www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai bun chitarist de blues


Guest jack
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Raskolnikov

ascultati Robert Cray...o sa va placa..:)

 

Stii ceva omule? Desi nu-mi place genul asta de abordare ca la atletism, daca ar fi sa aleg un chitarist de blues

din generatia tanara, adica sub 50 de ani, acela ar fi tot Robert Cray.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Dintre chitaristii de blues in viata imi place foarte mult Robin Trower.

Ar mai fi cativa care imi plac destul de mult cum ar fi Joe Bonamassa si Buddy Guy.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa "scap" de citva timp de Walter Trout. Cred ca este unul din chitaristii de blues care dintr-un motiv ciudat este trecut cu vederea si e pacat. De la John Mayall pina la John Lee Hooker si Canned Heat, Trout a cintat cu multe nume mari si are si citeva albume solo demne de toata atentia.

ai perfecta dreptate! nu cu mult timp in urma, Walter Trout a scos un dvd demn de toata admiratia. :)

Link to comment
Share on other sites

Totodata, ar trebui amintit Billy F. Gibons ghitaristul de la ZZ Top, care cred ca poate fi trecut linistit la categoria "legende in viata". Printre altele unul din detinatorii Gibsonurilor `59 faimoase (botezat Perly Gates) alaturi de Peter Green , de cel furat al lui Clapton si de cel al lui Jimmy Page. Nu are un stil atit de impresionat tehnic ca al multora amintiti aici dar in mod cert are un stil care te face sa-l recunosti din prima...

Link to comment
Share on other sites

Totodata, ar trebui amintit Billy F. Gibons ghitaristul de la ZZ Top, care cred ca poate fi trecut linistit la categoria "legende in viata". Printre altele unul din detinatorii Gibsonurilor `59 faimoase (botezat Perly Gates) alaturi de Peter Green , de cel furat al lui Clapton si de cel al lui Jimmy Page. Nu are un stil atit de impresionat tehnic ca al multora amintiti aici dar in mod cert are un stil care te face sa-l recunosti din prima...

inveti copiii la prostii.. Billy Gibbons si Pearly Gates '59 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cristihendrix

Hendrix clar! Modern blues all the way, indiferent ce spun altii, ca ar fi mai hard, mai metal. Rubbish! Pe urma, la foarte putin in urma lu' Jimi, vine Stevie Ray Vaughan, care clar a rupt la vremea lui. Dar sa nu uitam ca blues nu inseamna numai chitara suparata. De exemplu John Lee Hooker, taticu' delta blues-ului, a rupt si el cat a fost in viata, si nu prea rupea griful la chitara. In plus mai sunt si alti bluesmen-i rai, mai la pian, mai la muzicuta (Sonny Boy Williamson), etc. Cu toate astea, ramane Hendrix :)

Link to comment
Share on other sites

Colegu'

Dan Andrei Aldea e departe de blues,asta ai vrut sa zici,nu? :)

 

Ei sa nu fim rai cu Aldea , nu poate fi chiar departe daca tine seri de Hendrix in germania , o mai fi si ceva blues pe acolo caci daca canta Hendrix nu poate fi doar imitatie si tehnica.

 

Apropo de cui cine ai place , mie personal cel mai mult ami place Leslie West , poate pentru ca iese din sablonul de blues si este unic in acest peisaj , Albert King mai seamamna in stil cu West dar dupa cum am inteles King a fost "obligat ' de casele de discuri sa canta "numai blues negru" , acum vre-o trei ani s-au editat doua discuri din arhive dintre inregistrarile ce nu au fost publicate deoarece sunau a blues "alb" .

Link to comment
Share on other sites

Bluesul a fost " popuilarizat " in lume si chiar in america de cativa englezi sufletisti ,

 

Clapton , Peter Green , Jeff Beck ,Jhon Mayall

 

asa a ajuns bluesul cunoscut prin albi , dar aceasta nuinseamna ca nu-i muzica afroamericana.

 

De urmarit documantarul lui Scorsese ( parca) despre Blues , au aparut si DVD-uri.

 

Pai nu am cum sa ma plang ca m-am nascut pe campul de bubmac si sunt un negru exploatat .

 

Dar feelingul se transefera in "realitatile" fiecaruia asa ca "bloooooz' everybody.

 

nu conteaza cine e cel mai bun , blues sa fie .

BRAVO :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.