www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ordinea Pedalelor In Pedalboard


drblues
 Share

Recommended Posts

Daca s-a mai discutat, imi cer scuze, n-am reusit sa gasesc topicul.

 

 

As vrea sa facem aici o dezbatere documentata despre ordinea din pedalboard.

 

Stiam ca compresia, OD/DS, volumu' si wah vin inainte de preamp iar delay, chorus, flanger, reverb vin in fx loop.

 

ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Daca s-a mai discutat, imi cer scuze, n-am reusit sa gasesc topicul.

 

 

As vrea sa facem aici o dezbatere documentata despre ordinea din pedalboard.

 

Stiam ca compresia, OD/DS, volumu' si wah vin inainte de preamp iar delay, chorus, flanger, reverb vin in fx loop.

 

ce parere aveti?

 

Cam greu de dezbatut. Eu am pedalele total diferit de altii, iar altul va avea diferit de restul dar si de mine.

Ordinea pedalelor se face pe testate, se muta, se inregistreaza, se fac multe comparatii, dupa propriul gust!

Ele reactioneaza foarte diferit unele fata de celelalte, nu are rost sa incep sa insir dar sunt multi factori.

Nu e neaparat sa ai in fx loop alea, eu d ex cum nu am fx loop ca e vechi ampul, ce fac? Samd...

 

Dar daca tot vorbim de exemple, ordinea ideala pt mine e urmatoarea, si vorbesc de anumite pedale care reactioneaza cum am vrut eu:

Chitara-> IN Ibanez UE 300(contine Ordinea Compressor, TS9, Chorus) OUT ->Rocktron Comp-> Noise Gate-> Delay->Phaser-> EQ->MXR Micro Amp Boost->AMP

-> FX LOOP ON Ibanez UE 300 SEND-> Ibanez LA metal->DOD 250->LPB-1->NS-2->JH-1 Wah True Bypass-> RECEIVE (situate inainte de Rocktron Comp, gate, delay, )

 

Asta este ordinea pe care eu am testat-o, pot sa explic de ce am ales compressor dupa cele de od dar si inainte, de ce am wah dupa boost si od-uri etc, dar ideal

ar fi sa descoperi tu pentru gustul tau cum se pupa fiecare, crede-ma, merita. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cum zice si razvan, cel mai bine e sa experimentezi... dupa ce le-am ametit in pedalboard am ajuns si eu la 2 setari finale:

 

1. Chitara (doua de fapt intr-un line switcher cu true bypass - asta ca sa nu scot cabluri de am belea cu una din ele in live-uri) -> compresor -> Overdrive -> Distors -> delay (split) - a. pedala de volum -> amp ; b. din direct out de la delay in mixer cu FX level din rack la 80%/

 

In FX loop la amp am un exciter (un fel de booster de low si low-mid) si canalul 2 de la un virtualizer din rack (pe el deobicei am ori post compresie ori tap delay)

 

2. (atipic) Acelasi lant, doar ca OD-ul e pus ca booster in FX loop inainte de exciter. Se calca la solouri si merge de minune pentru acoustic feedback.

 

 

Lantul din rack este simplu: Virtualizer (unde in principiu e mereu prezenta compresie - reverb cu decay mare si tap delay controlabil midi) -> Eq pentru boost cu Q ingust la 1Khz si 16Khz pentru top end -> Feedback destroyer

 

 

In principiu e interesant efectul stereo care se formeaza din combo-ul AMP+PA(delayed), iar in live se inlocuieste iesirea din delay cu Line-out de la amp.

 

Hope it helps :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ordinea "normalã" a pedalelor într-un lanț ar fi ceva de genul:

 

* chitarã, fuzz, wah, compresor, distortion, boost/overdrive, EQ, phaser/flanger/chorus, volum, delay

 

Aceasta este o ordine genericã, de la care poți începe sã experimentezi, singura ordine corectã este aceea care este pe gustul tãu.

 

În practicã, aproape de fiecare datã efectele precum phaser, flanger, chorus merg în bucla de efecte a amplificatorului, dacã aceasta existã. De multe ori și delay-ul ajunge acolo, în funcție de tipul sãu.

Link to comment
Share on other sites

in cazul in care ai delay incorporat in amp, e smecherie sa bagi delay in lantul de efecte... setezi delay-ul din lant (chitara-delay-amp) la 2/4 cu o singura repetare (feedback mic) si delay-ul din amp la 4/4 cu 2-3 repetari si decay mare..

 

smecherie cand bagi si phaser in FX loop... incepi s-o arzi ca The Edge

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

in cazul in care ai delay incorporat in amp, e smecherie sa bagi delay in lantul de efecte... setezi delay-ul din lant (chitara-delay-amp) la 2/4 cu o singura repetare (feedback mic) si delay-ul din amp la 4/4 cu 2-3 repetari si decay mare..

 

smecherie cand bagi si phaser in FX loop... incepi s-o arzi ca The Edge

 

lol, u reminded me of precious times cu 2 delay...era misto misto

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.