www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Chitara Clasica


Guest Sketches
 Share

Recommended Posts

Guest Sketches

Am decis de curand sa-mi achizitionez o chitara clasica noua, insa nu stiu ce firma sa aleg, ce model sa aleg.

Bugetul este de aproximativ 900 lei. Pana acum m-am gandit la Manuel Rodriguez C10 sau C11(in acest caz - second hand) . Am testat un C10, si tonalitatea este superba... totusi, nu stiu nimic despre celelalte posibilitati, exp: Yamaha,Fender...

Astept recomandarile voastre.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Am decis de curand sa-mi achizitionez o chitara clasica noua, insa nu stiu ce firma sa aleg, ce model sa aleg.

Bugetul este de aproximativ 900 lei.

De încercat ºi Hohner LC30.

 

De fapt, grozav ar fi daca s-ar putea extinde bugetul, pentru a lua în calcul ºi chitare precum Takamine EG522SC, Hohner CE800E, sau Hohner EBDG.

 

De asemenea, important este dacã se doreºte cu/fãrã decupaj, ºi cu/fãrã electrificare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches
De încercat ºi Hohner LC30.

 

De fapt, grozav ar fi daca s-ar putea extinde bugetul, pentru a lua în calcul ºi chitare precum Takamine EG522SC, Hohner CE800E, sau Hohner EBDG.

 

De asemenea, important este dacã se doreºte cu/fãrã decupaj, ºi cu/fãrã electrificare.

 

In principiu as dori fara decupaj, fara electrificare... sunet "natural" :) Am -auzit- ca electrificarea ar da un acent metalic sunetului....

 

Deci tu spui ca Hohner ar fi preferabil M.R-zului.... ?

 

incearca Hora Regun, se pare ca este o chitara excelenta.

 

M-am interesat si de Regun... interesant. De luat in considerare.

Edited by Sketches
Link to comment
Share on other sites

Una din chitarele clasice care pot spune ca m-au impresionat este asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1545 .

O adusese o prietena cu ea in parc...avea corzi de 6 luni pe ea si tot suna de inghetai.

Am cantat si pe un model mai rasarit de clasica de la fender,care dincolo de faptul ca arata foarte bine,nu stralucea la capitolul sunet.

Am avut in posesie si o Hora Eco Gold,toata din lemn solid(artar+molid).Si asta suna impresionant.

Cel mai bine,daca ai posibilitatea,da o raita prin mai multe magazine,si vezi la ce te hotarasti(la urma urmei o chitara buna,poate fi buna pentru mine si oribila pentru vecinu'...tine de gusturi).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Hora "REGUN" are dreptate Eugen, este Palisandru masiv nu placaj de mahon, la chitara clasica materialele sunt esentiale si costa 900 si ceva, nu exista palisandru la nici un alt instrument de pe piata cu banii astia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.