www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Special 2 Sau Ibanez Gart60 ?


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. Vreau sa imi cumpar o chitara electrica si sunt nehotarat intre 2 modele. Imi place sa cant mai mult metal (trash, heavy, black). Cele doua chitari ar fi Epiphone Special 2 si Ibanez GART60. Atasez doua poze sa vedeti cum arata. Momentan inclin spre Epiphone, majoritatea parerilor au fost bune. Thanks.

post-15010-0-68782100-1291406634_thumb.jpg

post-15010-0-83816100-1291406718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu sustin parerile celorlalti....mergi pe Epiphone. Eu am anumite circumstante despre ibanez (ca sa fiu mai sincer mie nu imi plac.....dar nu zic ca sunt chitari proaste , aici totul depinde de gusturi) . Uite insa aici niste motive pentru care ar merita mai mult Epiphone-ul

1) Am cantat pe aceasta chitara (o are un amic din oras) si tin sa zic ca este destul de fiabila la banii aia.

2) Eu detin un Epiphone Explorer GT care e din aceeasi gama (doar forma difera) si sunt foarte multumit de ea.

3) Este mai ieftin si (dupa parerea mea) mai bun Epiphone-ul ( http://www.netmusic.ro/product/221/1010/IBANEZ-GART60---ELECTRIC-GUITAR -> 910 lei fata de http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=44&BrandCategsID=324&BrandProductID=2171-> 700 de lei )

4) Depinde in mare si ce anume (thrash-uri) intentionezi sa canti cu ea. Eu spre exemplu detin un Jackson mai scump si ala mi-e chitara principala.Pe asta folosesc de obicei corzi de 9. La Epiphone in schimb o folosesc pentru thrash si heavy de acordaj maimic ( C , drop C , D sau drop D) si folosesc corzi mai groase , de10 sau chiar 11. ( Pentru coveruri sau stil in genul Annihilator sau chiar Pantera.....) Pentru Metallica , Megadeth , Maiden , eu stiu ce intentii mai ai....recomand alea normale (de 9).....asadar alegerea este in mainile tale. Eu zic sa stai o tzara si sa analizezi situatia....dupa aceea vezi ce iti iei. Sfatul meu - Epiphone , clar. (ibanezurile bune incep de la 2000 de lei in sus.....)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ferește-te de seria GIO de la Ibanez (Gxxx). Mergi pe Epiphone Special II, exemplarele cu are am avut de-a face mi-au lãsat o impresie plãcutã.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexdak

Nici una din ele nu e cine stie ce grozavie, dar o diferenta poate fi facuta.

 

Epiphone special II nu e cea mai rezistenta chitara pe care am incercat-o.

 

Are un prieten acesta chitara si : are actiunea mare si trebuie reglata, knob-ul de volum aproape a picat, doza din neck aproape a picat in corpul chitari si a avut momente cand era muta, surubul de la mufa pentru cablu tot pica si trebuie strans constant.

 

Acum nici ibanez-urile din seria gio nu sunt cine stie ce., chiar eu sunt posesorul unuia(grg220dex).

 

De obicei au cheile foarte proaste, doze cam slabute, dar bine fixate., si nici surubul de la mufa nu e prea stalucit, acum comparativ cu lp special II ibanezul in opinia mea se descurca mai bine si poate fi o investitie de termen mai lung, epi-ul nefiind prea durabil. In plus daca vrei un sunet mai "heavy" ibanez-ul suna mai bine, in timp ce epiphone suna mai bine pe tonuri mai curate.

 

Parerea mea.

 

P.S: Pana la urma totul ramane la latitudinea ta, e preferabil sa si incerci cele doua chitare daca ai ocazia.

 

P.P.S: Spor la cumparaturi.

 

 

Edited by alexdak
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc pt comentarii. Intre timp am mai gasit un model si ma gandeam sa il compar cu Epiphone. Este vorba despre un Stagg L300BK. Arata mai bine ca Epiphone, dar din pacate nu stiu mai mult de atat. Ma gandesc la calitate, la sound... Atasez si o poza, acum sunt mai nehotarat ca data trecuta :) dar cred ca Epiphone ar fi ok, voi ce ziceti? Si ma gandeam sa imi iau si un amplificator Laney LX20. Ce ziceti? ar fi o combinatie buna?

post-15010-0-29342000-1292208907_thumb.png

post-15010-0-41062600-1292208920_thumb.jpg

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pe vremea când Stagg-urile erau la mare modã printre instrumentele low-cost, aceste copii LP mi se pãreau decente. Dacã o prinzi la preț bun, eu zic cã meritã luatã în considerare. Nu cumpãra fãrã sã testezi înainte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut Epi special 2, si mi s-a parut foarte slabuta, comparativ cu ce alte chitare mai aveam sau mai puneam mana.

 

Parti bune: se canta foarte usor pe ea, action mic, grif subtirel.

 

Parti proaste: Ton, corpul din rumegus sau ce-o fi in care suruburile nu stateau chiar bine, TOM-ul nu se intona prea bine, doza de bridge era infecta.

 

Pe langa Hora Iris Solo-lux pe care o mai aveam pe atunci si o alta hora antica, corcitura din aceea intre strat si SG se canta mult mai usor, dar suna mult mai prost, slab, steril.

 

Dupa un upgrade la doza de bridge si reglat bine tom-ul, cu corzi bune, iesise ceva foarte decent din ea. Dar daca as avea banii aia din nou, as incerca si altceva, sa vad daca nu cumva am noroc de una mai buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hei:D Inca nu mi-am cumparat chitara, dar luna asta o iau sigur si am avut timp sa ma mai uit pe net la diferite modele. Am gasit un Epiphone Explorer GT. La corp e mai mic decat un explorer original, 15% mai mic. Dar imi place cum arata, culoarea, nu prea lucioasa si am auzit lucruri bune despre acest model, chiar si tunerele sunt laudabile. E cam micuta, eu fiind un tip mai inalt, dar fiind prima mea chitara electrica, de ce nu? Imi place mult aspectul, mai agresiv decat Les Paul, voi ce ziceti? Ati avut? Merita banii? Ma gandeam si la un Epi special SG, dar mi se pare prea lata si plata:D

post-15010-0-20776100-1294279332_thumb.jpg

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am avut un Epiphone LP Special II de care am fost foarte multumit. Singura problemea ivita au fost "suruburile" pentru curea care, au cedat dupa un timp destul de scurt( desi n-am facut exibitii cu chitara). Le-am inlocuit cu altele mai lungi si a fost foarte ok. Dozele suna foarte bine si chitara a venit setata de vanzator (am cumparat-o de pe thomann.de) Acum chitara e proprietate user-ului Buhu, care e deasemenea foarte incantat de ea.

Despre variantele celelate nu stiu ce sa zic, nu le cunosc.

Oricum, bafta multa si inspiratie in alegerea chitarei!

Respect,

Alex.

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou. M-am incurcat in chitari si pana la urma decizia finala ramane sa aleg intre Epiphone Special Les Paul si Epiphone Special SG. Imi plac amandoua, dar trebuie sa raman la una din pacate. Am auzit ca ar fi cam la fel, dar totusi difera putin tonul si greutatea. "Cica", SG-ul ar avea mai multa distortiune... Iar eu o iau mai mult pt metal si vreau sa iau decizia cea mai buna pt ca sper sa o am multi ani. Nu stiu de ce, dar ceva imi spune sa iau Les Paul :-??

post-15010-0-91035200-1294435949_thumb.jpg

post-15010-0-70496100-1294436210_thumb.jpg

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Sunt cam impartite parerile legate de acele chitare. Daca vrei o chitara ieftina pentru metal, recomand Aria Mac-55 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=174&BrandProductID=971

O amica a mea are acel model, am cantat destul pe dansa (chitara, nu amica) si sunt de parere ca e printre cele mai bune sub 1000Ron.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.