www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kustom Double Barrel


Radu Burcea
 Share

Recommended Posts

A venit ziua cand imi iau inima in dinti si ii fac ampului meu review :).

Sa incepem:

 

- Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

 

Kustom Double Barrel,fabricat in 2009.

 

- Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

 

Pret ~560 de lei.

 

- De la cine / De unde a fost cumparat – optional

 

Magazinul Senia.

 

- Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

 

Este un amp solid state,de 30 de wati,doua difuzoare de 12”.Prezinta doua canale: Lead si Clean si are urmatoarele knoburi: GAIN,VOLUME(pentru canalul lead),Volume(pentru clean),Bass,Middle si Treble(Eq comun deci).Are si 3 efecte digitale: Chorus,Reverb si Delay,acestea actionandu-se din acelasi knob,fiecare cu cate un switch.In spate are mufe pentru: Speakers out,Line Out,Headphone si CD/Tape input,nu are FX Loop.

 

- Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

 

Amplificatorul suna foarte ok dupa gusturile mele,imi place sa zic ca(,) cleanul suna destul de “lampos”.E bogat in miduri,scoate foarte frumos in evidenta frecventele prin folosirea cu cap a knoburilor,acestea avand o “plaja” foarte larga de tonuri(de la 0 la 12,gradatiile sunt prin niste linii impartite in 6 grupe).Canalul de lead,nu este chiar cel mai reusit,nu o sa ma leg de el pentru ca nu il folosesc(in fata lui folosesc RP255).Pot spune doar ca avand gainul pe la a4-a linie(din 6) poti scoate ton de Ac/Dc.Cu boost pe inalte si cu volumul peste jumate,déjà este alta treaba(in bine vorbind).Efectele sunt ok.Chorusul si reverbul foarte ok,delay-ul e cam ciudatel pentru mine,nu prezinta o versatilitate prea mare.Din nou nu ma leg de asta pentru ca nu ma incomodeaza cu nimic la modul in care il folosesc.Se impaca foarte bine cu digitech rp255,la fel si cu rp55 pe care l-am avut inainte(folosit in combinative cu hellbabe wah).Difuzoarele stock sunt surprinzator de ok,in ciuda pretului ampului.

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

 

Parti bune:Raportul calitate/prêt e foarte bun,calitate foarte buna,prêt surprinzator de mic;

 

Clean frumos;

 

In ciuda celor 30w,urla ca un animal!L-am folosit in aer liber si in Sali de spectacole si mai mari si mai mici,niciodata cu volum la maxim,dar a facut fata intotdeauna;

 

Chorus si reverb foarte ok dupa cum am zis.

 

Parti rele: Lipsa FX loop-ului

 

DIstors destul de moale pana la un anumit volum(pentru unii e un lucru bun);

 

Delay…sa ii zic ciudat;

 

Are un volum si o masa destul mare(in jur de 21 kg),dar stiti vorba aia “Ce grea e muzica!”.

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

 

Facand o medie,si judecand ca acele parti rele nu ma afecteaza cu nimic,o sa ii dau un 9.5 cu felicitari din 10,cu mentiunea ca pentru pretul lui este un amplificator mai mult decat multumitor,poate mult mai bun decat unele amplificatoare solid state pana in 1000 de lei(parere strict personala,deci nu e nevoie de rosii).

 

Scuzati calitatea fotografiei:

 

post-11684-0-75607300-1289738409_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Am auzit ampul asta si la repetitii cat si live; in sala mica urla ca nebunul si in sala mare(si aici ne referim la "Teatrul Valah - Giurgiu" [cunoscatorii si chitaristii "batrani" au mai dat p-acolo si stiu cum e :) ] ) face fata foarte de bine, fara sa fie microfonat, desigur. Eq-ul lui imi place ft mult ( daca il lasi la flat, pai e FLAT, domne) pentru ca e foarte flexibil si raspunde cum trebuie.

Isi merita banii. As zice ca e o afacere ft buna:)

 

Bun review! keep it up

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intre timp,facand "experimente" si comparand cu alte amplificatoare,am ajuns la concluzia ca intrarea de "AUX IN" se comporta la fel ca un "Return" la FX-Loop(sper ca nu le-am incurcat..ma refer la cea care primeste semnal).M-am uitat si pe schema lui din manual,si acolo arata ca AUX IN duce direct in amplificatorul de putere.

Sper sa va foloseasca :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.