www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Sfat...


Guest IckyGirl
 Share

Recommended Posts

Guest IckyGirl

Pentru inceput... ma numesc Mady, dar mi se spune Icky. Momentan am o chitara clasica Hora marimea 3/4. Ma tot gandesc sa imi cumpoar o chitara noua, motiv pentru care am intrat pe magazinul muzica online si m-am interesat de chitari. Nu sunt tocmai o cunoscatoare a chitarilor, dar vreau sa invats (am mai luat lectsii timp de 6 luni si vreau sa ma reapuc). Intrebarea mea este daca aceasta chitara http://www.magazin-muzica-online.ro/produs-detaliu.php?prodId=16&prodSubcatId=7&page=1&sort=3 este buna sau ar trebui sa mai caut. Multsumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Buna Mady, bun venit pe RGC :).

In legatura cu chitarele(mai ales Hora), e ca la loterie... ai sansa sa gasesti o acustica buna daca te duci in magazin si pui mana pe ele. Cel mai bine dai o tura prin magazinele de muzica si probezi toate chitarile care se incadreaza in bogetul tau si o iei pe care ti-a placut cel mai mult, care ti-a fost cea mai comoda.

 

Daca poti sa mai strangi niste bani, incearca si un Fender CD-60, e 450 lei la guitarshop.ro

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Hora aia e excelenta daca indeplineste urmatoarele conditii:

- tine acordajul

- are actiune de bun simt

 

Cum ti-a spus si maestrul Tase, cind iti iei o Hora e bine sa te duci si s-o probezi cu mina ta, sau cu mina unui prieten care se pricepe. In cazu in care te pune necuratu' sa dai comanda online, e ca la loz in plic: poti sa primesti o chitara buna sau din contra, sa ai parte de una atit de acra incit nici dracu himself n-ar gusta-o.

Link to comment
Share on other sites

Guest IckyGirl

Bugetul nu este unul foarte stralucit, pentru ca sunt minora si nu ma pot angaja. Bani parintsilor nu vreau sa le cer pentru ca asa cum este si o vorba "lucrurile sunt mai dulci cand ai muncit pentru ele". Voi avea in jur de 300-350 de lei. Garantat nu voi da comanda de pe internet, ci ma voi duce in magazinele de muzica, dar din pacate nu stiu decat unul singur (magazinul muzica situat prin centru, stau in Bucuresti). Nu am nici o cunostintsa care sa se priceapa mai bine la chitari, probabil voi intreba vanzatorul. Daca nu va deranjeaza, mi-atsi putea da cateva adrese unde as putea gasi chitari? Multsumesc frumos pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a te incadra in buget ti-as recomanda sa dai o vizita pe la "mica publicitate". Cu putin noroc o sa gasesti o chitara in stare perfecta de functionare dar la un pret mult mai mic (depinde de vanzator).

 

Legat de Hora...Vreau sa-ti zic ca si eu detin momentan o astfel de chitara si nu sunt multumit de ea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest IckyGirl

Si eu am o Hora,dar este marimea 3/4 si vreau una 4/4. In magazinul Muzica, este cu 2 milioane 400 (lei vechi) si sunt noi. alt magazin in afara de muzica imi putetsi spune, va rog (sa nu fie online) (stau in Bucuresti). multsumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT

Nu recomand Standard M, pentru ca este fabricata din placaj, si din experienta unui bun prieten, griful se curbeaza foarte repede, deoarece sunt lucrate din lemn verde (asa cred).

 

In bugetul 300-350 eram si eu cand mi-am luat prima chitara, un Stagg SW201BK. O recomand pentru incepatori si nu numai, este o chitara comoda, cu actiune buna, suna foarte frumos ...

 

Mult succes !

Link to comment
Share on other sites

Eu am o Hora si-s multumit.. Pot sa cint pe ea la fel de bine ca pe electrica, chiar daca are actiunea mai mare. Toata treaba sta in miini, nu in specificatiile instrumentului, deci poti invata linistita si pe o Hora.

 

Frate, sta acordata? Sta. Falseaza? Nu. Atunci care e problema?

 

Va tot legati de horele astea de parca ati fi marile talente nedescoperite, incababile de performanta din cauza instrumentelor. Nigga, please...

Link to comment
Share on other sites

Guest IckyGirl

Nu m-am legat de ele, nu am nimic cu chitarile Hora, dar nu imi place pentru ca este marimea 3/4,iar eu vreau 4/4. Cand eram in generala, eram 4 fete care cantam la chitara, eu cu una Hora 3/4, doua cu acustice 4/4 si inca una la chitara cu 12 corzi. Intr'adevar ma descurcam mai bine la cea acustica, de asta vreau sa imi cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Nu recomand Standard M, pentru ca este fabricata din placaj

 

Mai toate chitarile din aceasta gama de pret sunt fabricate din placaj. :lol:

 

@IckxGirl: Poti incerca seria ECO de la Hora. Sunt decente pentru pretul lor, si au fata din molid solid :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.