www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara noua (help!)


Guest Shiryu
 Share

Recommended Posts

Guest Shiryu

Am pus ochii pe chitara asta: http://www.thomann.de/thoiw2_esp_ltd_mh250...b_prodinfo.html si as vrea sa stiu daca ar merita banii. niste poze: http://p222.ezboard.com/fespguitarsmessage...picID=154.topic .

 

Imi place tot la chitara asta, mai putin lemnul, dar nu stiu cat afecteaza asta tonul, avand in vedere ca e neck-thru. A incercat cineva chitari din agathis, sau neck-thru si string-thru ?

 

Mai stiti si alte modele asemanatoare cu asta la un pret apropiat (500 eur)? (ma intereseaza neaparat 24 fret si string-thru, preferabil si neck-thru, forma de superstrat, si evident fara floyd)

 

• NECK-THRU-BODY CONSTRUCTION

• 25.5” SCALE

• AGATHIS BODY W/QUILTED MAPLE TOP

• 3-PIECE MAPLE NECK

• ROSEWOOD FINGERBOARD

• OFFSET BLOCK INLAYS W/MODEL NAME AT 12TH FRET

• EMG-ESP LH-300 PICKUPS

• VOLUME CONTROL, TONE CONTROL W/PUSH-PULL COIL TAP & 3-WAY SWITCH

• BLACK HARDWARE

• TUNE-O-MATIC BRIDGE W/STRING-THRU-BODY

• NATURAL BINDING ON BODY: WHITE BINDING ON NECK & HEADSTOCK

• 24 XJ FRETS

 

ps. ar trebui sa mearga linkurile acuma

Edited by Shiryu
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

iati-o...nu ezita :)

aku intrebarea e si cu cat ajunge in tara...ca poate totusi sa devina cam scumpa dupa gusturile unora...

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

ce chestie....pe site scrie EMG HZ...poate au ramas pe stock...k dozele alea parca au fost introduse de curand pe ltduri(parca de cand au scos site pe anu asta)..poate gresesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Shiryu

Deci nu sunt EMG-HZ cum zic baetii aia nemti :) . In cazul asta e scumpa.

 

m-am interesat de doze si par a fi echivalentul lui duncan designed, doar ca pt emg-uri. sunt facute dupa specificatiile EMG HZ, doar ca de ESP. evident, par sa existe niste diferente.

 

si cu adusu in tara, cred ca pot sa rezolv eu cumva fara prea mult in plus.

 

ok, si daca asta ar fi prea scumpa, mai stiti vreo alta chitara neck-thru si string-thru pana in 500 euro ?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai pe cineva in jermanica, uita-te si pe www.ppc-music.de. De-acolo mi-am luat eu Schecteru' Damien.

Basswood body, EMG-HZ, Grover tuners, Tune-O-Matic Bridge. Singura diferenta fata de LTD e ca nu e neckthru, ci bolt-on. Aaa, si pretul: 430 de euroi (la ei). :)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest Shiryu

m-am uitat si la schecter, dar nu prea ma atrage. dozele emg-hz oricum nu mi se pare ca ar merita (mai ales ca as vrea sa trec pe active cat de repede). si alta chestie ar fi ca e mai greu de adus in tara...

 

deci chiar nu exista chitari neck-thru la pretul asta, in afara de LTD ?

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

deci te intereseaza sa fie in special neck tru...sau sa fie si string tru? :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest Shiryu

deci te intereseaza sa fie in special neck tru...sau sa fie si string tru? :)

 

da, neaparat neck-thru. neaparat fixed bridge, si daca e posibil, si string-thru.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

poi cred ca ai putea incerca un Ibanez SZ...nustu daca toate ibanezurile sz au neck tru, dar stiu sigur ca o varianta are :)

Link to comment
Share on other sites

Ibanez-ul SZ care se incadreaza in categoria de pret 500 EUR nu este neck-thru ci set neck. Joint-ul arata la fel, dar probabil ca sufera un pic la sustain (desi tare mi-e ca e mai mult de vrajeala).

 

Sunt posesor de SZ si pot sa spun: corp de mahon, maple top, gat de mahon, bridge tune-o-matic Ibanez design, string-thru, aged binding, abalone inlays.

 

Atasez si poza.

 

Bafta.

post-195-1147379685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am pus ochii pe chitara asta: http://www.thomann.de/thoiw2_esp_ltd_mh250...b_prodinfo.html si as vrea sa stiu daca ar merita banii. niste poze: http://p222.ezboard.com/fespguitarsmessage...picID=154.topic .

 

Imi place tot la chitara asta, mai putin lemnul, dar nu stiu cat afecteaza asta tonul, avand in vedere ca e neck-thru. A incercat cineva chitari din agathis, sau neck-thru si string-thru ?

 

Mai stiti si alte modele asemanatoare cu asta la un pret apropiat (500 eur)? (ma intereseaza neaparat 24 fret si string-thru, preferabil si neck-thru, forma de superstrat, si evident fara floyd)

 

• NECK-THRU-BODY CONSTRUCTION

• 25.5” SCALE

• AGATHIS BODY W/QUILTED MAPLE TOP

• 3-PIECE MAPLE NECK

• ROSEWOOD FINGERBOARD

• OFFSET BLOCK INLAYS W/MODEL NAME AT 12TH FRET

• EMG-ESP LH-300 PICKUPS

• VOLUME CONTROL, TONE CONTROL W/PUSH-PULL COIL TAP & 3-WAY SWITCH

• BLACK HARDWARE

• TUNE-O-MATIC BRIDGE W/STRING-THRU-BODY

• NATURAL BINDING ON BODY: WHITE BINDING ON NECK & HEADSTOCK

• 24 XJ FRETS

 

ps. ar trebui sa mearga linkurile acuma

Exact din asta am eu, doar ca nu e DBSB (nici nu stiu ce inseamna asta). Sunt foarte multumit de ea, i-am pus EMG-uri active de cand am luat-o (81 si 85). Se spune ca nu sunt prea bine activele in chitara de agathis, dar mie nu mi se pare asa, si oricum cred ca poti gasi niste setari care sa sune bine.

Daca ai bani probabil ar fi mai bine sa-ti iei MH-400, pentru ca e mahogany si are 81/85 pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Dozele active sunt mai putin(si nu deloc!) influentate de tipul lemnului decat cele pasive.

D-asta probabil ca la o auditie superficiala nu o sa iti dai seama foarte distinct de influenta lemnului.

Totusi lemnul e important si pentru sustain si greutate. E o solutie care poate face o chitara "eftina" sa fie "eftina si buna"(desigur, intr-o limita a cuvantului "bun") cu ceva bani in plus.

Dozele active nu sunt "the Holy Grail" fiind dupa parerea unora sterile/fara personalitate.

 

 

* prin doze active inteleg EMG 60/81/85. 89& SA sunt alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

Da, sustainul oferit de chitara este intr-adevar foarte bun, de asta am vrut neaparat neck through. De cand am trecut la doze active sunt foarte incantat, desi de multe ori la mine suna aiurea din cauza restului echipamentului (procesor varza+amp la fel de varza).

Dar am incercat pe un peavey Bandit si am fost foarte incantat de sunet, drept care voi renunta la procesor+practice amp si-mi voi lua un amp capabil si voi baga chitara direct.

Link to comment
Share on other sites

Guest Shiryu

Exact din asta am eu, doar ca nu e DBSB (nici nu stiu ce inseamna asta). Sunt foarte multumit de ea, i-am pus EMG-uri active de cand am luat-o (81 si 85). Se spune ca nu sunt prea bine activele in chitara de agathis, dar mie nu mi se pare asa, si oricum cred ca poti gasi niste setari care sa sune bine.

Daca ai bani probabil ar fi mai bine sa-ti iei MH-400, pentru ca e mahogany si are 81/85 pe ea.

 

 

DBSB se refera la culoare, si inseamna Dark Brown SunBurst. Din pacate nu imi permit modelul 400 - e cu vreo $300 mai mult. Oricum, consideri ca s-ar merita chitara pentru constructie, in primul rand? Imi poti spune putin despre cum e facuta si cum se simte comparativ cu modele mai comune pe la noi - Jackson, Ibanez, Epiphone? m-ar interesa cat de grea e, curbura grifului - e ca pe ibanez RG, ca pe fender, sau intre? si daca se acceseaza usor ultimele taste. se preteaza si la shred - adica, e comoda?

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Le-am luat din St. Louis, de unde am luat si chitara

ma asteptam sa fie ceva in genu... :)

ms mult oricum... :)

Link to comment
Share on other sites

DBSB se refera la culoare, si inseamna Dark Brown SunBurst. Din pacate nu imi permit modelul 400 - e cu vreo $300 mai mult. Oricum, consideri ca s-ar merita chitara pentru constructie, in primul rand? Imi poti spune putin despre cum e facuta si cum se simte comparativ cu modele mai comune pe la noi - Jackson, Ibanez, Epiphone? m-ar interesa cat de grea e, curbura grifului - e ca pe ibanez RG, ca pe fender, sau intre? si daca se acceseaza usor ultimele taste. se preteaza si la shred - adica, e comoda?

Nu prea stiu ce vrei tu sa canti pe ea, dar iti spun urmatoarele :

-e cea mai comoda chitara pe care am cantat (am incercat foarte multe in magazinul din care am luat-o)

-este mai grea decat un ibanez rg sau s

-griful este mai gros decat la ibanez dar are o curbura mai placuta pentru mine decat jackson, care e mai in V

-este cu mult peste Jackson, Ibanez si Epiphone pe care le gasesti pe la noi pana in 15-20 milioane. Este neckthrough, care combinat cu String through body iti da un sustain excelent. O am de 2 luni aproape si nu s-a dezacordat absolut deloc.

-acces excelent la ultimele taste. Tastele sunt jumbo si se preteaza foarte bine la viteza.

Si a mea e tot Dark Brown sunburst.

Link to comment
Share on other sites

Guest Shiryu

Nu prea stiu ce vrei tu sa canti pe ea, dar iti spun urmatoarele :

-e cea mai comoda chitara pe care am cantat (am incercat foarte multe in magazinul din care am luat-o)

-este mai grea decat un ibanez rg sau s

-griful este mai gros decat la ibanez dar are o curbura mai placuta pentru mine decat jackson, care e mai in V

-este cu mult peste Jackson, Ibanez si Epiphone pe care le gasesti pe la noi pana in 15-20 milioane. Este neckthrough, care combinat cu String through body iti da un sustain excelent. O am de 2 luni aproape si nu s-a dezacordat absolut deloc.

-acces excelent la ultimele taste. Tastele sunt jumbo si se preteaza foarte bine la viteza.

Si a mea e tot Dark Brown sunburst.

 

mersi mult pentru informatii. este exact ce voiam sa stiu. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.