www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedala Mi Trebuie


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

salut

Am un marshall mghfx . deci un head si o chitara aria de200

euro.

desi o sa mi spuneti sa vand chitara, am si eu o intrebare.Cand cuplez head ul la cabinetul marshall 1960 made in england mi se pare ca la putere mai mare sa zicem 50w am prea multe frecvente inalte si nu sunt multumit deoarece cu toate reglajele am acelasi rezultat,frecventele inalte ies prea infatza. ce as putea face, eventual o pedala in loop efx, am incercat cu un eq ieftin behringer pedala dar nu m-a convins,. ce as mai putea face?

 

salut

Am un marshall mghfx . deci un head si o chitara aria de200

euro.

desi o sa mi spuneti sa vand chitara, am si eu o intrebare.Cand cuplez head ul la cabinetul marshall 1960 made in england mi se pare ca la putere mai mare sa zicem 50w am prea multe frecvente inalte si nu sunt multumit deoarece cu toate reglajele am acelasi rezultat,frecventele inalte ies prea infatza. ce as putea face, eventual o pedala in loop efx, am incercat cu un eq ieftin behringer pedala dar nu m-a convins,. ce as mai putea face?

o sa mai incerc cu behringerul dar ma gandeam poate mai aveti o idee .

Link to comment
Share on other sites

salut

Am un marshall mghfx . deci un head si o chitara aria de200

euro.

desi o sa mi spuneti sa vand chitara, am si eu o intrebare.Cand cuplez head ul la cabinetul marshall 1960 made in england mi se pare ca la putere mai mare sa zicem 50w am prea multe frecvente inalte si nu sunt multumit deoarece cu toate reglajele am acelasi rezultat,frecventele inalte ies prea infatza. ce as putea face, eventual o pedala in loop efx, am incercat cu un eq ieftin behringer pedala dar nu m-a convins,. ce as mai putea face?

 

 

o sa mai incerc cu behringerul dar ma gandeam poate mai aveti o idee .

Marshall 1960 4 x 12" .. suna strident ??

 

Reduci ineltele la statie din EQ , ce inseamna Head de 200 Euro ?....ce tip ce putere ce reglaje , ce impedanta de iesire si de astea .

 

Orice chitara este buna daca are gat bun nu falseaza si nu sunt prea departe corzile de taste.

 

Pedala este ptr efecte speciale dar sunt si pedale filtre , nu stiu daca ajuta ceva ,dupa preamliful statiei se intampla reglajul de ton ce da culoarea finala.

 

Poti si din pedale dar este alta treaba.

 

Problema ar fi in ce comditii ai tonul ptrea strident .....daca in rewgim de overdive/ditosiuni din etajul final degeaba pui orice pedala.

 

Deci, Conditiile de exploatare ar fi interesante in aceasta problema.

 

Statiile de chitara "normale" sunau intre 100 si 5000 Hz eventual pana la 7000 Hz , difuzoarele de chitara la 80-4500 .Cu EQ se fortau sunete mai "stridente" .Asa ca este interesant ca ka tine suna cum zpui.

 

Banuiesc sau un reglaj de EQ , eventual inplus si overdrive /distors ce deschide timbrul .

 

 

Ar mai putea fi un fenomen ce cred ca nu este cazul ,..difuzor blocat de magnet intre boltzul central si flansa superioara se prinde intr-o parte bobina mobila in cazull cand diful a cazut si se desprinde lipitura la unele tipuri de difuzor ..in acest caz nu mai ai hoase doar ceva medii si imnalte la volum mai slab si suna foart "rezonant -nazal" si "scurt" .

dar daca ai 4x12 nu ai cum sa fie toate difurile blocate ..

Link to comment
Share on other sites

merci ma gandisem la ceva asemanator cu patura, o foaie de plexiglas in fata la 30cm in fatza boxei.eu spusesem ca am incercat cu behringer eq pedala si am avut niste rezultate dar nu stiu mai vreau sa incerc si alt eq.chitara costa 150 de euro , head ul este 450 e dar cu inaltele reduse la maxim e cam acelasi rezultat

(insa atentie ma refeream la reglajul de pe statie nu de pe pedala eq )deci cu butonul de pe statie high=0

 

ma gandeam sa nu fie side la head adica scate un fasait continuu la putere mai mare , ma gandeam ca la mghdfx marshall prea multe pretentii nu pot avea

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa nu fie side la head adica scate un fasait continuu la putere mai mare

Orice amplificator are zgomot propriu. Cu cât dai mai tare cu atât mai pregnant e și zgomotul.

 

am vazut pe site o poza cu o lista a frecventelor unor note. avand in vedere ca aest tabel se afla pe foaia de reclama a eq ului intreb cu ce m ar ajuta aceasta lista daca folosesc eq ul

Cam cu nimic. "Înaltele" încep mai sus de ultima fundamentalã de pe chitarã. Prin distorsionare se adaugã și se întãresc armonicele în raport cu fundamentala. Poate asta e problema, cã folosești prea multã saturație.

Dacã amplificatorul conține tonestack-ul clasic de Marshall poți încerca sã reduci și din controlul de medii, cu înaltele la minim. Îți va oferi o atenuare a înaltelor suplimentarã din cauza naturii circuitului. Dacã e altfel de circuit s-ar putea sã nu fie cazul.

 

Poate poți pune un sample? Poate e ceva anormal cu amplificatorul/cab-ul tãu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.