www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremol


Guest ANUBIS
 Share

Recommended Posts

Guest ANUBIS

Hmmmmmmm...

CUm as putea spune asta ca sa fiu inteles....hmmmm...cum sa formulez....pai....mi-a ramas juma de tremol in chitara! :)

 

 

Cantam...si...la un momendat m-am trezit cu un obiect in plus in mana dreapta (pe langa plectru) :( ...ma uit mai bine...si...ghici ce...bara de tremol! :)

 

Acum ma tot gandesc cum as putea sa scot ce`a mai ramas inauntru :)

 

 

Vreo idee careva?

Link to comment
Share on other sites

vrei sa spui ca s-a rupt manetutza de tremolo si partea care se insurubeaza a ramas in bridge ??? cam nasol... daca e asa, se poate scoate astfel: iei o bormasina cu un burghiu subtire si dai o gaura in bucata de maneta care a ramas in bridge, dupa aia iei un surub cam de dimensiunea burghiului (de preferat holsurub) si il insurubezi in gaura si apoi incerci sa desurubezi maneta cu ajutorul surubului.

Link to comment
Share on other sites

sau daca nu merge asa, atunci incerci varianta dificila. scoti tot sistemul de tremolo, de la arcuri, la ultimele suruburi, dar asta pare destul de dificil, si mai ales la asamlbare, s-ar putea sa nu sune bine.

Bah, tot legat de tremolo:

Daca il apas sau trag de el, se dezacordeaza un pic corzile. Ce as putea sa fac ca sa nu se mai dezacordeze. Ma rog, nu se dezacordeaza foarte mult, adica, nu iti dai seama din prima, dar daca incerci sa canti cva mai soft, se observa.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
sau daca nu merge asa, atunci incerci varianta dificila. scoti tot sistemul de tremolo, de la arcuri, la ultimele suruburi, dar asta pare destul de dificil, si mai ales la asamlbare, s-ar putea sa nu sune bine.

Bah, tot legat de tremolo:

Daca il apas sau trag de el, se dezacordeaza un pic corzile. Ce as putea sa fac ca sa nu se mai dezacordeze. Ma rog, nu se dezacordeaza foarte mult, adica, nu iti dai seama din prima, dar daca incerci sa canti cva mai soft, se observa.

Nu-l mai folosi! Sau cumpara-ti o chitara calumea. Sau niste corzi mai bune. Sau niste locking tuners. Glumesc, la modul serios acum: Si eu aveam o chitara care se dezacorda la tremolo, dar... nah asta e. ideea e ca scapa cel mai probabil de la cheite. Ah si incearca sa folosesti Bullet Ends in loc de Ball ends.. si asta ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Solutiile sunt urmatoarele in ordinea costurilor:

prinde corzile corect in cheite astfel incat sa nu iti scape

regleaza intonatia astfel incat sa nu iti falseze chitara. Daca iti falseaza subtil cand e acordata iti va falsa flagrant dupa ce te joci cu vibratoul.

Cumpara-ti niste locking tuners- din pacate solutia asta e scumpa (~60$ unele de marca la ei (Aka USA))

Anubis poti incerca la un lacatus bun. Cred ca iti va scoate restul ala fara nici o problema. Acum unde gasesti un lacatus bun ....

nu stiu :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ANUBIS

Hahaha! merci Cosu :) cred ca voi incerca varianta ta...sa vad dak gasesc pe cineva...era pe acum vreun an doi un atelier de instrumente aici la noi dar a disparut la un momentdat fara urma...sa vad poate dau de el...dak nu cred ca nu ma voi risk la faza cu burghiu` pt ca nu ma pricep si decat sa ma trezesc cu o gaura in plus in chitara mai bine nu mai folosesc nici un tremol nik... :)

 

 

Thnks

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.