www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un roman No#1 pe ACIDPLANET la ALL genere !


karpi
 Share

Recommended Posts

 

 

cred ca aicea se poate posta acest eveniment chiar daca chitara este mai putin prezenta in muzica artistului.

 

Artistul roman cu nick-ul ELECTRIC SPIRIT este pe locul #1 la sectiunea "All Generes"adica locul #1 suprem , si #1 la sectiunea "ElectronicaExperimental"

 

pe siteul American a lui Sony Music ACIDPLANET cu piesa " MODERN ART - track 10 " de pe albumul "Corigent la Muzica "

 

Dupa cate stiu a fost klapar la proiectul OCTAVE .

Are o "discografie " compozitii , impresionanta .Cantate la sintetizatoare la cateva am auzit si chitara , dar este greu sa asculti toate compozitiile . are foarte multe albume .Pe site se gasesc date.

 

iata linkul , piesa este un fel de parodie etc...foarte apreciata de majoritate dar si invidiata de alti.

De apreciat ca a mai avut piese pe locul #1 la cate un gen specific .Dar acum este #1 peste toti din toate genurile .

Dupa o saptamana administratori siteului "dau jos" piesa de pe locul #1 ca sa " fluidizeze TOP-ul.

asta-i regula casei pe AP.De aceia postat si imagii ale paginilor de pe AP

 

linkul la piesa:.

 

http://www.acidplanet.com/Artist.asp?PID=798789&t=5295

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

....lista de TOP ARTISTS ..Electric Spirit o fi pe undeva pe locul 40000 ...in lista aceasta caci este nou venit.

....Ultima fila din lista artistilor la litera Z..64617 de membri artisti !!!!!

 

Iata screencopy de pe lista TOP ARTISTS ...all generes

 

pana ajungi acolo sus unei Goxnadly e cam lung drumul .

 

." tHE dREAMFACTORY " una din cele mai bune trupe de rock de pe AP este doar pe locuol # 21 in lista de " top artists" si asta dupa 4 ani de cativitate pe AP (din 2002)

 

a doua imagine este ultima fila din lista de artisti de la A la Z .. ( 64617 artisti !!!!!)

 

 

nu mi-a placut deloc piesa..

site-ul ala e guvernat de politica din clasa Ia - toti iau premiu ca sa nu fie nimeni suparat in vacanta

 

Asculta si alte piese , aceasta este o parodie ..iata linkul la lista de piese:

 

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=480954&T=7033

 

 

Hai ca-i buna din 64617 de artisti !!!!!! cand ajung toti sa ia premii asa aiurea ?????.

 

Este nevoie de : !! 1242 de ANI ca sa ia fiecare odata o saptamna locul #1 !!!!!! la " All Generes"

 

Si nu este premiu ci l-au votat muzicanti , artisti de pe AP .

 

premii nu dau numai sponzori la concursuri sponzorizate de iei .Uni care au castigat concurs de mixat muzica au primit contract de lucru la firme de reclama si de facut muzica ptr jocuri , IPOD etc...eu cunosc trei asemenea cazuri .in scurt timp.

 

Nu-i chiar joaca si cand e vorba de bani nimeni nu da premii pe gratis sau locuri No#1 .

Daca esti atent si citesti review-urile vezi cum al ataca uni din invidie si din dorinta de a ajunge sus ca poate primeste un angajament !!

 

Este o realizare importanta sa ajungi No #1 .. peste toate genurile o saptamana intreaga !!! caci ultimul care pune piesa dupa tine are avantaj si te doboara cu puncte mai putine , concurenta este mare !! mii de piese se pun in fiecare zi !!!!

 

Daca vrei sa stii cum este cu CHART-ul gasesti explicatiile pe site , o poveste lunga cum si ce conteaza cum e cu punctele ...

 

Daca pun piesa azi si acumulez 100 puncte , tu pui piesa maine ..ma poti intrece cu numai 50 de puncte , e un fel de "densitatea audientei" ca si la sondajele de opinie . un calcul complex si este similar cu calculul Listelor din revistele de muzica cu topurile.

 

Asa sa nu fim rai si nici invidiosi , omul lucreaza , creaza , si iata pe un forum interntional a primit recunoastere de la muzicanti , de la artisti .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ma, eu ce-am zis? da? am zis ca acidplanet colcaie de frustrare? lejer am zis. orice dj bun poate scoate din cateva ritmuri simple ceva de genul piesei asteia. nu zic ca e aiurea, da acu sincer sunt complet beat. singurul motiv pt care am ascultat piesa pana la capat. altfel nu cred ca rezistam mai mult de 10 secunde. for fuck's sake, man...

 

jasyus christ, lad. uite oleaca cum scrie tipu asta:

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?AID=480954&T=8438

 

i mean: jaysus christ, dude!...

Link to comment
Share on other sites

Am stiut dintotdeauna ca arta ma depaseste.Raman ,deci,la muzica :)

Prima piesa nu mi-a placut deloc,probabil din invidie,cum zici tu,karpi

Am mai ascultat una SIFONICA,ca simfonic e altceva,si una pop,aia cu t rex,si mi se pare total neinteresant,acest domn,pe langa ca a ramas corijent la muzica,dupa cum declara el insusi,a avut note mici si la engleza.cel putin din textul pe care l-a scris,asta reiese

Am mai ascultat neste unii pe Acid Planet,si am ajuns la concluzia ca este aceeasi chestie cu sexul virtual,adica un surogat care nu seamana cu originalul decat la forma,fondul e cu totul altul,si ma gandeam ca atunci cand voi fi batran,o sa fac si eu muzica pe calculator.Dar avand in vedere ca mai pot,mai bine o fac de-adevaratelea.

Link to comment
Share on other sites

Am stiut...........

La tine nu cred ca este invidie , doar ca sa asculti o muzica ce nu te atrage este obositor , si ca sii la orice artist unele piese sunt grozave altele nu.

Omul are sute de piese si unele sunt grozave , unele sunt in stilul minimal altele mai clasic , conteaza sa lucrezi sa faci ceva .

Tu de exemplu de ce nu postezi cate ceva la Blues pe AP , sunt cativa foarte buni la blues , foarte buni cantareti , textieri , faci o colaborare cu care ati place sunt multi oameni minunati si talentati.

Nu toti lucreaza cu loop-uri .foarte multi sunt din trupe profi si asi incearca piesele pe AP sau le face publicitate ca sa vanda CD-ul.

E fain mai te ciorovaiesti cu un HipHop-er negru , ...hehe ma certam cu el ...cica ei canta R&B eu ai spuneam ca si eu dar altfel ..

doar cateva piese din blues , care le stiu eu de pe AP caci sunt foarte multe piese si nu chiar toate ami plac , este foarte greu sa gasesti pe toti cei buni caci uni au piese si muzica super dar nu mai activeaza .intens , pun piese si nu stii de ele . folosesc poate numai ca si "hosting" , si eu asa am ajubs pe AP ,cautand hosting free.

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=219614&t=4687

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=610720&t=3031

http://www.acidplanet.com/artist.asp?Songs=9123&t=1589

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=736582&t=1589

 

In legatura cu surogat sau nu , pai si un CD tras in studio este un surogat no sa sune si no sa se cante niciodata ca si live in club sau concert.Apoi cu cantatul la noi ...ce sa le canti la manelisti ??? blues ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da, e mai normal ce se intampla aici,mi-a placut mai ales prima piesa,si a doua,am recunoscut ceva "romanisme" la stil :) ,ultima este un mare exemplu despre cum NU trebuie cantat la chitara,aproape toate bendurile sunt putin sub ton,iar alea care nu sunt sub,sunt peste ton.Eu nu postez pentru ca,in primul rand,nu am timp,si in al doilea rand,nu am conditii pentru a trage acasa,poate peste cateva luni,la iarna,poate ,o sa fac niste piese de smooth,ca,dupa parerea mea,blues fara oameni adevarati in trupa nu se poate canta,oricat de drept si de exact ar bate toba un computer,asa ca ma axez pe un fel de smooth jazz,care oricum este o fata a mea pe care o cunoaste putina lume.Pana atunci,slava domnului,cant pentru un public adevarat,cu reactii adevarate,care amendeaza imediat orice chestie nelalocul ei,si,inca odata,multumesc Doamne,am cantari destule,in toate genurile pe care le abordez,am avut sambata cantare de Heavy si Hard Rock la festivalul de la Buzau,cu Trans Express,prima trupa infiintata de mine,si mi-am adus aminte ce inseamna sa canti pentru un public de Rock.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Multzumesc karpi pt. ca mi-ai adus aminte de OCTAVE.

Ce mai vremuri erau in liceu cand am auzit prima oara de ei.

Pt. mine OCTAVE sunt una din cele mai avansate trupe de muzica(nu numai rock) pe care le-am auzit vreodata.Sunt mai greu de intzeles dar asta nu le scade valoarea.

Muzica lor era,la vremea aceea(1992-1997) deosebita shi altfel decat tot ceea ce exista in rock-ul romanesc de la noi shi chiar shi afara(exceptand Olfield,Kitaro,Vangelis).

Mie imi pare rau ca au disparut asha,brusc,din peisajul(sarac) al muzicii romaneshti.

Pe atunci insa,perioada de care am amintit,aveau multzi fani.

Cine avea un tricou cu ei era respectat printre pushtii acelor vremuri(care acum sunt oameni insuratzi cu copii) :)

Ma ashteptam la o asemenea veste buna despre ei(pacat ca e doar unul din ei).Amadoi merita cu prisosintza mult.

Link to comment
Share on other sites

 

E bine ca mai ai cu cine sa canti din pacate in timisoara am ramas patru muzicanti de rock Bujor

Hariga,Molnar Laci ,Roby Stumberger si cu mine , Hariga da ore si mai canta cate odata , eu la fel , Molnar canta la birt manele si ce o fi , Strumberger vocalist la Classici ( a doua trupa de suces dupa Sfinti ( Phoenix) , ClassicXX , Univers , nu mai vrea sa cante ca are un serviciu unde nu poate lipsi , fiul sau canta chitara si vocal , si de vre-o doi ani a trecut de la "metale" la blues .

Ceilalti mai tineri nu au rutina , nu poti sa urci cu iei pe scena si sa canti , trebe repetat cu iei , trebuie invatati sa cante , trebuie schimbata mentalitatea ....caci ei cred ca stiu sa cante........cred ca cunosti fenomenul....etc pai asta nu merge . (pai Herdina Laci ia 50Euro/ora in germania , sa invete o trupa cum se canta.)

Multi tineri de astazi , sau si cei din generatiile cu 10 ani mai tineri decat noi cred ca muzica se invata la repetitii.Vin la repetitie sa invete piesele !!!..!?? Pai studiu individual acasa , sau facem sezatoare si ne mutam la sala ca sa invatam 20 de piese in trei luni...de groaza. O trupa care canta de 10 ani repeta blues !!??

Aceasta -i rezultatul "revolutiei culturale" de dupa '89 .

AAa , sa nu spun ca mai nou toate trupele sau majoritatea sun "BLUES BAND XY" ,hehe.Da blues din parti.

Sa zicem ca-i ok poate se lipeste ceva de iei.

Poate refacem Univers-ul si mai cantam in weekend la Berlin , dar ?? deocamdata facem planuri ( cincinale ,hehe) , bateristul (Chiteala D)sta in Berlin < bassistu, Mosoarca sta langa Karlsrhue deci si ei stau departe , apoi noi din Timosoara ne facem trupa de turisti...hehe

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Scuza-ma Karpi.Eu nu sunt muzician ci doar un simplu guest.

Imi pare bine ca mai exista inca oameni care ishi mai aduc aminte de OCTAVE.

Cei din generatiile mai noi nu prea shtiu de ei shi e pacat.

Am inteles ca ei au plecat afara?

Pacat ca aici nu au gasit intzelegerea necesara ca sa dezvolte proiecte.

Repet.Merita mai mult cei care au fost in OCTAVE.

Am shi eu un post care se numeshte "propunere de megaconcert".Ma gandeam daca ai vrea sa te uitzi putzin pe ideile expuse acolo shi daca tzi-ar placea sa discutam pe indelete despre ele.Ma gandeam ca poate am incerca sa-i aducem aici in tzara shi pe cei care au fost in OCTAVE ca sa ne incante cum faceau pe vremuri.Acum sunt alte posibilitatzi decat atunci shi s-ar putea realiza ceva cu un pic de implicare shi efort.

Ce zici?

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Bun, revenind la topic, dak cititi comentariile de pe acidplanet, cele critice sunt cu adevarat critice, chiar dure, iar cele de lauda sunt de genul: "Imi place piesa ta, ti-am dat 10 stele sper sa-mi dai si tu 10 stele". Personal (subliniez PERSONAL), nu imi place (si nu sunt invidios :) ).

Edited by Zoltano
Link to comment
Share on other sites

Bun, revenind la topic, dak cititi comentariile de pe acidplanet, cele critice sunt cu adevarat critice, chiar dure, iar cele de lauda sunt de genul: "Imi place piesa ta, ti-am dat 10 stele sper sa-mi dai si tu 10 stele". Personal (subliniez PERSONAL), nu imi place (si nu sunt invidios :) ).

OK . ultimele piese postate sunt mai socante si mai "comerciale" chiar pentru a atrage atentia si sunt la genul "EXPERIMENTAL" deci se poate ori ce , ce sa critici ???, unora le place altora nu ,dar majoritatea a votat pentru , si orice critica este binevenita . Si cand ajungi in TOP pe #1 ai critica oriunde.

 

Daca citesti atent vezi ca multi al compara cu " PhillyC "cel mai vestit artist de "electronica" pe AP , care face piese fantastic lucrate pe sintetizatoare de zeci de mii de $ pe programe PC de zeci de mii $ cu soundfonturile cele mai scumpe , suna de ingheti , spui ca este OPERA transmisa in direct de pe Broadway ,sau piese Jazz care suna la fel e ceva ce nici nu poti sa crezi.Gagiul e profi ,baterist care canta in diferite trupe ( un fel de Phil Collins) are studioul de productie propriu ca si FIRMA nu numai ptr uz personal... pai dupa 3 luni sa te compare cu acesta si sa se certe ca ai sau nu loc langa sau inaintea vedetei e ceva , nu?

 

acuma m-am uitat si are o alta piesa acuma pe #1 la "experimental all " , nu e ciudat ca tot numa el a ajuns pe #1 de trei saptamani ? ceilalti nu mai cersesc si de la altu un 10 *????

 

Mai sus am descris pe scurt cam cum e cu notarea si cu punctele , nu conteaza daca primestii 1= "OK " sau 10 = " totally amazing" . Conteaza ca ai primit review deci atragi atentia publicului si asta e important esti vedeta , nu ? ai fani tai si ai pe "dusmani" muzici tale.

 

 

http://www.acidplanet.com/Artist.asp?PID=801639&t=4293

 

alt No #1 urcat in fruntea topului in 24 de ore !!! o fi avand el mai multe de 10* de impartit decat alti ?????

 

Sa fim realisti .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ultimele noutatati romanesti pe AcidPlanet

 

Electric Spirit

 

Intre timp a mai ajuns inca odata pe #1 la ALL

 

si dupa o saptamana

 

Inca odata pe locul #1 la ALL

 

(asta ca imparte 10* la toata lumea ...hehe ca sa afle secretul succesului cei invidiosi )

 

E super bun si are o groaza de Material inregistrat.

 

Un Roman de trei ori consecutiv le #1 la ALL , cred ca totusi inseamna ceva.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.