www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig


Recommended Posts

Salutare,

 

Recent am inceput sa ma joc cu Guitar Rig-ul. Deocamdata doar cu efectele predefinite (destule) si cu niste efecte gasite pe net pe forumul producatorului.

 

Mie personal GR-ul mi se pare incredibil, foarte flexibil si cu un sunet de calitate. Personal ma bucur de ajutorul unei placi de sunet M-Audio externa care are in plus si gain distinct pentru intrarea de chitara. Dar am auzit de la alti membri RGC ca GR-ul merge bine si cu alte placi (chiar on-board).

 

Imi place asa de mult incat nu mai folosesc G2-ul pe care l-am achizitionat in urma cu 1 luna. :)

 

Mentionez ca nu cant decat acasa si 99.9% din timp in casti. Deci nu caut replici de genul "e de *** finca suna mult mai bine un Marshall JCM2000...". Chiar daca e adevarat. Totusi, cei care se bucura de amp-uri adevarate si prefera pedalele in locul procesoarelor sunt bineveniti sa isi exprime parerile in legatura cu calitatea sunetului in GR.

 

Bagati, va rog!!!

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Suna granulat si prea putin dulce :)

 

Totusi simularea de Bassman nu e rea deloc.

 

Ma mir ca ti se pare mai bin decat G2 totusi. Sa stii ca preset-urile din G2 sunt groaznice, trebuie sa-l butonezi un pic, dar ai sa ajungi la un sound chiar ok.

 

G2-ul suna chiar foarte ok. Numai ca sufera la partea de simulare de cab-uri. Pentru casti e foarte placut sa ai la dispozitie cab-uri variate. In plus apreciez la GR procesarea stereo (mai exact Split-ul). Sunetul este mai plin decat in G2, iar cateva preseturi folosesc din plin facilitatea.

 

Multumesc pentru post.

Link to comment
Share on other sites

Guest MMG

Cearny a zis exact ceea ce as fi spus si eu, daca nu era mai rapid :) :

 

"Suna granulat si prea putin dulce".

 

In opinia mea, un G2 bine folosit suna mult mai fain ca NI GR2. Iar cab-urile din NI GR2 nu sint realiste, chiar ma deranjeaza, oricind ma scot mai bine din EQ si filtre comb. Mie nu-mi place NI GR2.

Eu folosesc o combinatie intre sectiunea de drive din NI B4 si Bomb Factory PSA-1 + citeva plug-in-uri Bomb Factory (LA-2A, 1176, Pulltec, Joemeek) de Pro Tools si URS EQ - asta este singura combinatie software care-mi suna aproape perfect, cu o naturalete neobisnuita pt software. Dar nici Guitar Suite nu trebe trecut cu vederea. NI GR2 este prea artificial.

BTW, daca ai o placa M-Audio (e pe USB si cu preamp, nu?), ar cam trebui sa poti folosi si tu Pro Tools M-Powered si efectele aferente de care vorbesc mai sus. Poate un private message catre mine ti-ar fi de folos... :)

Link to comment
Share on other sites

Cearny a zis exact ceea ce as fi spus si eu, daca nu era mai rapid :) :

 

"Suna granulat si prea putin dulce".

 

In opinia mea, un G2 bine folosit suna mult mai fain ca NI GR2. Iar cab-urile din NI GR2 nu sint realiste, chiar ma deranjeaza, oricind ma scot mai bine din EQ si filtre comb. Mie nu-mi place NI GR2.

Eu folosesc o combinatie intre sectiunea de drive din NI B4 si Bomb Factory PSA-1 + citeva plug-in-uri Bomb Factory (LA-2A, 1176, Pulltec, Joemeek) de Pro Tools si URS EQ - asta este singura combinatie software care-mi suna aproape perfect, cu o naturalete neobisnuita pt software. Dar nici Guitar Suite nu trebe trecut cu vederea. NI GR2 este prea artificial.

BTW, daca ai o placa M-Audio (e pe USB si cu preamp, nu?), ar cam trebui sa poti folosi si tu Pro Tools M-Powered si efectele aferente de care vorbesc mai sus. Poate un private message catre mine ti-ar fi de folos... :)

 

Placa e M-Audio Firewire Solo (cum cred ca ai si tu) si are preamp. Scula misto.

 

Mie imi e foarte greu sa ma pronunt asupra conformitatii sunetului modelat in GR cu sunetele reale ale unor cab-uri si head-uri consacrate. Acelasi lucru este valabil, insa, si pentru G2. In cele din urma, daca gasesc un sunet ca imi place il folosesc, dar nu pot sa bag mana in foc pentru autenticitatea lui. Asta este si motivul pentru care am lansat topic-ul.

 

Un alt atu al GR este usurinta in utilizare. Conceptul 'drag and drop' dus in excelenta.

 

Multumesc pentru parerile de pana acum.

 

Nu vinzi G2-ul ala?

 

offtopic:

Mai, nu il vand inca. Inca mai am sansa sa mai cant cu prietenii pe la vreo petrecere :) .

 

Pe de alta parte am un Zoom 606 II. ce zici?

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte am un Zoom 606 II. ce zici?

 

Nope :) Nu e ce vreau eu.

 

Eu folosesc o combinatie intre sectiunea de drive din NI B4 si Bomb Factory PSA-1 + citeva plug-in-uri Bomb Factory (LA-2A, 1176, Pulltec, Joemeek) de Pro Tools

 

BTW, daca ai o placa M-Audio (e pe USB si cu preamp, nu?), ar cam trebui sa poti folosi si tu Pro Tools M-Powered si efectele aferente de care vorbesc mai sus. Poate un private message catre mine ti-ar fi de folos... :)

 

Eu am M-box 2 si nu am licenta ptr Pulltec, Joemeek, PSA-1 si altele. M-am uitat si pe digidesign.com si nu sunt bundle nici la LE nic la M-powered. Daca ma poti lamuri aici sau intr-un PM ar fi foarte fain :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.