www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Acorardam Un Floyd Rose


Guest Heavy22
 Share

Recommended Posts

Guest Heavy22

Salutare din nou .Vin cu o noua problema am rupt o coarda de la chitara miul subtire si pana la urma am schimbat toate corzile in .10 .Dar nu mai vrea sa se acordeze .Sau daca se acordeaza bridgeul e foarte ridicat in afara spre doze nu stiu din cate am inteles ele vin dotate cu .09 si i-am dat peste cap toata treaba ce ar trebui sa fac sunt incepator cu floyd roseul si asta e prima oara cand incerc sa acordez unul .Astept sfaturile voastre merci anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou .Vin cu o noua problema am rupt o coarda de la chitara miul subtire si pana la urma am schimbat toate corzile in .10 .Dar nu mai vrea sa se acordeze .Sau daca se acordeaza bridgeul e foarte ridicat in afara spre doze nu stiu din cate am inteles ele vin dotate cu .09 si i-am dat peste cap toata treaba ce ar trebui sa fac sunt incepator cu floyd roseul si asta e prima oara cand incerc sa acordez unul .Astept sfaturile voastre merci anticipat !

 

 

In principiu trebuie intinse putin arcurile din suruburi pana se aseaza paralel cu corpul chitarei. Inainte de asta o lasi mai jos cu un semiton.

Link to comment
Share on other sites

s-a discutat si rasdiscutat. cauta pe forum sau pe youtube, google.

chestia cu lasatul cu un semiton mai jos nu tine, trebuie sa lasi mai putin, floydul se lasa putin in spate, compensezi pitch-ul scazut cu strans din arcuri, astfel se lasa mai tare pe spate. asa e mai usor sa gasesti un balans. folosesti o bucata de lemn sau ceva cand schimbi corzile, sa stea usor ridicat. in rest, faci mici ajustari ba la corzi ba la arcuri. lasi din arcuri, scade pitch-ul se ridica floydul trebuie sa strangi din chei sa ajungi din nou la pitc si se va ridica si mai mult floydul... daca te prinzi cum sta treaba ai sa vezi ce trebuie "sa tragi" ca sa il pui si paralel si acordat la pitch-ul dorit. odata setat, daca nu schimbi marca si grosimea corzilor, nu prea mai ai treaba, cu conditia ca intotdeauna cand schimbi corzile sa blochezi floydul paralel sau chiar si un pic ridicat spre doze, ca arcurile din spate au "o memorie" pe care nu trebuie sa "o stergi", daca vrei sa iti fie viata usoara. poti folosi si o baterie de 9v pe care o pui in cavitatea din spatele floydului. o sa il tina ridicat destul de tare, dar functioneaza

Link to comment
Share on other sites

Guest Heavy22

Merci mult pentru sfaturi am sa incerc si sper sa mearga daca nu am sa ma duc cu ea la mc muzic si am sa ii rog sa imi arate cum dar nu cred ca va fi nevoie .

Link to comment
Share on other sites

trebuie luat cu incetul...lasi de acolo, strangi dincolo. un semiton poate fi prea mult. in sensul asta.

daca lasi asa de mult poate nu mai ai unde sa strangi arcurile, sau in urma stransului pt revenire la pitch, o dai din erecta in bleaga, daca ma intelegi :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

In principiu trebuie intinse putin arcurile din suruburi pana se aseaza paralel cu corpul chitarei. Inainte de asta o lasi mai jos cu un semiton.

 

 

Idea este ca trebuie sa slabesti corzile , ca este un semiton sau un ton ...nu mai conteaza nu este ceva fix deooarece vibratorul nu trage "linear" pitch-ul .Numai un tip de vibrator poate sa schimbe pitchul in "sincron" adica sa ramana intervalele dintre corzi indiferent de cat de mult "tragi/impingi "

de maneta....

 

asa ca o coborare aproxomastiva ,,,,,> strangi arcurile ....ajunge in paralel vibratorul cu corpul .....si se acordeaza corzile ....apoi se mai revine ....mai fin.

 

Asa ca nu-i gresit sfatul ..

Link to comment
Share on other sites

Karpi tot respectul dar eu nu fac asa ceva la chitarile mele...

Cand cobori corzile cu un ton...automat scade presiunea din corzi si trebuie scazuta si presiunea din arcuri pentru a ajunge la un echilibru.

Luand logic treaba asta.

Daca ridici chitara cu un ton mai sus..adica in FA(de la Mi) floyd-ul se ridica de la corpul chitarei si automat trebuie sa strangi arcurile ca sa revina paralel.

Daca cobori corzile cu un ton mai jos ...adica in Re( de la Mi) floyd-ul se afunda in corpul chitarei si trebuie sa slabesti arcurile sa revina paralel cu corpul.

Operariunea e migaloasa pentru ca trebuie acordat, reglat floyd-ul, apoi iar acordat iar reglat(strans arcusi/lasat-dupa caz)....operatiunea se repeta pana e acordata chitara si pana floyd-ul e paralel cu corpul chitarei.

La un tremolo e simplu..daca lasi cu un ton mai jos...sistemul tremolo se opreste in coprul chitarei si acolo intzeleneste oricat de tare sunt stranse arcurile.Cand radici cu 1-2-9 tonuri ,cate vrei, au acesta se ridica de pe corpul chitarei si trebuiesc stranse arcusile pentru a revenii pe corp.

Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

...........Sau daca se acordeaza bridgeul e foarte ridicat in afara spre doze nu stiu ..........

 

Deci la acordaj corect sta inclinat vibratorul catre gat /respectiv este ridicat fata de corp.

 

Trebuie sa strangi arcurile pana ajunge in paralel cu corpul .Dar in acest caz corzile sunt tensionate si pitch-ul a urcat.

Iar slabim corzile cand le acordam si repetam ...pana ne reuseste sa ajungem la echilibru..

 

Deci este mai indicat ca sa detensionam corzile ( aproximativ cu un semiton )apoi strangem arcurile ca sa vina vibratorul in pozitia "paralel" . In acest caz corzile care se intind din nou probabil vor fi mai aproape de pitch-ul corect asa apoi mai repeti operatia cu pasi mai mici pana este OK. Rezultatul este ca in mai putini pasi ajungi sa pui in pozitia buna vibratorul.

 

Cine are rabdare poate sa faca experiente si sa-si noteze pozitia vibratorului daca de la acordajul corect detensioneaza cu un semiton ...asa pe viitor va fi mai usor sa regleze rapid.

 

Nu am incercat daca este liniara schimbarea de pitch in sus si in jos fata de pozitia unghiulara a vibratorului fata de corp +/- .Daca ar fi liniara se poate intinde din vibrator cu maneta pana ajunge pe pozitia paralele si urmaresti cat a crescut pitch-ul , poate cam cu tot atat trebuie sa dezacordezi ca la tensionarea arcurilor sa ajunga si corzile in tensiunea de acordaj normal...O sa incerc ..hehe

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa ai dreptate,numai ca nu reusesc sa imi inchipui cum faci tu treaba asta. Am sa stau mai atent sa privesc toate treburile spuse de tine cu prima ocazie.Teoretic,dupa a doua ta explicatie inclin sa te cred,practic...ramane sa vad. :lol:

 

Ca si o eplicatie la ce am zis eu mai sus e ca: eu am luat o varianta in care chitara e deja acordata corect in Mi.Din ce citesc,primele randuri, se pare ca chitara luata de tine ca si exemplu e una oarecare si trebuie reglata.

Cand o acordezi/reglezi prima data(iesita din magazin) se poate sa stea floyd-ul in toate pozitiile(chiar si invers :)) ) si atunci se fac anumiti pashi de reglare si ajungerea la un compromis privind acordajul si pozitia lui paralela cu corpul (aici strangi,slabesti arcuri...nu mai are importantza ordinea sau tensiunile,cine trage cine slabeste...etc)

 

Inca o rectificare: Prin FLOYD a se intzelege =double locking tremolo (despre asta vorbesc)

Floyd vine de la firma Floyd Rose(asa cum scrie si in titlu)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa ai dreptate,numai ca nu reusesc sa imi inchipui cum faci tu treaba asta. Am sa stau mai atent sa privesc toate treburile spuse de tine cu prima ocazie.Teoretic,dupa a doua ta explicatie inclin sa te cred,practic...ramane sa vad. :lol:

 

Ca si o eplicatie la ce am zis eu mai sus e ca: eu am luat o varianta in care chitara e deja acordata corect in Mi.Din ce citesc,primele randuri, se pare ca chitara luata de tine ca si exemplu e una oarecare si trebuie reglata.

Cand o acordezi/reglezi prima data(iesita din magazin) se poate sa stea floyd-ul in toate pozitiile(chiar si invers :)) ) si atunci se fac anumiti pashi de reglare si ajungerea la un compromis privind acordajul si pozitia lui paralela cu corpul (aici strangi,slabesti arcuri...nu mai are importantza ordinea sau tensiunile,cine trage cine slabeste...etc)

 

Inca o rectificare: Prin FLOYD a se intzelege =double locking tremolo (despre asta vorbesc)

Floyd vine de la firma Floyd Rose(asa cum scrie si in titlu)

 

Chitara este cea despre care este vorba in acest topic.....citeste primul post din topic scris de @Heavy22 ..la acela se raspunde.

 

A schimbat corzile cu altele mai groase probabil si sa ridicat vibratorul de la tensiunea mai mare din partea corzilor......si urmeaza posturile.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

eu am citit..dar am ametzit de la atata strans si lasat arcurile...incat nu mai eram pe subiect :)

Multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant. :lol:

Eu am ramas la ideea ca vrea sa o lase mai jos cu un semiton sau un ton.

 

Confirm,daca tensiunea din corzi a devenit mai mare si a ridicat floyd-ul, se strang arcurile.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.