www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro si contra-Incubus


Guest rhcp_guitarist
 Share

Recommended Posts

Guest rhcp_guitarist

E ceva care ma rama de ceva vreme... :) pe o parte,am facut 2 amici sa asculte incubus,pe de alta parte unii nu ii suporta si vreau sa aflu de ce.mie personal ador acordurile lor,versurile si vocea lui brandon boyd.nu vreau sa va oblig sa ii ascultati,doar vreau sa vad si alte pareri obicetive. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest rhcp_guitarist

Nu va luati dupa nume..stiu incubus e ceva nasol,dar nu conteaza. :) pai,incubus au declarat ca pe fiecare album exista cateva trupe care ii influenteza si se vede.ba rhcp,u2,korn,iron maiden..au si influente de jazz,e o melodie"summer romance".ei au fost catalogati ca rock alternativ,dar sunt destul de cameleonici.

Link to comment
Share on other sites

mah...deci eu nu vreau sa ma pronunt...pentru ca nu am ascultat prea mult...in general rockul alternativ suna prost...l-au numit criticii rock pentru ca au aia 2 chitari..un bas..si o toba....dar nu prea s-au luat dupa ce canta

 

ia o tabulatura/partitura de la incubus...si una de la o formatie de power..doom/gothic...thrash...sau altceva..si ai sa vezi cata munca a necesitat "rockul" alternativ si cata rockul adevarat

 

ex...master of puppets de la metallica...

sau fear of the dark de la maiden(ca tot i-au inspirat ashtia)

tristania - beyond the veil(albumul)

 

faptul ca au 3 acorduri luate din cercurile de cvinte aia nu inseamna ca sunt tari...sau ca au cine stie ce muzica

 

copii din ziua de azi au crescut cu prea mult mtv...si cred ca rockul e ceva intre alternativ...shi boraturile de la sepultura....fara sa treaca prin celelalte stiluri...de aia se face muzica proasta..pentru ca aia se asculta...si degeaba vor unii sa faca ceva mai bun...pentru ca nu ii promoveaza nimeni....cam asta e

 

din 1999...practic nu a mai aparut ceva bun si sa mai fie si comercial.....

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
Astia sunt baietii cu 'Megalomaniac'? Sper pentru binele lor ca-s mai buni de-atat :)

 

 

Mda..ei sunt.stiu,melodia asta nu e asa de misto,altele sunt de n ori mai bune.e misto partea cu ingerii care cad..mai bune sunt melodiile:stellar,drive,are you in,sick sad little world,wish you were here..etc. ca va sufoc aici cu prea multe :) ultimul lor album are mai mult cantece cu mesaj politic si sunt ft lungi,pt ca nu se mai pune accent pe cantat,ci pe solo-uri. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
wish you were here e de la pink floyd...sa inteleg ca fac si plagiaturi acum?  :)

 

 

E o melodie total diferita de cea a celor de la pink floyd,n-au nimik in comun.e una din melodiile mele preferate... :)

Link to comment
Share on other sites

cearny nu inteleg ce vrei sa zici....shi sunt si relaxat....am spus ca melodia wish you were here e de la pink floyd...eu zic ca e destul de cunoscuta si ca puteau sa aleaga alt nume...macar asa din respect

 

am intrebat daca s-au apucat de plagiaturi...nu am zis ca au plagiat

 

ideea era ca sunt "contra"..incubus....pentru ca daca stai sa analizezi fiecare formatie mare are o melodie "muncita"....nu 3 acorduri si 4 vorbe aruncate pe ritm

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

aici sunt de acord cu dementhor. mie in general numi place alternative pt k numi suna mie a rock. oricum am ascultat doar vreo doua melodii, si nu mau impresionat, nici macar nu miau atras atentzia foarte mult, deaia nu am retinut nici numele melodiilor :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai sti tu dementhor cate piese exista cu titlul "Wish you were here!!!"... mda... mie imi plac incubus iar cel mai mult imi place de la ei "The Warmth".... geniala piesa.... geniala :)... iar daca tot ai adus aminte de piese muncite, iti voi spune ca marele talent in muzica e de a face piese simple si foarte bune :)...

Link to comment
Share on other sites

man nu vreau sa ma "cert" cu voi...sa imi spui si mie de cate ori te-au trecut fiori la o "piesa simpla si foarte buna".....eu nu stiu nici o piesa simpla care sa fie si foarte buna...singurii care imi plac din tot alternativul sunt nirvana...dar si ashtia mai au sclipiri si melodii care suna chiar bine....dar nu m-as duce la un concert nirvana(sau nu m-as fi dus)...asta e ideea

 

...rockul alternativ e o prostie

 

ma rog..asta e parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Mie nu mi se par incubus rock alternativ,ma rog in mare nu prea nu sunt.death warden,depinde si ce melodii ai ascultat pt ca fiecare album e diferit.

"fungus amongus":nu ma omor cam dur pt mine(poate sink beneath the line)

"science":2-3 melodii misto,ft mult accent pus pe bass,influente de jazz si tobe africane

"make yourself":cel mai de succes album al lor,care include melodiile:drive(dupa cum vedeti si un citat la signature :) ,piesa nr 1 a lor),stellar(acorduri cu influenta orientala),the warmth etc.

:morning view"( a se vedea poza mea :) ,e coperta albumului): albumu meu preferat:wish you were here(dementhor are boala pe ea :) ),nice to know you,are you in?,mexico,warning,echo,aqueous transmition(o melodie senzationala)...

"a crow left of the murder":ultimul lor album,cam slabut,dar asta e..cu multe mesaje politice si melodii lungi cu solo-uri de te apuca spumele:sick sad little world,leech,here in my room(piesa trista),smile lines,pistola....

 

dementhor,daca vrei ceva ft dur incubus au un album"Beyond the unknown" care nu pot sa-l ascult deloc..

 

P.s:ascultati si nu vb in nestiinta de cauza,pana acu doar cosu,cearny,lord_c si poate death warden au vb la subiect..no offense... :(

Link to comment
Share on other sites

bah, deci topicul asta e un topic de genul "Chitara vs Bass - care e mai tare". Normal ca unii or sa zica, ca nu le place genul sau trupa, si unii or sa zica, ca bah esti prost ca nu-ti plac aia, ca mie imi plac si sunt destept :).

Sincer, nu vad rostul acestei discutii, si cred ca mai degraba ar trebui inchis topicul.

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
singurii care imi plac din tot alternativul sunt nirvana...dar si ashtia mai au sclipiri si melodii care suna chiar bine....dar nu m-as duce la un concert nirvana(sau nu m-as fi dus)...asta e ideea

 

...rockul alternativ e o prostie

 

ma rog..asta e parerea mea....

 

 

 

Nirvana e alternativ???nirvana e grunge pur!!!!! :) daca nu stii ce e grunge,afla acu grunge=A style of rock music that incorporates elements of punk rock and heavy metal, popularized in the early 1990s and often marked by lyrics exhibiting nihilism, dissatisfaction, or apathy. ;)Prominent grunge metal acts include Alice In Chains and King's X.

Link to comment
Share on other sites

pe grunge au dat-o dupa 90 :) cu nevermindu...ma rog asa am vazut pe mtv :)

 

mda...incubus e genu de formatie care scoate melodii pe banda rulanta fara sa isi aleaga un stil anume...adica ce le iese publica

 

in fine...eu ma opresc aici cu discutia...pentru ca nu mai are rost...e ca si cum ai convinge un manelist ca house e mai tare decat tiganeasca

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

ziceai dementhor mai sus ceva de genu "eu nu stiu nici o piesa simpla care sa fie si foarte buna..." cauta melodia tenacious D - tribute . mie mi se pare simpla si super marfa, si la aceasta mel imi plac versurile f mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

O sa vi se para super prostesc ceea ce scriu,dar pt mine e ceva super :)

INCUBUS SI-A RELANSAT ULTIMUL ALBUM "A CROW LEFT OF THE MURDER" PE 3 AUGUST,DE ZIUA MEA!!!!!!!! :) abia acu am aflat de pe site lor si nici nu stiti cat de fericita sunt!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Scuza-ma hihi,a fost o greseala a mea de exprimare.in america si l-au lansat pe 3 feb 2004 si in europa pe 3 august. :)

Link to comment
Share on other sites

mda...tot felu de pareri

 

deathwarden...ia exemplul ala cu fiorii pe spate...daca tu te duci la un concert unde stau aia pe scaun si baga 3 acorduri si te simti bine...esti genial :)

 

ca tot a fost concertul ala cu trupa....ma intreb ce parere mai avea lumea daca nu cantau aia in toate felurile posibile...asa ca exemplu

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
mda...tot felu de pareri

 

deathwarden...ia exemplul ala cu fiorii pe spate...daca tu te duci la un concert unde stau aia pe scaun si baga 3 acorduri si te simti bine...esti genial  :)

 

ca tot a fost concertul ala cu trupa....ma intreb ce parere mai avea lumea daca nu cantau aia in toate felurile posibile...asa ca exemplu

 

Mda,as fi de acord cu ce ai zis daca incubus ar fi avut 3 acorduri,dar din nefericire pt tine sunt ft elaborati.intreaba-i si pe cosu su lord_c si o sa fie de acord. :) inca vorbesti in necunostiinta de cauza.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.