www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Bass Reghin


--tremolo--
 Share

Recommended Posts

Merci.m-am prins.

@masta gi,ceea ce am facut eu pana acuma cu corpul difera putin de ceea ce voi face cu gatul.in sensul ca pe corp am dat cu vopsea,iar pe gat vreau sa se vada lemnul.de aia nu stiam sigur cum se face si nici nu puteam sa fac o analogie folosind informatiile anterioare.merci pentru interventii oricum!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Care e planul in continuare?

 

 

in continuare,dupa ce termin cu aplicarea lacului,o sa il smirgluiesc cu apa ca sa luceasca fain.inca nu stiu concret cum se face chestia asta.am mai vazut ca se foloseste un fel de "crema" dupa smirgluirea cu apa.ce e chestia aia?daca a mai facut cineva treaba asta,m-as bucura sa impartasiti experienta cu mine.mai urmeaza sa ii fac toata instalatia electrica si sa lacuiesc si griful.

Link to comment
Share on other sites

in continuare,dupa ce termin cu aplicarea lacului,o sa il smirgluiesc cu apa ca sa luceasca fain.inca nu stiu concret cum se face chestia asta.am mai vazut ca se foloseste un fel de "crema" dupa smirgluirea cu apa.ce e chestia aia?daca a mai facut cineva treaba asta,m-as bucura sa impartasiti experienta cu mine.mai urmeaza sa ii fac toata instalatia electrica si sa lacuiesc si griful.

 

 

Iti recomand sa faci in felul urmator:

 

faci rost de smirghel de granulatie 800, 1000 (1200) 1500, 2000 (cate 2 - 3 foi din fiecare).

tai foile de smirghel in bucati de 10 x 10 cm

pui apa intr-un caston si adaugi cateva picaturi de detergent de vase si apoi pui bucatile de smirghel la muiat 10 - 15 minute

apoi te apuci de slefuit folosind ca suport o guma de sters sau un bloc de slefuit din pluta, incepand cu granulatia 800 apoi 1000, 1200 etc....

nu uita sa stergi din cand in cand suprafata cu o carpa uscata

la sfarsit folosesti pasta de slefuit (de ex de la magazinele de piese auto): intinzi usor pe suprafata de lustruit, astepti putin sa se usuce solventul si apoi freci cu incredere cu o carpa de bumbac, aplicand miscari circulare. te uiti in lumina sa vezi unde nu luceste si trebuie insistat.

daca ai suprafete denivelate sau efect aspect al suprafetei "coaja de portocala", poti sa incepi cu smirghel de 400, apoi 800 etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa faci in felul urmator:

 

faci rost de smirghel de granulatie 800, 1000 (1200) 1500, 2000 (cate 2 - 3 foi din fiecare).

tai foile de smirghel in bucati de 10 x 10 cm

pui apa intr-un caston si adaugi cateva picaturi de detergent de vase si apoi pui bucatile de smirghel la muiat 10 - 15 minute

apoi te apuci de slefuit folosind ca suport o guma de sters sau un bloc de slefuit din pluta, incepand cu granulatia 800 apoi 1000, 1200 etc....

nu uita sa stergi din cand in cand suprafata cu o carpa uscata

la sfarsit folosesti pasta de slefuit (de ex de la magazinele de piese auto): intinzi usor pe suprafata de lustruit, astepti putin sa se usuce solventul si apoi freci cu incredere cu o carpa de bumbac, aplicand miscari circulare. te uiti in lumina sa vezi unde nu luceste si trebuie insistat.

daca ai suprafete denivelate sau efect aspect al suprafetei "coaja de portocala", poti sa incepi cu smirghel de 400, apoi 800 etc...

 

 

aha,am inteles.exista mai multe tipuri de smirghel?care se baga si care nu se baga in apa?sau toate sunt la fel? numa' bine!

Link to comment
Share on other sites

la magazine cu piese auto gasesti smirghel de diverse granulatii pt slefuit umed, in coli format A4

 

la magazine cu piese auto gasesti smirghel de diverse granulatii pt slefuit umed, in coli format A4

 

la magazine cu piese auto gasesti smirghel de diverse granulatii pt slefuit umed, in coli format A4

Am fost la un magazin auto azi (pro motor,timisoara,calea sagului) si mi-am cumparat smirghel de granulatiile specificate de @picnic(caruia ii multumesc pentru implicare si devotament:-P).

E 2 lei o coala A4 deci e relativ ieftin.pasta de slefuit nu aveau pe stoc.puteti sa imi sugerati un nume de pasta si firma care o face?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.