www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentare Multipla Pt Efecte Pedala


LTguitar
 Share

Recommended Posts

se poate construi asa ceva

sursa trebuie sa contina urmatoarele

priza cu impamintare

filtru de retea

un transformator care sa fie dimensionat corespunzator pentru consumul pedalelor

un filtraj perfect cu un condensator de minim 10000microF

stabilizare a tensiunii de iesire

pe fiecare mufa de iesire sa existe un comutator care sa schimbe polaritatea curentului pe fiecare mufa in parte

protectie pentru conectarea inversa a tensiunii de alimentare la pedala

 

cu aproximativ 200lei poti construi o asemenea sursa,mult mai buna decit ce se gaseste pe piata,multe din aceste surse de pe piata sunt niste GLUME

au curentul prost dimensionat,daca alimenteaza mai multe pedale ,consumul creste si scade tensiunea de alimentare

filtrajul din ele este de kk ,de acea apare acel humm

eu am facut asa ceva pentru un chitarist,,,, ,omu a aruncat vechea sursa ,direct la tomberon

 

cite pedale ai?

la ce tensiune se alimenteaza fiecare? 9v,12v?

daca vrei i ti dau eu o schema si poti face singur sursa

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salut, Viobio!.Multumesc pentru informatiile oferite. Momentan am 3 pedale (Wah Cry Baby, Carl martin Dc drive si, Boss DD-7 delay. Va mai fi o pedala de reverb Boss rv-5 sau Holy Grail, un tuner, un TR-2 si probabil un compresor. Cred ca toate sunt pe alimentare 9 v. Toate astea vor veni pe un pedalboard si ma gadesc ca alimentarea ar trebui sa fie cat mai micuta ca sa incapa, sau nu?Daca imi dai schema nu m-ar ajuta cu mai nimic pentru ca nu cred ca m as pricepe sa-mi fac de unul singur. Cred ca mult mai bine ar fi daca as lasa un profesionist sa faca asta. Care ar fi costul pentru o asemenea alimentare?

Link to comment
Share on other sites

Salut, Viobio!.Multumesc pentru informatiile oferite. Momentan am 3 pedale (Wah Cry Baby, Carl martin Dc drive si, Boss DD-7 delay. Va mai fi o pedala de reverb Boss rv-5 sau Holy Grail, un tuner, un TR-2 si probabil un compresor. Cred ca toate sunt pe alimentare 9 v. Toate astea vor veni pe un pedalboard si ma gadesc ca alimentarea ar trebui sa fie cat mai micuta ca sa incapa, sau nu?Daca imi dai schema nu m-ar ajuta cu mai nimic pentru ca nu cred ca m as pricepe sa-mi fac de unul singur. Cred ca mult mai bine ar fi daca as lasa un profesionist sa faca asta. Care ar fi costul pentru o asemenea alimentare?

Daca nu ai deja pedalboard-ul, ai putea sa te gandesti la unul cu alimentare. Banuiesc ca n-o sa se ridice la nivelul unui alimentator stand-alone de calitate, dar ar putea sa se descurce decent.

 

PS: Vezi ca Viobio a estimat si costul: 200 lei.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.