www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator, 5-6 Milioane


oLlama
 Share

Recommended Posts

Noroc ! Ma intereseaza un amplificator in jur de 5-6 milioane. Sa sune bine mai ales in materie de thrash ( EX: Megadeth, Metallica albume mai vechi); Hard Rock ( EX: AC\DC, Zeppelin, ZZ top); Metal (EX: Manowar, Maiden). Cleanul sa fie clean iar restul nu prea ma intereseaza. Efectele la un combo ma gandesc ca nu sunt de o calitate foarte buna insa m-ar interesa delay-ul si reverb-ul.

 

Ma gandeam la urmatoarele:

 

- Vox VT15 - Un baiat de la MCmusic imi recomandase un model de Vox cu mare incredere fiind f versatil insa nu mai tin minte modelul.

 

- Line 6 Spider III - Am vazut ca multi metalisti detin amp-u' asta si suna bine pe metale. http://www.youtube.c...r/m169marroquin nu stiu daca e acelasi amp dar suna bine.

 

- Peavey Vypyr 15 - Nimic de adaugat...

 

- Peavey ValveKing Royal 8 Combo - Asta merge pe sistemu' "da tare sa ai gain" ?

 

PS: imi cer scuze pentru inca un thread pe langa multe altele...am postat pe thread-ul ''special'' dar vad ca nu prea mai e iubit :D

Edited by oLlama
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Eu iti recomand Peavey Valveking Royal 8. Cu o pedala de drive in fata ajungi cu sigurana cu gainul pana la metal si o sa ai si ton de lampa, care este mai apropiat de ce vrei tu sa canti decat celelalte amp-uri digitale, iar clean-ul este foarte bun. La inceput probabil o sa simti nevoia de efecte .... dar mai incolo o sa vezi avantajul unui amp pe lampa.

Oricum dute probeazale si vezi ce iti place.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Eu zic cã VOX nu prea au ce sã caute în zona metal. Totuºi dacã pui un distors ºi poate un eq bun în fața oricãrui amp poți scoate ton de metal. Eu am un combo open back ºi scot tonuri bune cu el. Îmi mai lipseºte un EQ.

Link to comment
Share on other sites

da, o alegere super pe care-am facut-o eu:

 

kustom arrow 16j de la senia (cam 300 ron) + procesor zoom g1m de la fly-music (cam 265 ron)

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

alte sugestii ? in banii astia...:D

Un pic mai scumpicel, dar eu cred ca merita: Hughes & Kettner Edition Blue 15...exista si varianta cu 3 efecte: chorus, flanger, delay, 15DFX, un pic mai piperat.

 

http://www.muzikia.ro/Amplificatoare/Combouri-Chitara/Combo-chitara-Hughes-and-Kettner--Edition-Blue-15R/

 

 

 

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Daca doresti am si eu unul spre vanzare, un Kustom RC de 30w (spring reverb si chorus). Difuzor celestion tube 10, stare aproape noua. Pretul este de 500ron.

 

Acesta este Kustom Rc30

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: nu il folosesc din motive mai mult decat obiective :)

 

LE: Acum am vazut pretul de nou...pretul meu este de 300ron, imi cer scuze pentru postul pus fara documentare.

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.