www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Gt-10 | Digitech Rp1000


Guest
 Share

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un sistem de multi-efecte , dar inca nu m-am hotarat ce este mai bun .

Pana acum mi-a ramas gandul la doua sisteme , Boss gt-10 si Digitech Rp1000 .

Care - ce are mai bun , care - pentru ce este mai bun ?

Ce-mi recomandati , ce ati folosi voi si de ce ?

Este ceva mai bun cam la acelasi pret ? Un Line 6 ? Vreau sa stiu .

Link to comment
Share on other sites

De ce ai alege Line6 POD X3 Live ? As vrea ceva bun , pe care sa poti sa faci cover-uri si neaparat sa inregistrezi . Ideile principale sunt efectele si inregistrarea . Cel care inregistreaza cel mai bine si pe efecte , cu un sunet curat , fara bazaieli , paraituri , etc .

 

De ce ti se pare mai bun RP 1000 ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

M-am mai uitat pe net si am vazut ca pod x3-ul pro este foarte bun pentru inregistrari . Poti sa bagi mai multe chitari , bass-uri , microfoane , boxe , etc . Perfect , ca un mini studio . Dar efecte sunt ? In afara de usualele , reverb , delay , bass , middle , treble , efx , alte efecte din sistem nu are ? RP1000 are 200 daca nu ma insel . Are intrari USB , pentru stick ? Poti sa adaugi melodii in sistem iar tu sa canti doar la chitara ?

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry482137 bate la cur multe procesoare ca sound.tocmai ce-am vandut o bucata din cauza ca am nevoie de bani. cei care au avut seria 2xxx de la digitech pot spune acelasi lucru. o alta solutie buna ar fi tot de la digitech rp 20 sau rp 21. succes
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa aud si o parere despre Line6 POD X3 Live si Pod X3 Live PRO , in special pentru PRO .

 

Salutari!

Detin line pod pro'ul, o varianta ceva mai veche dar destul de asemanatoare cu x3 pro. Sint multumit de el dar inca mai experimentez combinatii si reglaje..Ca parti mai slabe gasesc preseturile de clean unde am mesterit destul de mult ca sa gasesc niste tonuri pe gustul meu, sau care sa se lege cu restul echipamentului. De asemenea efectele de wah, flanger si corus nu cred ca sunt chiar ce ar trebui... Faptul ca altereaza destul de putin sunetul iar dinamica este mult peste alte procesoare pe care le'am folosit (boss;zoom;korg;digitech,etc) dar e drept ca nu am incercat gt10,rp2*** ,modele mai noi sau "de top" de la firmele astea.Mai pe scurt as zice ca lasa restul sculelor sa respire si tonurile obtinute suna decupat si in context de trupa (comparabil cu pedalele).Simularile de cab'uri sunt destul de bune iar plaja de reglare sau dozare a efectelor este mare, practic consider ca pentru orice scule sau combinatii folosite poti ajunge la rezultatul dorit. Pentru drive pot fi gasite variante de tonuri de la clean'uri putin murdare, crunch sau overdrive pana la hi gain si distorsuri suparate.La setarile de lead/solo pentru mine cred ca este primul procesor din care am reusit sa imi fac tonurile asa cum imi doream.Se poate doza nivelul/tipul/cantitatea de efecte astfel incat ofera posibilitati probabil pentru toate gusturile sau pretentiile fiecaruia. Are 4X9 bank'uri de efecte dar le consider suficiente avand in vedere posibilitatile mari de reglare pentru fiecare pach in parte.Inca un plus cred ca e faptul ca pe langa preseturile construite, de pe pedalboard se pot introduce/scoate instantaneu anumite efecte, boost sau eq. Noise gate'ul isi face treaba ireprosabil chiar si la nivele mari de distorsiune, iar tap-tempoul nu omoara deloc sunetul, feedback'ul fiind de asemenea setat dupa bunul plac.A...era sa uit un lucru destul de important pentru ca din ce am obs. iti doresti sa'l folosesti ptr studio :) are un simplu swich care comuta live/studio si care in mod studio suna ceva mai cald, poate mai moale dar ceva mai curat. Cam astea ar fi parerile mele despre pod pro si probabil x3-ul ar trebui sa fie cel putin la fel de versatil si cu ceva mai multe optiuni.

Link to comment
Share on other sites

"Lasã sã respire"? "Decupat"?!

Sunt biți, domnilor. 0 și 1.

 

are un simplu swich care comuta live/studio si care in mod studio suna ceva mai cald, poate mai moale dar ceva mai curat

Cald, moale, curat?!

E un simplu control care schimbã cabsim-ul/filtrarea.

 

La categoria asta de preț produsele sunt esențial echivalente: toate au j' de modele de amplificatoare și efecte, procesare în paralel (stereo—deși nu-s sigur de Digitech), pedalã de expresie, interfațã USB etc. Ar fi ridicol sã comparãm diferențele tehnice minore (e.g. daca DSP-ul BOSS ar fi cu 1% mai rapid, SNR-ul Line6 cu 3dB mai mare, etc.).

Deci în final rãmâne o chestiune de gust. Ce te intereseazã, gustul tãu sau al altora?

Link to comment
Share on other sites

Deci în final rãmâne o chestiune de gust. Ce te intereseazã, gustul tãu sau al altora?

 

Nu am gusturi in vederea multi-efectelor , procesoarelor . Vroiam doar sa stiu daca este bine sa iau un sistem gen RP1000 , despre care stiu destul de multe , sau , un sistem gen Line 6 Pro-ul , care , din cate am citit , inregistreaza foarte bine , cam pentru asta este folosit , poti sa-ti conectezi 2 chitari , 2 chitari bass , microfoane , etc . . Si as lua Line6-ul dar nu prea vad , efectele , unde sunt ? La RP 1000 stiu macar ca sunt 200 + ce mai poti sa-i faci tu , la Line 6 nu am vazut decat cateve efecte de rigoare .

Vroiam sa stiu daca ma insel , daca Line 6-ul chiar are multe efecte si multe setari , vroiam sa-mi spuneti mai multe despre el , este doar un aparat de inregistrare in masa ?

Link to comment
Share on other sites

ce te intereseaza mai mult? cum suna sau ce efecte are?

 

Presupun ca la 650$ suna perfect . Ma intereseaza si cum suna , mai ales inregistrarea , dar am ascultat un sample de inregistrare si suna perfect , dar presupun ca au mai pus si efecte , si depinde si de amp-ul la care il conectezi , dar si efectele , presets , etc .

Si ce se mai poate face cu el , smecherii , pe langa inregistrare , efecte . Are loc pentru card , usb ? Poti sa-i adaugi melodii pe care tu sa faci cover ? Si alte chestii de care nu stiu .

Cineva care are ? Line 6 Pro .

Link to comment
Share on other sites

pai in cazul asta se pune problema de ce ai nevoie mai mult....sau daca chiar ai nevoie de tot ce face line6-ul ala.

Eu planuiesc pe viitor un rp500.Toata lumea lauda rp1000/500....se zice ca e axe fx-ul saracului.Suna beton....amp-urile high-gain care le reproduce suna excelent, ca cele clean suna bine pe mai toate procesoarele actuale.Efectele suna foarte bine.E construit ca un blindat,ai versatilitatea de a dezactiva cabismul si amp-modellingul astfel incat sa folosesti une efect sau mai multe ca o pedala/grup de pedale intre pedalele care deja le ai.Navigatia e foarte bine gandita si e intuitiv.

Daca nu ai nevoie de cate switchuri are rp1000 sau nu te intereseaza metota celor 4 cabluri mai bine iei un rp500 si cu restul bugetului sa-i investesti in alte scule dedicate de care ai nevoie.Adica eu nu sunt adeptul sculelor care fac de toate, ce vrei si ce nu vrei.Unii spun ca line6 a decazut in ultimii ani ,iar altii spun ca desi line6 X3 live e foarte bun , preseturile sunt cam aberante si trebuie sa muncesti ceva sa scoti tonul potrivit...deci mult mai putin "plug&play friendly" ca rp-ul care memoreaza automat reglajele care le faci iar preseturile pentru amplificatoarele virtuale sunt deja preparate cu gust/judicios in functie de caracterul lor.

Link to comment
Share on other sites

In final eu am ales Zoom dar asta tine de gusturi personale si alte chestii. Io zic sa te bagi in magazine si sa incerci fiecare procesor cu efectele pe care le folosesti tu. Daca se poate pe chitari si ampuri similare .

 

Da ... foarte buna ideea , daca s-ar putea indeplini . Nu le iau din Romania , le comand de la thomann . Sunt foarte bune si mult mai ieftine .

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare ca Line 6 a decazut , ba chiar invers , digitech ma dezamageste , nu au mai scos ceva nou de mult timp, in timp ce line 6 si alte companii , lovesc piata in fiecare an cu sisteme noi . O fi RP1000 genial , dar trebuie sa mai faca si ceva nou . Cred ca oamenii s-ar avanta la un nou sistem Digitech , daca RP1000 a avut un asemenea succes , dar un sistem nou mai bun ca RP1000 ?

 

A aparut noua serie de procesoare de la Line6, eu te-as sfatui sa mai stai putin poate se mai ieftinesc cele vechi (seria X3), sau chiar sa iei unul din ultima generatie, nu cred ca te pacalesti cu ceva, daca e asa cum spun ei ar trebui sa fie un mare pas inainte.

 

 

 

Noile serii POD HD 300 , 400 , 500 ? Despre ele vorbesti ?

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare ca Line 6 a decazut , ba chiar invers , digitech ma dezamageste , nu au mai scos ceva nou de mult timp, in timp ce line 6 si alte companii , lovesc piata in fiecare an cu sisteme noi . O fi RP1000 genial , dar trebuie sa mai faca si ceva nou . Cred ca oamenii s-ar avanta la un nou sistem Digitech , daca RP1000 a avut un asemenea succes , dar un sistem nou mai bun ca RP1000 ?

 

 

 

 

 

Noile serii POD HD 300 , 400 , 500 ? Despre ele vorbesti ?

 

Evident, marele avantaj al seriei mi se pare ca ai practic aceeasi baza de la care sa pleci, dar poti sa iti iei modelul care se pliaza cel mai bine pe nevoile tale.

Link to comment
Share on other sites

"Lasã sã respire"? "Decupat"?!

Sunt biți, domnilor. 0 și 1.

 

 

Cald, moale, curat?!

E un simplu control care schimbã cabsim-ul/filtrarea.

 

La categoria asta de preț produsele sunt esențial echivalente: toate au j' de modele de amplificatoare și efecte, procesare în paralel (stereo—deși nu-s sigur de Digitech), pedalã de expresie, interfațã USB etc. Ar fi ridicol sã comparãm diferențele tehnice minore (e.g. daca DSP-ul BOSS ar fi cu 1% mai rapid, SNR-ul Line6 cu 3dB mai mare, etc.).

Deci în final rãmâne o chestiune de gust. Ce te intereseazã, gustul tãu sau al altora?

 

 

:) eu consider ca am facut un scurt review din care omul isi poate face o oarecare parere; tu cu ce l'ai ajutat? Detii cumva sau macar ai incercat sculele in discutie? Daca nu, interventia ta e cel putin gratuita.Legat de termenii folositi de mine..daca astfel de termeni sunt o noutate pentru tine poti sa afli ca destui chitaristi si nu numai, folosesc si inteleg astfel de termeni si o sa'i mai foloseasca; fie ca'ti convine sau nu.E dreptul tau daca privesti muzica din perspectiva 10111010010 sau prin felul in care circula electronii; eu si altii preferam sa o ascultam cu propriile urechi si cred ca suntem capabili sa ne dam seama de anumite diferente. Si pentru ca ti'ai facut un obicei in a contrazice pe toata lumea pe acest forum ti'as sugera sa faci un minim de efort si sa incerci sa'ti vezi de experimentele si aparatele tale de masura asa cum si eu si altii incercam sa ne vedem de lucrurile noastre si asa toata lumea cred ca ar avea de castigat.

Link to comment
Share on other sites

asa toata lumea cred ca ar avea de castigat

Yes, ignorance is bliss.

Și da, le-am încercat. Le-am încercat pe toate în afarã de ultima serie Digitech. Și tot la Behringer-ul meu de 200 lei am rãmas :)

Iar dacã pânã acum n-ai înțeles diferența dintre o caracterizare vagã și subiectivã și una cel puțin convenționalã (universal e un termen periculos) nu e problema mea.

Pt. mai multe informații: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=5...mp;#entry489746

Impresii plãcute în continuare!

Link to comment
Share on other sites

Hmmm ... in final cred ca ma duc spre un Line 6 POD HD500 . Ramane intre HD500 si RP1000 .

Pareri ? Totusi cred ca HD500 este mai bun , diferenta de pret trebuie sa se justifice cumva si anul aparitiei .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.