www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara Acustica


Guest Zookye

Recommended Posts

Buna ziua. Detin momentan o chitara reghin de prin 90 (a fost a mamei mele) iar problema cea mai mare este actiunea acesteia. Era ea mare la inceput cand am dat de ea in pod, dar acum este ridicola. Am masurat cu rigla distanta dintre tasta 12 si corzi si era de 1.1cm o.O (citisem pe internet ca max. ar trebui si sa fie 0.5cm )

 

Problema a aparut cand soramea, din greseala sau nu, a trantit-o de pamant, chitara fiind pusa intr-un colt al camerei ca nu cumva cineva sa se impiedice de ea. ( sora are 5 ani deci mai mult ca sigur era curioasa). Am observat imediat ca gatul chitarei sa deplasat de acel butuc asezat pe corp...m-am chinuit sa-l apropii, sa-l lipesc cu picatura (mare efect nu a avut), iar in final, dupa ce am lipit-o am dat si un rand de banda adeziva...

 

Imi spusese cineva ceva de un trussrod cum ca ar trebui stransa dar nu prea stiu cum. M-am uitat pe internet, in mare am inteles ce e, doar ca la chitara mea acest trussrod este mai degraba un triunghi cu trei suruburi pe ea (nu cred ca asta e, dar e localizata in acelasi loc cu modelul vazut pe internet).

 

Nu mai reusesc sa cant la ea ca inainte si as fi recunoscator aceluia care ma ajuta cu ceva informatii :)

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Am vazut la majoritatea utilizatorilor de pe forum ca "ataseaza cumva" pozele. Eu am folosit imageshack...

 

Aici este chitara.

Asta cred ca este acel trussrod

Crapatura 1

Crapatura 2

Crapatura 3

Crapatura 4

 

Initial, peste acea crapatura am pus un rand de banda izolera (in X). Ce vedeti in poza este un rand care vine pe fret (genial) tasta 14.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Lipitura aia,cu banda de izolat sigur nu te ajuta cu nimica.

Incearca sa faci rost de clei de oase sau clei de iepure,dar o sa ai nevoie si de presare.

Sub suruburile acelea,daca le desfaci,o sa vezi aceeasi chestie care o vezi pe internet,pentru ca,placuta aceea,se da jos,foarte usor,dupa ce desfaci suruburile.

Trust rod-ul,trebuie sa il invarti in sensul acelor de ceas.Ai grija sa il invarti foarte incet,si foarte putin.1 mm pe invartitura.Si lasa-i cateva minute inainte sa invarti din nou.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Ok o sa incerc sa fac ce mi-ai zis. Multumesc foarte mult de sfaturi.

 

Legat de acel clei de oase/iepure..de unde il cumpar? Il gasesc la metalo-chimice?

 

 

 

EDIT: Am desfacut acele suruburi si am dat de "aur". Acum vreau sa stiu cam cat de mult trebuie sa invart :)

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Cureti cat poti de bine urmele de superglue din crapatura.

Cleiul de oase se foloseste cand este necesara o demotare ulterioara. IN cazul tau calcaiul nu trebuie sa se demonteze fata de grif. Foloseste rasina epoxidica din doua componente - vezi la Bison.

Prepari rasina, pui cat poti de mult in INTERIORUL crapaturii cu ajutorul unei lamele.

 

Acum scoti corzile si cu o presa (gasesti de cumparat la magazine tip Practiker) strangi crapatura. Un capat al presei pe fretboard si unul pe capatul calcaiului astfel incat sa tina crapatura stransa.

Cureti excesul de rasina.

Dupa 24 de ore desfaci presa si poti pune corzile. Verifici curbura grifului apasand coarda E gros simultan la fretul 1 si la fretul 14. La jumatate, in dreptul fretului 7, trebuie ca distanta dintre coarda si creasta fretului sa fie ~ 0,7 mm adica grosimea unui card bancar sau SIM de telefon. Abia acum umbli la truss-rod daca e nevoie.

 

Pentru tipul de rasina si cum arata presa - uita-te aici: http://forums.rgc.ro...atie-neck-rupt/

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Eugen, multumesc foarte mult pentru ambele raspunsuri.

 

Cat despre presa..cred ca am asa ceva. Sa vad cum fac cu acea rasina epoxidica.

 

Multumesc inca o data :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.