www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Egalizator


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Intrebarea e scurta...cum se foloseste corect un eq? stiu ce face...stiu cum se foloseste toretic...dar practic...cum pot scoate sound-uri noi folosind eq-ul sau...cum pot imbunatati sound-ul? (nu ma refer strict la chitara...desi si la chitara...as vrea si un raspuns mai general...pentru voce sau pentru alte instrumente).

 

P.S. nu vreau un raspuns de gen...misti de butoane pana iti suna bine.

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

in principiu treaba se bazeaza pe experienta si trial and error.

 

1. daca ai sunet bun NU folosi eq

2. daca poti identifica ce lipseste intra si taie/umfla frecvente.

3. daca nu poti identifica ce nu e bine incearca sa iei un eq parametric (de-ala cu Q) si sa plimbi frecventa pe tot spectrul cu amplitudinea la maxim pana identifici zona care e aiurea.. apoi editezi.

4. atentie cand boost-ezi cu un eq ca poti face clipping.

5. daca un sunet nu are nevoie de bass, taie bassul.

 

astea imi vin acum.. mai departe vezi si tu

Link to comment
Share on other sites

cum se foloseste corect un eq

Un egalizator se folosește pentru a corecta "caracterul" unei camere sau spațiu live. Astãzi treaba asta se poate face și automat. v. DBX DriveRack sau RTA în general.

 

În afara acestui caz aplicațiile se încadreazã în categoria creativã, așa cã nu sunt reguli, faci orice îți sunã bine. If you ask me termenul egalizator nu mai are sens în acest context și cred cã ar fi mai precis cel de filtru.

 

cum pot imbunatati sound-ul?

Dacã ar fi așa de ușor cum crezi cã și-ar mai câștiga pâinea inginerii și producãtorii audio?

Studiezi, experimentezi, asculți, bagi la cap, rinse, repeat.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e scurta...cum se foloseste corect un eq? stiu ce face...stiu cum se foloseste toretic...dar practic...cum pot scoate sound-uri noi folosind eq-ul sau...cum pot imbunatati sound-ul? (nu ma refer strict la chitara...desi si la chitara...as vrea si un raspuns mai general...pentru voce sau pentru alte instrumente).

 

P.S. nu vreau un raspuns de gen...misti de butoane pana iti suna bine.

 

Eu am citit pe undeva ca sunetul muddy/infundat se scoate daca tai frecventele de la 150-250Hz. Asa ca la mine pe EQ sunt taiate aceste frecvente.

 

In afara de incercari succesive, poti cauta pe youtube setarile de eq de la un interpret/melodie. De exemplu se zice ca Slash foloseste (ca si mine :) ) MXR 10 Band EQ si "deseneaza" un smiley suparat (boost la mijloc si cut la extreme).

 

Am cautat si eu ceva informatie mai cuprinzatoare, da' n-am gasit.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e scurta...cum se foloseste corect un eq? stiu ce face...stiu cum se foloseste toretic...dar practic...cum pot scoate sound-uri noi folosind eq-ul sau...cum pot imbunatati sound-ul? (nu ma refer strict la chitara...desi si la chitara...as vrea si un raspuns mai general...pentru voce sau pentru alte instrumente).

 

P.S. nu vreau un raspuns de gen...misti de butoane pana iti suna bine.

 

Pentru un raspuns rapid, am intilnit de mai multe ori 2 recomandari simple:

-daca totul suna bine, nu e nevoie sa folosesti eq

-cind il folosesti, nu exagera cu boost sau cut

Pentru un raspuns complex, eu am citit una-alta despre "sound reinforcement" - este si necesar si util cind folosesti un mixer. In cazul meu, sunt singurul din trupa care stie ce inseamna HPF sau care s-a obosit sa citeasca manualul de la mixer :)

O cautare dupa "how to eq acoustic guitar" o sa dea rezultate utile - de exemplu asta. O discutie despre eq o sa ajunga invariabil la frecvente, asa ca tine minte ca frecventa se dubleaza la octava si ca frecventa la mi gros in acordajul standard este ~82 Hz.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e scurta...cum se foloseste corect un eq? stiu ce face...stiu cum se foloseste toretic...dar practic...cum pot scoate sound-uri noi folosind eq-ul sau...cum pot imbunatati sound-ul? (nu ma refer strict la chitara...desi si la chitara...as vrea si un raspuns mai general...pentru voce sau pentru alte instrumente).

 

P.S. nu vreau un raspuns de gen...misti de butoane pana iti suna bine.

 

EQ se foloseste ptr a corecta "usor" o banda de frecvente de inregistrare sau redare ca sa mentinem banda utila "liniara".

 

De obicei nu este bine sa ridicam/amplificam unele frecvente este mai bine sa taiem vdin celelalte.Dar numai usor altfel se strica tot sunetul.

 

Cum a scris @FiveseveN la tonuri nou create nu sunt limite impuse faci ce vrei...

 

Nu se poate folosi la chitara ca sa creezi /imiti sunetul diferitelor tipuri de chitara sau doze /statii ..deoarece daca tai si ridici drastic plus folosesti cu Q mare vei avea sunetul dorit doar pe o banda ingusta de frecvente ,cum iesi din "plaja" rezonanta moare sunetul sau devine complet altceva ce ai fi dorit.

 

Ptr chitara este OK sa tai sub 80Hz si peste 6KHz iar intre aceste doua limite sa mai "colorezi" usor .

 

 

la sintetiozatoare este OK deoarece produci sunetuil din oscilatoare multiple etc ..si formezi un sunet nou ce va suna cumva...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.