www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jmd100 - Jvm410h


Guest
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare , de ce Marshall JVM410H este mai scump decat JMD100 cand JMD100 are mult mai multe efecte , mai multe setari . Ce avantaje are JVM410H ? Lamuriti-ma va rog .

 

Si inca o intrebare . Este o uriasa diferenta intre cabinele Marshall si cabinele Harley Benton ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Pt ca JVM410H e "the real deal" iar JMD100 se chinuie sa imite mai multe "real deal-uri".

De obicei pretul reflecta calitatea, nu? De obicei.

(asa si un procesor ieftin are 1000 de efecte si un Marshall Super Lead nu are nici un efect - dar Super Lead-ul costa de cateva zeci de ori mai mult decat procesorul ieftin - conteaza calitatea si nu cantitatea?)

Link to comment
Share on other sites

Este o uriasa diferenta intre cabinele Marshall si cabinele Harley Benton ?

 

Si chiar se merita acea diferenta intre JMD100 si JVM410H ?

 

A... si inca o intrebare . Se dau pe pachete cu o mica reducere pe thomann . Si sunt doua pachete . Head + Harley Benton G412A si Head + Harley Benton G412A Vintage . Cel vintage este mai scump cu vreo 100 de euro . Stie cineva ce diferenta este G412A si G412A Vintage ?

Link to comment
Share on other sites

Intre orice model Harley Benton si modelele consacrate (1960A/:) de la Marshall da.

Intre orice model Harley Benton si modelele low-end de la Marshall nu.

 

 

Da este un Marshall 1960 A/B . O diferenta intre aceste doua modele 1960 A si 1960 B imi puteti spune ?

 

Scuze ca pun atatea intrebari dar trebuie sa ma informez bine inainte de a cumpara .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
A (angled) are jumatatea superioara inclinata, este destinat montarii deasupra lui B (base) intr-un full stack.

In configuratie half stack e bun oricare, dar pe A il vei auzi mai bine, datorita inclinarii celor 2 difuzoare de

sus. Detalii aici.

 

 

Eu am fost întotdeauna de pãrere cã doar grila din fațã este înclinatã (cârpa), structura internã fiind absolut identicã cu cea de la versiunea B, prin urmare și performanțele acustice, diferența fiind pur cosmeticã.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost întotdeauna de pãrere cã doar grila din fațã este înclinatã

La toate cab-urile pe care le-am vãzut cârpa e prea aproape de placa din fațã pentru a putea fi posibilã o astfel de configurație. Și am gãsit și exemple care confirmã faptul cã-s și difuzoarele înclinate:

http://farm3.static.flickr.com/2802/410102..._b86b719649.jpg

http://www.bazaar-world.com/uploads/amp/43...298110846-3.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v218/Red...allCab_0198.jpg

Nu zic cã nu-i posibil.

 

On a side note, e ciudat faptul cã cele înclinate se folosesc deasupra celor drepte: pierzi tocmai avantajul pe care l-a descris broknstrngz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

În cazul ãsta îmi recunosc greșeala, însã sunt sigur cã am citit pe undeva un post de-al lui Rareș care spunea cã nu e nicio diferențã de sunet între cele 2 versiuni și tind sã-i dau crezare.

Link to comment
Share on other sites

asa e,inclinarea e doar cosmetica.Cica jim marshall a venit cu design-ul asta pentru boxa superioara ca sa se proiecteze greutatea headului mai in centrul bazei de sprijin a stack-ului ,toti chitaristi avand tendinta pe atunci de a pozitiona headul prea in marginea anterioara a unui full stack pentru acces mai bun la poturi,dar in primul rand a facut asta pt ca arata mai cool.

On a side note, e ciudat faptul cã cele înclinate se folosesc deasupra celor drepte: pierzi tocmai avantajul pe care l-a descris broknstrngz.

:) si eu mi-am pus aceeasi intrebare mai demult.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.