www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez (Seria Gio) Vs. Aria (Seria Mac)


Guest Demon24
 Share

Recommended Posts

Guest Demon24

Buna ! Asta va fi prima mea chitara si ma gandesc ce sa-mi iau... M-am gandit sa aleg un Ibanez GRX 90 sau un Aria Mac-50,Mac-55 (de genu)... si nu prea stiu ce sa aleg...:-?

La pret cam sunt la fel...

Cred ca Ibanez are pick-upuri mai bune.. :-?

 

Te rog sa-mi dati sfaturi, sau daca stiti ceva chitare mai bune la pretul asta (7-8 milioane) pe care recomandati , te rog anuntati-ma..

 

Ms mult..

Link to comment
Share on other sites

Guest Demon24

Mersi.

 

Pai io am incercat un Aria Mac-30. E destul de comfortabil (adik nu se compara cu un Yamaha, dar ptr pretul ala-i destul de bn). Pick-up-urile nu-s prea reusite... si de aia m-am gandit la un Ibanez. Un prieten mi-a zis de Ibanez, si cica dak folosesti tremolo se dezacordeaza usor... Dar ms ptr sfat..:-? Cred ca Ibanez e mai convenabil...:D

Link to comment
Share on other sites

Buna intrebare.

 

Am un Ibanez Gsa60 link catre produs - http://www.mcmusic.r...dProductID=1024, si o chitara electrica Aria-Mac-57, link catre produs- http://www.mcmusic.r...ndProductID=970 amandoua avand configuratia H-S-S !

 

Deci, ce pot sa spun, le am de ceva timp si amandoua sunt bune.

 

Ibanezul este foarte ok pe clean, suna mult mai bine decat Aria mea, in schimb pe distors ibanezul nu are prezenta, in schimb Aria are un sunet calumea, eu cant metal in general, si nu ma lasa la greu deloc, sun multumit de ea pe deplin, dar folosesc pentru chestiile de clean Ibanezul.

 

Ca si finish, imi plac amandoua, griful de la Ibanez este unpic mai pe gustul meu, dar nu ma plang nici de gatul la Aria !

 

Oricum, daca ar fi sa aleg intre Ibanez si Aria, as alege Aria 100%.

 

Sper ca te-am ajutat !

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Pe un Ibanez din seria GIO am cantat in mare scarba. Pe Aria Mac-50 se-asezau altfel degetele, si-acum e o placere s-o cant cand mai trec pe la tipul caruia i-am pasat-o. La sunet nu ma pronunt, pentru ca am cantat Ibanezul doar printr-o balarie de amp . Oricum, gatul de Aria mi se pare holy grail la pretul asta. Dupa cum vei vedea, nu multi iti vor recomanda Ibanezurile ieftine(in general cei pentru care e prima chitara) asa ca incearca sa mergi pe Aria. Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

... M-am gandit sa aleg un Ibanez GRX 90 sau un Aria Mac-50,Mac-55 (de genu)... si nu prea stiu ce sa aleg...:-?

La pret cam sunt la fel...

 

Eu aº alege/recomanda Aria Mac 55 (ci nu Aria Mac-50).

Prezența barei de tremolo (care, teoretic, este "vibrato" nu "tremolo") la o chitarã atât de ieftinã e dezavantajoasã:

- reduce sustain-ul chitarei;

- ridicã probleme de acordare ºi de durabilitate.

 

Alte recomandãri (la bugetul acesta): Ibanez GART60, Epiphone Les Paul Special II, Dean Vendetta 1.0, Dean Evo 1000

 

Link to comment
Share on other sites

mai ales ca e prima chitara electrica recomand una fara tremolo bar ... pare cea mai ok aria mac-55 ... totusi in functie de preferinte si de ceea ce vrei sa canti ti-as recomanda epiphone les paul special 2 sau epiphone sg special sau daca mai plusezi un pic un vintage v99 !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.