www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hello, ce parere aveti despre chitara asta?


Guest bosolanu
 Share

Recommended Posts

Guest bosolanu

HEllo, mi-am comandat o chitara de la thomann, si cum nu prea am avut bani dar voiam neapartat floyd-rose, mi-am ales asta: http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton...k_prodinfo.html Voi ce parere aveti de ea?, proasta, f proasta, bune de incepatori...??

:) Nu dati cu rosii ca dupa ce am depus banii, am observat niste chitari destul de ieftine si cu floyd,si pe deasupra, chitari nu gluma(ex: Bc rich)

Edited by bosolanu
Link to comment
Share on other sites

HEllo, mi-am comandat o chitara de la thomann, si cum nu prea am avut bani dar voiam neapartat floyd-rose, mi-am ales asta: http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton...k_prodinfo.html Voi ce parere aveti de ea?, proasta, f proasta, bune de incepatori...??

:) Nu dati cu rosii ca dupa ce am depus banii, am observat niste chitari destul de ieftine si cu floyd,si pe deasupra, chitari nu gluma(ex: Bc rich)

 

Asta o avea si in senia, nu e nevoie sa o iei de pe net ... si pretul era aproximativ acelasi.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Hello, si eu mi-am dat cu pumnii in cap cand am vazut si alte chitare, dar depusesem banii deja si...! oricum am avut o problema cu banca , nu au ajuns banii inca desii trebuiau sa ajunga de 5 zile, ei asa mi-au zis! am trimis banii de la Brd, a mai facut cineva asta?? daca stiti ceva va rog sa ma anuntati!! pls

Link to comment
Share on other sites

vorbesc strict despre chitara din poza - o cotoroaga de care n-o sa poti scapa la un pret decent, nu e in nici un caz o chitara sa te tina o viata, ia-ti macar un ibanez, pentru ca presupun ca esti cu metale grele, chestii...ori un jqackson, nu sunt asa scumpe si cu un second hand s-ar putea sa ai bafta.

valabil pentru toti cei care sunt incepatori - NU DATI BANI PE ***-URI.

daca ai nevoie de consiliere, vin eu cu tine la muzica, moca, nu te costa nimic, ba chiar dau io o bere numai nu da banii pe prostii. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca n-au ajuns inca banii cu atat mai bine, zi-le ca vrei sa-ti schimbi comanda sau sa transforme banii care vin in credit la ei si-ti iei alta. Si plateste cu card, e mai sigur si mult mult mai rapid.

 

Dureaza pana la o saptamana un transfer bancar extern. De ce, nu prea inteleg, mie ajungandu-mi in doua zile bani transferati dinspre UE incoace.

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Hello again, mi imi place designul ei, ce ziceti ar merita sa-i schimb floyd-u si dozele cu ceva k-lumea? sau altceva nu e bun la ea?!

Apropo de curiozitate intreb: cam cat costa un floyd original si unde se gasesc?

Edited by bosolanu
Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Pai stiu ca un floyd original e scump dar oricum vreau sa stiu de unde gasesc!

Mai ales ca deja am trimis banii si nu pot sa imi iau altceva pt ca este mai scump si nu ajung!

Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Misto, nu e chiar asa scump pe cat ma asteptam.! cat te-a ajuns cu tot cu taxe si etc? ms de rapsuns

Later edit: sorry, am uitat sa spun. ma refeream la floyd, la squier m-am gandit dar ...

Edited by bosolanu
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e sa nu iti alegi chitara doar dupa forma. O sa regreti mai tarziu. Incearca sa cauti un criteriu mai obiectiv decat asta. De exemplu dotari, sunet urmarit, calitatea constructiei, fiabilitate.

 

Fiind prima ta chitara probabil ca o sa te incante foarte mult pentru o perioada dar dupa ce o sa descoperi cu ce se "mananca" o sa vezi ca nu a fost cea mai fericita investitie.

 

330 euro + transport + eventuala vama te vor duce la o suma exagerata dupa parerea mea. Cu aceeasi bani poti cumpara din tara chitare noi sau second hand peste cea din linkul tau.

 

Sigur ai sa spui ca are si amplificator insa trebuie sa stii ca el va fi bun doar pentru cantat in casa si eventual cantat cu alt prieten chitarist. La o repetitie unde e nevoie de un volum considerabil (care sa acopere tobele) ampul o se dovedeasca ineficient. Pe langa asta o sa descoperi cu timpul ca tonul (timbrul, culoarea) instalatiei este infect.

 

Acelasi lucru este valabil si pentru digitechul ala dar e mai putin pregnant si oricum investitia este mai mica. Cu cativa euro in plus poti cumpara un Zoom G2 sau un Behringer Vamp2(second hand de preferinta) care sunt dpdv al sunetului si optiunilor peste multiefectul in discutie.

 

Calculatorul poate sa suplineasca cu mare succes lipsa unui amplificator si a unui multiefect pentru acasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

perfect de acord cu Cosu...inca un argument legat de amplificator...nu are rost sa-ti iei un pack decat daca ai neaparata nevoie de amp...daca ,canti doar acasa mai bine renunta la amp si ia-ti o chitara mai buna...si eu mi-am luat un pack si cu timpul mi-am dat seama ca nu-mi trebuie amp...colegi de camera,calitate slaba,putere mica(15w),etc...si am renuntat la el..o sa vezi ca nu e cine stie ce de capul lui si cu timpul ai sa-ti doresti ceva mai bun..unul de 10-15w nu se aude cine stie ce pe clean....si un v-amp 2 e super bun..am unul la mana a-2-a si e excelent...eu folosesc acum chitara v-amp-2-ul si niste casti genius de 250 000...din pacate am calculatorul slab si nu merge decat fx-ul pe el...asa ca ai putea sa suplinesti aici un procesor...stiu cum este entuziasmul asta..toti am trecut prin el..daca nu il poti stapani din prima e normal ...ai sa inveti asta cu trecerea timpului....stii vorba aia ..masoara de 10 ori si taie o data...numai bine

 

in final...un sfat...in primul rand o chitara buna...

 

p.s. si ca sa fiu 100% de acord cu adminii..sa stii ca Cearny stie ce spune despre yamaha aia...eu din aia am...asa ca...gandeste-te bine...

Edited by om__bun
Link to comment
Share on other sites

Guest bosolanu

Hello, nu stie cineva daca pot anula o comanda de la thomann, si sa imi trimita banii inapoi daca inca nu au ajuns! si daca da, ce trebuie sa fac?

Ms anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest bosolanu

Hello, mi-a venit chitara + un procesor digitech rp200a

Sunt foarte multumit de ea la comparativ cu pretul la care am luat-o... nici nu ma asteptam dupa cate mi-ati spus.. floydul ma mir. dar nu se dezacordeaza decat putin si asta dupa ce il chinui la maxim vreo 30 de min.. dozele suna bine si procesorul la fel.. Poate totusi nu e o afacere proasta..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.