www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Musician Mc300-Limited Edition


LTguitar
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Am de cativa ani buni un Ibanez Musician si de ceva vreme ma intreb daca este o chitara valoroasa sau nu. Nu am reusit sa gasesc informatii despre chitara si va rog daca aveti ceva informatii sa ma ajutati. Ce model de chitara este exact, istoric, valoare de piata, etc. Toate informatiile ar fi mai mult decat utile si va multumesc anticipat pentru ajutor.

Atasez cateva poze edificatoare

post-16245-0-74181500-1294164550_thumb.jpg

post-16245-0-92715100-1294164585_thumb.jpg

post-16245-0-06001500-1294164615_thumb.jpg

post-16245-0-19472100-1294164639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Salutare!

 

Am de cativa ani buni un Ibanez Musician si de ceva vreme ma intreb daca este o chitara valoroasa sau nu. Nu am reusit sa gasesc informatii despre chitara si va rog daca aveti ceva informatii sa ma ajutati. Ce model de chitara este exact, istoric, valoare de piata, etc. Toate informatiile ar fi mai mult decat utile si va multumesc anticipat pentru ajutor.

Atasez cateva poze edificatoare

 

Din câte ºtiu eu, aceastã chitarã a fost fabricatã la sfârºitul anilor `70, când Ibanez dãdea mult mai multã atenție detaliului decât în zilele noastre. Pe ebay se gãsesc între 1.300 ºi 1.900 $. La MC300 topul este din ash, partea din centru mahon ºi partea din spate arțar. Tastierã din rosewood, gât neck-throgh laminat din 5 bucãți arțar/nuc. Doze Super 88, 2 volume, 2 tonuri, comutator 3 poziții, 2 switchuri tri-sound.

 

Nu ºtiu exact cum era tãiat ºi uscat lemnul pe atunci, dar cu siguranțã e de calitate mai bunã decât cele din zilele noastre, care sunt uscate artificial ºi folosite la chitare tãiate cu frezã CNC.

 

Sunt utilizatori ai forumului care dețin acest model, poate te lãmuresc ei mai bine.:)

Link to comment
Share on other sites

Uite niste site-uri:

http://ibanezmc.com/

http://www.noahjames...e/musician.html

 

Am vazut ca se vand cu 3-400 de euro.

 

Update: http://www.jemsite.com/forums/f18/found-this-ibanez-musician-online-should-i-grab-it-94406.html

 

Asta anul trecut. Pe ebay se mai incearca si tunuri de genul in cazul obiectelor mai rare. Dar valoarea nu este asa mare.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Dupã serial poți sã-ți dai seama de luna ºi anul în care a fost fabricatã chitara ta. Prima literã este luna (A-ianuarie...), urmãtoarele douã cifre anul, ultimele 4 cifre înseamnã a câta chitarã fabricatã în luna aceea este chitara ta. Dacã vãd eu bine serialul, a ta e a 5053-a chitarã fabricatã în luna februarie a anului 1980.

 

Dacã o vinzi la 400 de euro anunțã-mã cã o iau imediat :P

Link to comment
Share on other sites

Dupã serial poți sã-ți dai seama de luna ºi anul în care a fost fabricatã chitara ta. Prima literã este luna (A-ianuarie...), urmãtoarele douã cifre anul, ultimele 4 cifre înseamnã a câta chitarã fabricatã în luna aceea este chitara ta. Dacã vãd eu bine serialul, a ta e a 5053-a chitarã fabricatã în luna februarie a anului 1980.

 

Dacã o vinzi la 400 de euro anunțã-mã cã o iau imediat :P

 

Multumesc mult pentru informatii, lustin! Chitara nu o vand pentru ca are o foarte mare valoare sentimentala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.