www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Guest electric.A
 Share

Recommended Posts

Guest electric.A

Salut ! Intrebarea mea este simpla : vi s-ar parea ciudat ca o fata (13 ani) ar canta la chitara electrica ? Unii oameni imi spun chestii de genul : nu e pentru fete, e ciudat... chestii...Si inca o mica intrebare : ce chitara vi se pare mai buna pentru incepatori ? Cea elctrica sau cea acustica ? Apropo chitara pe care am pus eu ochii e un Squier Start Playing SE Special Strat...Credeti ca ar fi buna pentru un incepator ?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !  :)

Edited by electric.A
Link to comment
Share on other sites

raspunsul nostru e la fel de simplu: what the f%%k?

Si inca o mica intrebare : ce chitara vi se pare mai buna pentru incepatori ? Cea elctrica sau cea acustica ?

Depinde pe ce vrei sa te axezi.Oricum,tu nu-ti sti raspunde la intrebarile astea?Nu mai face topicuri aiurea,lucrurile astea tin de tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

 

vi s-ar parea ciudat ca o fata (13 ani) ar canta la chitara electrica ? Unii oameni imi spun chestii de genul : nu e pentru fete

 

Nu exista instrumente muzicale pentru fete sau pentru baieti. :)  Intr-adevar exista o minoritate ignorabila de instrumente, utilizarea carora necesita o forta fizica mai semnificativa (de ex. tobele), dar chitara nu face parte din acestea. Sunt mii si mii de fete care canta la chitara, nu-ti face griji  :lol:

 

ce chitara vi se pare mai buna pentru incepatori ? Cea elctrica sau cea acustica ?

 

Eu consider chitara acustica ca fiind mai indicata in cazul unui incepator. In primul rand apare problematica costurilor (pentru a canta la electrica ai nevoie si de un amplificator), iar pe de alta parte consider ca inainte de a trece la procesarea sunetului (distorsiune si alte efecte), este important sa inveti sa produci sunete cat mai clare, ceea ce se evidentiaza mai bine pe o acustica. Evident nu exista reguli batute in cuie, daca te tenteaza electrica, nu ezita!  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Intrebarea mea este simpla : vi s-ar parea ciudat ca o fata (13 ani) ar canta la chitara electrica ? Unii oameni imi spun chestii de genul : nu e pentru fete, e ciudat... chestii...Si inca o mica intrebare : ce chitara vi se pare mai buna pentru incepatori ? Cea elctrica sau cea acustica ? Apropo chitara pe care am pus eu ochii e un Squier Start Playing SE Special Strat...Credeti ca ar fi buna pentru un incepator ?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri ! :)

 

Un loc bun pentru a incepe e sa te gandesti cam ce vrei sa canti. Uite-te la artistii tai preferati, si orienteaza-te inspre ceva asemanator cu ce folosesc ei. Bineinteles, asta in linii foarte mari, la urma urmei, detaliile tin de tine, dar pana nu incepi de undeva, nu ai de unde sa stii ce vrei, gusturile in materie de instrument se formeaza odata cu timpul si experienta.

 

Nu exista instrumente muzicale pentru fete sau pentru baieti. :lol: Intr-adevar exista o minoritate ignorabila de instrumente, utilizarea carora necesita o forta fizica mai semnificativa (de ex. tobele), dar chitara nu face parte din acestea. Sunt mii si mii de fete care canta la chitara, nu-ti face griji :lol:

 

Sa avem pardon!

 

Jen Ledger!

 

Mercedes Lander!

 

Si astea nu sunt exceptiile, sunt doar alea care au ajuns cat de cat mari!

Link to comment
Share on other sites

pe scurt,apuca-te de chitara odata :)

 

In toate trupele in care am cantat (3 la numar :lol: )pe post de ritm guitar intotdeauna au fost fete,din pura coincidenta.Nu mi s-a parut nici un moment ceva ciudat ca o fata sa cante la chitara,fie ea electrica sau acustica.

Cum fetele pot juca fotbal,nu vad de ce nu ar canta la chitara(tampita comparatie,stiu..).

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Intrebarea mea este simpla : vi s-ar parea ciudat ca o fata (13 ani) ar canta la chitara electrica ? Unii oameni imi spun chestii de genul : nu e pentru fete, e ciudat... chestii...Si inca o mica intrebare : ce chitara vi se pare mai buna pentru incepatori ? Cea elctrica sau cea acustica ? Apropo chitara pe care am pus eu ochii e un Squier Start Playing SE Special Strat...Credeti ca ar fi buna pentru un incepator ?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri ! :)

 

salut, urmeaza-ti visul daca e sa canti la chitara, joaca-te, invata, experimenteaza, cumpara-ti o acustica si o electrica :lol:

nu e nevoie sa investesti enorm, doua chitari decente, poate chiar second hand, vezi cum iti plac, canta la ele, pastreaza-le pentru copiii tai, etc.

succes !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti-a scapat prima propozitie din postul meu precedent :lol:

 

Sper sa nu devenim prea off-topic ca nu e topicul nostru. :lol:

 

Am citit, si dupa aia am vrut sa completez si eu, dar daca dau edit la un post cu link-uri trebe sa le caut sa le pun iar.

Pe de cealalta parte, daca citesti postul integral, reiese ca nu exista instrumente pentru fete sau baieti, dar ca tobele fac exceptie de la aceasta regula.

 

Oricum, nu am vrut sa fac misto de tine sau sa te jignesc, asa ca scuzele mele daca te-am ofensat cu ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa incepi cu o electrica. O sa inveti mai usor pe o electrica, griful e mai ingust si confortabil.

Ia-ti unul din pack-urile astea:

http://www.guitarshop.ro/produse.php?scid=4&pg=1

 

Cum au zis si ceilalti, doar pentru ca esti fata nu inseamna ca nu poti canta la chitara, numai ca nu o sa-ti poti lasa unghiile sa creasca :)

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest electric.A

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile postate (si cat de repede au fost postate).Chiar nu ma asteptam sa primesc raspunsuri atat de bune intr-un timp asa de scurt. :lol:

 

 

 

 

YOU people are the GREAT

:)

Link to comment
Share on other sites

Nu exista instrumente muzicale pentru fete sau pentru baieti. :) Intr-adevar exista o minoritate ignorabila de instrumente, utilizarea carora necesita o forta fizica mai semnificativa (de ex. tobele), dar chitara nu face parte din acestea. Sunt mii si mii de fete care canta la chitara, nu-ti face griji :lol:

 

 

 

Eu consider chitara acustica ca fiind mai indicata in cazul unui incepator. In primul rand apare problematica costurilor (pentru a canta la electrica ai nevoie si de un amplificator), iar pe de alta parte consider ca inainte de a trece la procesarea sunetului (distorsiune si alte efecte), este important sa inveti sa produci sunete cat mai clare, ceea ce se evidentiaza mai bine pe o acustica. Evident nu exista reguli batute in cuie, daca te tenteaza electrica, nu ezita! :lol:

 

Tobele nu necesita forta fizica.Si sunt si fete care canta la tobe...

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Tobele nu necesita forta fizica.Si sunt si fete care canta la tobe...

 

Chiar si pianul necesita forta fizica in anumite situatii, de exemplu un pasaj fff.  :) Pe de alta parte nu am zis ca nu exista fete care sa cante la tobe, nu stiu de ce incerci sa ma contrazici in ceea ce nici nu am afirmat  :lol: Oricum cred ca am devenit prea off topic cu asta...

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ok :) ma refeream ca nu necesita o forta fizica pe care cineva nu ar fi in stare sa o depuna.Oricum nu i motiv sa ne contrazicem.:PZiceam si eu asa .

QUOTE (a.luci @ Nov 9 2010, 07:17 AM) Tobele nu necesita forta fizica.Si sunt si fete care canta la tobe...

 

Chiar si pianul necesita forta fizica in anumite situatii, de exemplu un pasaj fff. unsure.gif Pe de alta parte nu am zis ca nu exista fete care sa cante la tobe, nu stiu de ce incerci sa ma contrazici in ceea ce nici nu am afirmat wacko.gif Oricum cred ca am devenit prea off topic cu asta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.