www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pentru Incepatori


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

Guest arosulescu

Avem privilegiul de a vã anunța cã a apãrut o nouã metodã de chitarã, semnatã Andrei Roºulescu ºi Iarina Copuzaru. Este dedicatã mai ales celor care nu au cântat niciodatã la acest instrument, dar ar dori sã sã o facã.

 

Sunt tratate problemele practice, dar ºi teoretice, legate de:

acorduri - cu trei, patru ºi cinci sunete distincte -,

ritmuri,

piese,

tabulaturã,

partiturã,

alegerea corectã a chitarei,

modele de chitare,

exerciții de auz ritmice ºi melodice,

metode de acordaj,

progresii ºi câteva piese ale unor formații cunoscute în România - drage vouã, sperãm noi -Taxi, Vița de Vie, Luna Amarã, Alexandru Andrieº - le mulțumim pe aceastã cale pentru colaborare. Aºadar, vom publica în paginile metodei câte o piesã mai cunoscutã din repertoriul trupelor amintite. Sigur cã nu lipsesc nici ilustrațiile color. Cartea este însoțitã de un CD cu peste 140 de track-uri.

 

Sperãm sã fie bine primitã de cãtre voi ºi sã vã fie de folos.

 

Mulțumim lui Cãlin Ilie ºi MC MUSIC dar ºi Mãdãlinei Manea ºi ESOUND pentru susținere.

 

De aici înainte, voi folosi acest topic pentru a anunța tot ce se va mai întâmpla cu aceastã carte.

 

Chiar de astãzi se poate cumpãra de la MC MUSIC Bucureºti. Prețul este 80 lei.

Vã mulțumim!

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Avem privilegiul de a vã anunța cã a apãrut o nouã metodã de chitarã, semnatã Andrei Roºulescu ºi Iarina Copuzaru. Este dedicatã mai ales celor care nu au cântat niciodatã la acest instrument, dar ar dori sã sã o facã.

 

Sunt tratate problemele practice, dar ºi teoretice, legate de:

acorduri - cu trei, patru ºi cinci sunete distincte -,

ritmuri,

piese,

tabulaturã,

partiturã,

alegerea corectã a chitarei,

modele de chitare,

exerciții de auz ritmice ºi melodice,

metode de acordaj,

progresii ºi câteva piese ale unor formații cunoscute în România - drage vouã, sperãm noi -Taxi, Vița de Vie, Luna Amarã, Alexandru Andrieº - le mulțumim pe aceastã cale pentru colaborare. Aºadar, vom publica în paginile metodei câte o piesã mai cunoscutã din repertoriul trupelor amintite. Sigur cã nu lipsesc nici ilustrațiile color. Cartea este însoțitã de un CD cu peste 140 de track-uri.

 

Sperãm sã fie bine primitã de cãtre voi ºi sã vã fie de folos.

 

Mulțumim lui Cãlin Ilie ºi MC MUSIC dar ºi Mãdãlinei Manea ºi ESOUND pentru susținere.

 

De aici înainte, voi folosi acest topic pentru a anunța tot ce se va mai întâmpla cu aceastã carte.

 

Chiar de astãzi se poate cumpãra de la MC MUSIC Bucureºti. Prețul este 80 lei.

Vã mulțumim!

 

Ma bucur ca inca se mai ocupa cineva de astfel de lucruri.

Foarte frumos, succes in continuare si multe(manuale) inainte!

 

Cu respect,

 

Radu Banu

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Ma bucur ca inca se mai ocupa cineva de astfel de lucruri.

Foarte frumos, succes in continuare si multe(manuale) inainte!

 

Cu respect,

 

Radu Banu

\

 

Mulțumim Radu.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Vineri 22 octombrie (mâine), Chitara pentru începãtori se va putea achiziționa de la ESOUND. Mulțumim doamnei Mãdãlina Manea.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Felicitari.

Sper ca acesta lucrare sa ajute cat mai multi "studenti" sa inteleaga primii pasi, si nu numai, in invatarea acestui instrument. Stiu din proprie experienta cat de greu si nesigur este inceputul studiului chitarii si cu toate ca sunt multi cei care doresc sa invete chitara, sunt foarte putini cei care incep sa studieze acest instrument cu adevarat.

As sugera si un DVD care sa demonstreze conceptele explicate.

 

LIR

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Mulțumim.

 

Mi s-a spus de mai multe ori sã fac materiale video. Nu fac filme pentru ca nu am sculele necesare iar chestii amatoriceºti nu îmi permit. Dacã aº avea o camerã de filmat serioasã ºi mi-aº putea face un mic studio (aºa cum, abia am reuºit sã fac rost de bani pentru un mini studio de înregistrãri audio -aºa numitul home studio), cu cea mai mare plãcere aº face un dvd dupã modelul occidental deja foarte cunoscut. Aºadar, investiția relativ mare pentru un material de calitate, mã împiedicã deocamdatã sã fac aceste dvd-uri. Pe hârtie mi-a fost mai la îndemânã. Apoi, funcția copy paste este mai uºor de aplicat în cazul unui material electronic. Dar, mulțumesc de sfat. :)

Link to comment
Share on other sites

Mulțumim.

 

Mi s-a spus de mai multe ori sã fac materiale video. Nu fac filme pentru ca nu am sculele necesare iar chestii amatoriceºti nu îmi permit. Dacã aº avea o camerã de filmat serioasã ºi mi-aº putea face un mic studio (aºa cum, abia am reuºit sã fac rost de bani pentru un mini studio de înregistrãri audio -aºa numitul home studio), cu cea mai mare plãcere aº face un dvd dupã modelul occidental deja foarte cunoscut. Aºadar, investiția relativ mare pentru un material de calitate, mã împiedicã deocamdatã sã fac aceste dvd-uri. Pe hârtie mi-a fost mai la îndemânã. Apoi, funcția copy paste este mai uºor de aplicat în cazul unui material electronic. Dar, mulțumesc de sfat. :)

 

 

Daca exista asa carte pe vremea cand m-am apucat eu de chitara... mi-ar fi fost mult mai usor, dar ma bucur ca altii au acum aceasta posibilitate.

 

Felicitari pentru initiativa!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Şi eu m-am zbătut tare mult să fac rost de orice material sau să găsesc pe cineva care să îmi arate orice lucru cât de neînsemnat (la chitară evident). Din păcate nu prea am reuşit. Într-un final, la Cluj fiind, am dat peste o gaşcă de instrumentişti de jazz de la care am încercat să învăţ dar am plătit cu mulţi nervi şi cu multe beri pentru că nu vrea nimeni să arate puţinul pe care îl ştie ("de ce or fi oamenii proşti aşa?" m-am întrebat de multe ori). Din această frustrare s-au născut cele două manuale de chitară.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

De curand am intrat in posesia acestei carti.Sunt impresionat de modul de abordare , teoria fiind explicata prin exemple practice.

O recomand cu caldura tuturor si nu numai incepatorilor.Este un alt punct de vedere asupra perfectionarii tehnicilor de interpretare.

Felicitari arosulescu :)

 

 

Mã bucur cã iți place. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest arosulescu

Din ianuarie 2011, mulțumitã domnului Bertici Nicolae, cartea va intra ºi în rețeaua de magazine din Satu Mare ºi Baia Mare. Voi reveni cu amãnunte.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.