www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Notsoclean - Analog Sound Overdrive


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Pentru cei care sunt interesati postez aici o schema de overdrive la care lucrez in acest moment (momentan este in faza de teste). Toate detaliile (schema, PCB-ul, o modelare a raspunsului in frecventa si schema pedalei) sunt in fisierul PDF atasat.

 

Va stau la dispozitie pentru orice fel de lamuriri.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Dupa cum puteti vedea, pedala nu are control de ton (daca se doreste se poate adapta unul foarte usor)

NotSoClean_Overdrive.pdf

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Cu multa placere, ca o mica precizare: atentie maxima sa nu uiti se legi PAD1 si PAD2 printr-un strap de sarma (altfel al doilea stage nu o sa se mai alimenteze, ceea ce nu e bine :) ).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Un anunt rapid: din neatentie cablajul a fost printat cu optiunea MIRROR . Pentru a corespunde schemei trebuie facut FLIP HORIZONTAL (cu alte cuvinte trebuie intors in oglinda).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Mi-am dat seama HAH! :lol:, pana la urma il fac cu clorura :lol:

Tu l-ai terminat? :)

Link to comment
Share on other sites

Inca nu am terminat magaria. Vis a vis de treaba cu cablaju' mi-am dat seama taraziu ca Eagle iti ofera o viziune de sus a pcb-ului si de aici rezulta faptul ca nu mai trebuie facut in oglinda... dar eu l-am facut ca pe vremea lu' Ceasca.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Tocmai am terminat montajul pe placa de test si pot spune ca sunt incantat de ce a iesit. Un od foarte dinamic (nu intra in categoria greutatilor, este mai mult un od pretabil pentru bluzz sau bluzz rock). Urmatorul pas pentru acest montaj este realizarea unui EQ activ de tip Baxandall. In cursul zilei de astazi o sa pun si un clip audio pentru a va da cu parerea vis a vis de modul in care suna.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis am reusist sa inregistrez si un mic clip cu efectul care este pe placa de test. Lantul a fost: chitara squier strat - NotSoClean Od - head 5w AS - celestion tube 10 - mic - preamp - placa de sunet Audiophille 192 - REAPER

 

Primele doua masuri sunt clean doar cu sunetul chitarei (pedala pe bypass) cu doza B+M respectiv N+M, restul sunt doar cu pedala in discutie.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

NotSoCleanMP3.mp3

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit o greseala in schema si implicit in layout. Asa ca pentru cei care doresc sa construiasca NSC Overdrive, le recomand sa foloseasca aceasta versiune de document.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

NSC___Overdrive.pdf

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.