www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blackheart Little Giant


Guest The New One
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Am mai cercetat un pic si nenea Wampler,ca tocmai el e "wampcat", spune acolo cateva pagini mai in urma :

I restructered the gain stages a bit so it boosted mids and highs first, then boosted lows lastly. Stock it's the opposite. Change the plate resistors, add some resistance between stages.

Cred ca avea de gand sa scoata vre-un " mod kit" de vanazre pentru little giant.Dar cred ca tonul ala de drive poti sa-l obti si cu o pedala.E totusi suspect click-ul de la secunda 33,oare chiar n-o fi o pedala butiqoasa de-a lui :) .

Oricum,sunt de parere ce little giant-ul e un amp exceptional si stock.De curand am unul si i-am schimbat decat lampa JJ din preamp cu un tung-sol si acum suna si mai bine....iar si cu o pedala de overdrive in fata ....WOW.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Am mai cercetat un pic si nenea Wampler,ca tocmai el e "wampcat", spune acolo cateva pagini mai in urma :

 

Cred ca avea de gand sa scoata vre-un " mod kit" de vanazre pentru little giant.Dar cred ca tonul ala de drive poti sa-l obti si cu o pedala.E totusi suspect click-ul de la secunda 33,oare chiar n-o fi o pedala butiqoasa de-a lui :) .

Oricum,sunt de parere ce little giant-ul e un amp exceptional si stock.De curand am unul si i-am schimbat decat lampa JJ din preamp cu un tung-sol si acum suna si mai bine....iar si cu o pedala de overdrive in fata ....WOW.

 

Ce crezi despre handsome devil ? Intentionez sa achizitionez un head..

Link to comment
Share on other sites

Ce crezi despre handsome devil ? Intentionez sa achizitionez un head..

 

 

super amp pentru blues/classic rock...mai ales la banii aia.Chiar vroiam sa iau unul acum cateva luni dar apoi am descoperit ca 15/7w "lampa" e prea mult pentru mine...cei 5/3w pe care-i are little giant-ul sunt mai mult decat suficienti pentru exersatul meu si parca suna o idee mai deschis.In schimb handsome devil are si master.Mie imi plac mult pentru ca au tonul ala vintage ,se apropie de un "good ol' marshall".Daca un JMP e prea mult sau prea scump pentru tine,blackheart-urile aste sunt mana cereasca.Clean-ul e superb pe ambele.Iar calitatea constructiei e impecabila...al meu chiar e "made in korea".

http://www.youtube.com/watch?v=6ltAYlFhQdc

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

depinde de ce cabinet/difuzoare folosesti si depinde cat de tare vrei tu sa canti acasa

eu am un amp de 5 W cu 2 cabinete cu dif de 10'' si intr-o camera de aprox 25 mp 3 m inaltime, nu pot da mai mult de ora 9.00 volumul si asa e mult prea tare de se aude din strada. (desi inainte sa il cumpar eram tare sceptic ca un amp de 5 W mi-ar fi suficient si pentru acasa doar :) )

deci , daca vrei sa il folosesti strict pentru cantat acasa: repetat doar cu chitara sau cu backing track de pe calc sa zicem, e arhisuficient si un amp de 1 W cu un cab de 8''-10'' cum e cel scos de blackstar.

 

 

Pai da.. la putere ma gandesc si eu. Oare sa fie prea mult 15w ? Stau la casa, deci n-o sa am probleme cu vecinii :lol: Oricum mai am 6 zile sa ma hotarasc.. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

depinde de ce cabinet/difuzoare folosesti si depinde cat de tare vrei tu sa canti acasa

eu am un amp de 5 W cu 2 cabinete cu dif de 10'' si intr-o camera de aprox 25 mp 3 m inaltime, nu pot da mai mult de ora 9.00 volumul si asa e mult prea tare de se aude din strada. (desi inainte sa il cumpar eram tare sceptic ca un amp de 5 W mi-ar fi suficient si pentru acasa doar :) )

deci , daca vrei sa il folosesti strict pentru cantat acasa: repetat doar cu chitara sau cu backing track de pe calc sa zicem, e arhisuficient si un amp de 1 W cu un cab de 8''-10'' cum e cel scos de blackstar.

 

Am un cabinet 112 cu Celestion Vintage 30 copie dupa Fender Deluxe ext. cab..

Edited by Magic Mushroom
Link to comment
Share on other sites

daca il folosesti doar acasa cu cab cu dif de 12'' o sa rupa si cel de 5 W, chiar si cel de 1 W - de la blackstar de care ziceam - e arhisuficient.

 

eu as lua in locul tau blackstar-ul de 5 W sau de 1 W, cel de 5 W are doua canale, si imi pare - personal - o alegere mult mai buna decat blackheart

eram in aceeasi situatie de decizie ca tine, aveam mai mutle pe lista (egnater,jetcity,blackstar, blackheart, etc) si am ales in final blackstar

daca nu folosesti foarte des drive si canti mai mult pe clean ia blackheart totusi , clean-ul la blackstar nu rupe

 

QUOTE (Vladympv @ Nov 8 2010, 02:32 PM) depinde de ce cabinet/difuzoare folosesti si depinde cat de tare vrei tu sa canti acasa

eu am un amp de 5 W cu 2 cabinete cu dif de 10'' si intr-o camera de aprox 25 mp 3 m inaltime, nu pot da mai mult de ora 9.00 volumul si asa e mult prea tare de se aude din strada. (desi inainte sa il cumpar eram tare sceptic ca un amp de 5 W mi-ar fi suficient si pentru acasa doar laugh.gif )

deci , daca vrei sa il folosesti strict pentru cantat acasa: repetat doar cu chitara sau cu backing track de pe calc sa zicem, e arhisuficient si un amp de 1 W cu un cab de 8''-10'' cum e cel scos de blackstar.

 

Am un cabinet 112 cu Celestion Vintage 30 copie dupa Fender Deluxe ext. cab..

Link to comment
Share on other sites

eu as lua in locul tau blackstar-ul de 5 W sau de 1 W, cel de 5 W are doua canale, si imi pare - personal - o alegere mult mai buna decat blackheart

 

 

e pur o chestiune de gus cred.ht-5-ul e ceva mai versatil(2 canale,fx loop) iar little giant poate fi redus la 3w si e full tube .Ambele sunt construite foarte calitativ (de la circuit la carcasa). Ce conteaza cel mai mult in cazul asta e tonul pe care-l preferi.ht-5 suna mai modern si mai high gain...aduce cu un jc800 pe cand little giant suna vintage si aduce a plexi.Ideea e ca daca vrei sa suni mai a Zack Wylde,EVH...metal iei ht-5 daca vrei sa suni a hendrix,cream...iei blackheart.

 

Handsome devil e super.15w cam mult pentru repetat doar acasa insa obti un crunch gen ac/dc fara pedala mai usor ca pe little giant.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

e pur o chestiune de gus cred.ht-5-ul e ceva mai versatil(2 canale,fx loop) iar little giant poate fi redus la 3w si e full tube .Ambele sunt construite foarte calitativ (de la circuit la carcasa). Ce conteaza cel mai mult in cazul asta e tonul pe care-l preferi.ht-5 suna mai modern si mai high gain...aduce cu un jc800 pe cand little giant suna vintage si aduce a plexi.Ideea e ca daca vrei sa suni mai a Zack Wylde,EVH...metal iei ht-5 daca vrei sa suni a hendrix,cream...iei blackheart.

 

Handsome devil e super.15w cam mult pentru repetat doar acasa insa obti un crunch gen ac/dc fara pedala mai usor ca pe little giant.

 

Exact.. master volume ! Si n-o sa il tin numai acasa.. am acces si la niste spatii faine pentru repetitii.. O sa postez unde trebuie imediat cum imi vine ampul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Exact.. master volume ! Si n-o sa il tin numai acasa.. am acces si la niste spatii faine pentru repetitii.. O sa postez unde trebuie imediat cum imi vine ampul :)

 

Pentru acasa poti folosi fie o pedala de drive in fata, fie un 10 Uator pe care il poti comanda sub forma de kit tot de la Bruce Hutcheon ( adica BitMo ). Sau poti sa ma contactezi pe mine, ca am unul gata facut si nu prea mai am ce face cu el...rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.