www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Guest tudor.maxim
 Share

Recommended Posts

Guest tudor.maxim

va rog frumos, am nevoie de umpic de ajutor. recent mi.am cumprat o chitara electro acustica Fender CD60CE. Si nu am vrut sa imi iau si amplificator la ea, tipul de la magazin spunand ca penrtu incepatori ai nevoie decat de un cablu pe care il bagi in computer si gata. Am luat cablul de la Guitar Shop Bucuresti. dar acolo mi.au zis ca imi trebuie un " transformator" de la jack mare la jack mic mono.. si ca il gasesc la muzica. Am fost la muzica dar aveau doar stereo, ei au zis ca este cam tot una. si acum cand bag cablul in computer nu il vede. Am incercat de toate.

Deci, ma puteti ajuta, cum se face cu soft?, sau trebuie sa fie direct vazut de computer? sau e de la mono/stereo?? ajutor va rog

Link to comment
Share on other sites

va rog frumos, am nevoie de umpic de ajutor. recent mi.am cumprat o chitara electro acustica Fender CD60CE. Si nu am vrut sa imi iau si amplificator la ea, tipul de la magazin spunand ca penrtu incepatori ai nevoie decat de un cablu pe care il bagi in computer si gata. Am luat cablul de la Guitar Shop Bucuresti. dar acolo mi.au zis ca imi trebuie un " transformator" de la jack mare la jack mic mono.. si ca il gasesc la muzica. Am fost la muzica dar aveau doar stereo, ei au zis ca este cam tot una. si acum cand bag cablul in computer nu il vede. Am incercat de toate.

Deci, ma puteti ajuta, cum se face cu soft?, sau trebuie sa fie direct vazut de computer? sau e de la mono/stereo?? ajutor va rog

 

 

acel "transformator" de care spui tu se numeste adaptor. baga cablul in Line in si vezi sa fie volumul de la Line in la maxim si sa nu fie pe mute

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.maxim

am incercat, tot nu merge. am vista cu programu ala realtek si el nu vede cand bag adaptoru de la chitara in mufa de ca computer.

Link to comment
Share on other sites

am incercat, tot nu merge. am vista cu programu ala realtek si el nu vede cand bag adaptoru de la chitara in mufa de ca computer.

 

Nu cred cã Vista ar trebui sã vadã când bagi adaptorul în computer. Du-te la "Volume control", dacã aºa se numeºte ºi în Vista ºi ridicã un pic volumele ( maxim chiar ), dar înainte, aruncã o privire ºi pe-aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/1152-ghidmultiefect-pe-calculator/

ºi citeºte un pic despre softuri de chitara ( eu am încercat Guitar Rig, e ok pentru început, nu are nevoie de hosturi VST, sau cum le spune, pentru înregistrãri, are incorporat ), despre ASIO4ALL, instaleazã un soft de-acolo ºi mai vezi apoi pe parcurs.

 

Baftã !

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ai nevoie de o jucãrie precum asta adaptor-jack-mic---jack-mare---ad120-888720_big.jpg. Nu conteazã dacã e stereo sau mono, dacã lucrezi direct cu Windows-ul vei auzi oricum într-un singul canal (probabil cel din stânga).

 

Nu prea înțeleg de ce ți-ai luat electro-acusticã, din ce ai spus pânã acum nu pare sã ai nevoie de amplificare pentru acusticã (doar cânți acasã), însã fiecare are piticii lui. Pentru rezultate bune, adicã sã nu fie nevoie sã ridici la maxim nivelul de intrare pentru microfon/line in, soluția propusã de Rãmurel este cea mai simplã.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.