www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Studio Glas Transilvan


Guest ko_g2
 Share

Recommended Posts

Guest ko_g2

Cineva a intrebat in disperare de Glas Transilvan, unde a tras Kumm si Urma.

Studioul e la Cluj, str. Pajistei nr.12, am tras si noi acolo, e beton.

Sunati la 0742 - 494 727.

Link to comment
Share on other sites

Guest ovibas

Nu e vorba de intrat in studio, ca se poate face si acasa inregistrarea. Mixaju si masterizarea sa sune, ca doar se stie ca is multe trupe care isi masterizeaza dincolo. Acuma asta chiar nu mai e o stire

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu e vorba de intrat in studio, ca se poate face si acasa inregistrarea.

 

 

Sigur ca da...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ko_g2

Trasul, mixajul si masterizarea la TOATE albumele Kumm si Urma s-au facut la Glas Transilvan, mai putin

masterul la albumele 1, 2 si ultimul (ce apare in curand) la Kumm care au fost facute de Cristian Varga. Trasul, mix si masterul la vol 4 al trupei Knock Out (Centura de Aur 1994-2004 - 2003 Euromusic) au fost deasemenea facute la GT.

Problema e ca nu chiar din orice se poate scoate o chestie beton, adica la mixaj conteaza mult cum suna trackurile trase, iar la master conteaza calitatea mixului.

Si nici in studiourile de mix si/sau master de afara nu se lucreaza cu orice material brut.

Oricum calitatea mixului si a masterului sunt garanatate la Glas.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Perfect de acord... dupa discutiile pe privat, sper ca l-am convins si pe ovibas de trasu in studio.

Link to comment
Share on other sites

Guest ovibas

Precis Mr Jackson nu stie ce scule am eu acasa si cat dintr-un studio e necesar pt. o simpla inregistrare exeptand instrumentele. La aspectul asta se sta mult in studio chiar exagerat de mult uneori sau uneori pe graba. De mix&master nici nu mai vine vorba ca de abia de aici inainte ishi face un studio treaba. Parerea mea e ca interpretarea face foarte mult. Iar dupa ce ai lucrat in studio shi sti cu ce se mananca itzi dai seama shi vei sti ce sa recomanzi unui prieten un strict necesar. In subiectul asta informatzia costa mai mult decat tehica ... (de inregistrari e vorba nu?)

Link to comment
Share on other sites

Guest ko_g2

Ovibas, tot respectul pt ce poti tu realiza acasa, cu siguranta mai ieftin decat la orice studio, dar mai exista alternativa de a trage doar tobele la studio (si eventual ulterior vocea - la Glas Transilvan este un Neumann TLM 103 pt voce).

Solutia asta au adoptat-o mai multe trupe (Godmode si Cash, de exemplu).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

io nush cum poti da tu blana la un amp pe lampi acasa la tine. daca tragi prin proc e ok dar nu va suna la fel ca un amp cu microfoane bune in fata. mai intervine o problema. sculele de conversie analog-digital. nush cati au pro tools in tara asta (la hardware ma refer). sper sa nu inceapa o noua discutie analog vs digital

Link to comment
Share on other sites

Guest ko_g2

"nush cati au pro tools in tara asta (la hardware ma refer)"

 

 

Uita te la preturile de hardware PT si Mac-uri un pic si iti vei da seama de ce nu au multi asa ceva.

Concret, la un tarif de 14$/ora (de la GT) crezi ca iese socoteala pt o asemenea investitie?

 

In plus am avut ocazia sa lucrez cu Pro Tools 2.5 (inca la vremea aceea) in 1996 in Ungaria in studioul Soundmaster din Budapesta. Atunci existentul Cubase 2.5 (versiune deja cu audio) din dotarea studioului stia mult mai multe decat Pro Tools 2.5. E cam asta se intampla si astazi. Pot sa spun ca (in cazul in care n-ai hardware Digidesign) diferenta calitativa dintre un PT M-Powered(unica varianta folosibila fara hardware Digidesign - mai precis numai cu placi M-Audio) si un Cubase SX3 !!!! NU EXISTA !!!! Iar din punct de vedere a ergonomiei, posibilitatilor de editare, automatizare, mixaj si multe altele Cubase SX3 mi se pare NET SUPERIOR lui PT.

 

Deci dupa mine de asta nu se inghesuie studiourile sa-si cumpere PT.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

"nush cati au pro tools in tara asta (la hardware ma refer)"

Uita te la preturile de hardware PT si Mac-uri un pic si iti vei da seama de ce nu au multi asa ceva.

Concret, la un tarif de 14$/ora (de la GT) crezi ca iese socoteala pt o asemenea investitie?

 

In plus am avut ocazia sa lucrez cu Pro Tools 2.5 (inca la vremea aceea) in 1996 in Ungaria in studioul Soundmaster din Budapesta. Atunci existentul Cubase 2.5 (versiune deja cu audio) din dotarea studioului stia mult mai multe decat Pro Tools 2.5. E cam asta se intampla si astazi. Pot sa spun ca (in cazul in care n-ai hardware Digidesign) diferenta calitativa dintre un PT M-Powered(unica varianta folosibila fara hardware Digidesign - mai precis numai cu placi M-Audio) si un Cubase SX3 !!!! NU EXISTA !!!! Iar din punct de vedere a ergonomiei, posibilitatilor de editare, automatizare, mixaj si multe altele Cubase SX3 mi se pare NET SUPERIOR lui PT.

 

Deci dupa mine de asta nu se inghesuie studiourile sa-si cumpere PT.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.