2 saptamani ca sa pot canta in voie..in general cant 4-5 ore pe zi dar cand vad ca mi se inegresc corzile dupa o zi imi vine sa le rup.

P.S: doar la electrica se intampla asta..cu acustica nu am probleme chiar asa..corzile in general sunt Dunlop sau Fender.

Inca un P.S: nu am unde sa pun chitara in caza unde nu e umezeala ..si daca ati putea sa imi dati un sfat sau o solutie pentru problema..ar fi bine venita !

 

Va multumesc ! :)

 

As avea cateva intrebari:

- precis este umezeala din aer sau ti se umezesc mainile?

- chiar daca s-au innegrit corzile, esti multumit de sunet? falseaza?

 

Pentru rezolvarea umiditatii din casa trebuie sa folosesti un toc si niste pliculete cu "desicant" (o substanta higroscopica care absoarbe umezeala).

Pentru cea de pe maini treuie sa stergi corzile in timp ce canti si mai ales (si mai temeinic) la sfarsit.

Poti incerca si corzi "coated" de genul Elixir dar sunt mult mai scumpe.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

am dubii ca ar fi de la umezeala din casa... se innegresc pe toata lungimea lor, sau numai acolo unde le atingi? :)

 

eu pateam chestia asta, tot dupa 1-2 zile, cu corzile ernie ball... acum folosesc elixir si problema a disparut.

oricum, poti folosi o solutie de curatat corzile ca sa le cresti durata de viata. dar 2 saptamani mi se pare ca e destul de ok.

 

daca iti transpira mainile cand incepi sa canti, vezi sa nu ai cumva alergie la nichel. e o problema nu tocmai rara si se rezolva folosing corzi de otel nenichelat.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa fie si de la umezeala dar inclin sa cred ca e de la maini. Posibil sa ai transpiratia mai acida si de acolo.... Buna intrebare: se corodeaza numai in zona in care canti sau pe toata lungimea? Vezi ca sunt o multime de solutii, "creme", uleiuri, pentru intretinerea corzilor. Iar daca folosesti chitara 4-5 ore pe zi... mi se pare normal sa schimbi corzile o data la 2 saptamani.

Edited by Shimmy
Link to comment
Share on other sites

E curios..multumesc pana acum de sfaturi..si da ..mai ales cand sunt noi imi mai transpir mainile la chitara dar nu foarte mult. Dupa ce cant la electrica de obicei sterg corzile si griffu cu o carpa uscata. O sa incerc data viitoare cu niste corzi elixir sper sa imi fie de folos..si o sa imi iau si o solutie ( din cate m-am interesat dar nu stiu sigur) speciala de lamaie pentru corzi si grif. Problema nu e ca le schimb o data la 2 saptamani..doar ca in prima zi corzile se prezinta foarte bine ..iar a doua zi parca au fost folosite de 6 luni.

 

Ideea e ca nu am toc iar chitara o tin pe stativ de obicei. De fiecare data mi-au ruginit corzile Sol , Si si Mi ( cele mai subtiri) si pierd mult din viteza si cantabilitate .Deocamdata nu am bani de toc si am nevoie de o solutie dar sper sa mearga cu elixir !

 

Multumesc inca o data pentru sfaturi

Edited by Metallicdude
Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

Iti recomand Dunlop Ultraglide 65 pentru intretinerea corzilor: http://guitarshop.ro...us.php?pid=1060

Folosesc solutia aceea de cateva luni de zile si sunt foarte multumit de rezultat.

 

Uleiul de lamaie este pentru fretboard (trateaza lemnul nu corzile): http://guitarshop.ro...s.php?pid=1059.

Edited by bogdancoltea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.