www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazele Compozitiei ?


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Daca esti confortabil cu ce stii deja, nimic (in afara de competenta minima cu instrumentul, normal).

Daca te referi la teorie, o carte de armonie, poate un profesor de armonie? Intr-o vreme circulau niste carti de armonie de la Berklee, ar trebui sa fie usor accesibile. Relatii intre acorduri - ce e o cadenta, ce progresie de acorduri produce tensiune, ce progresie rezolva tensiunea, etc.

 

Asta intra la generarea energiei ieftine , ecologice

.

Punem muzicantii sa produca tensiune.

 

 

Despre ce vorbesti tu @red ( asa ai auzit si tu de la altii ) este analiza unor compozitii sau analiza muzicii. asta ar fi INSPIRATIA ptr unii.

 

 

Deci prima data inveti cuvintele ,inveti jocul de cuvinte,inveti literele si cum se scrie /citeste .Studiezi ce au scris altii proza/poezie.Citesti muult muult dup ace te concentrezi pe un anumit "gen' incepi sa-l simti doar atunci poti za incerci sa imiti metodele tehnice si artistice observate pana atunci. Apoi daca ai har poate devii compozitor .

 

Tehnicile le inveti , arta trebuie sa o preiei.

 

De exemplu muzica simpla melodica respectiv numai melodie poti sa compui . Canti vocal , sau fluieri .Inregistrezi si gata.

 

ca sa se interpreteze este nevoie de un cantaret , un instrumentist, apoi daca vrei anumit gen/stil ..este nevoie de un acompaniament, oerchestratie ...

 

Dar muzica se compune la tine in "cap" restul este "cosmetizare".

 

 

Cum nimeni nu este curios de ce ai tu in cap si ce compui esti nevoit sa inveti un instrument sa interpretezi propriile compozitii sa le promovezi ca sa te bage cineva in seama.

Esti nevoit sa imiti pe unul sasu altul ca sa demonstrezi ca si tu ai putea ....si altele comerciale...

 

Acestea lucruri nu mai tin de faza de compozita ci de promovarea ei .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei doar rock poti cauta partituri sau fisiere guitarpro pt cantece apropiate de ce vrei sa faci tu. Le descompui masura cu masura, vezi cum se suprapun sunetele si apoi (re)construiesti. Pe scurt imiti pana devii original :).

 

In paralel poti trage tare sa inveti armonie si compozitie de pe carti profi. Gasesti cu torr.. si e-(mag-ar) sau comanzi de pe net daca te tine punga.

 

Si eu ma confrunt cu problema asta.. sunt carti mai accesibile de la Berklee : Paul Schmeling - Berklee Music Theory (2 vol)

E fun si usoara : Michael Hewitt - Harmony for Computer Musicians .

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce vreau sa cant, imi place muzica clasica si imi place so metalul si multe genuri si simt ca as vrea sa le amestec... sa nu ma bazez doar pe un stil...ca muzica e muzica pana la urma...problema e ca poate nu-s destul de talentat...cateodata cand cant mai multe ore, imi ies niste "fraze" si melodii sa zicem care suna acceptabil pentru mine. Dar asa parca nu aud melodia in cap sa zicem. Trebuie sa mai stiudiez mult cred...

Link to comment
Share on other sites

(Disclaimer: Nu sunt mare expert, iar ceea ce urmeaza nu este scris cu pretentiozitate, ci din dorinta de a ajuta :lol: )

 

Eu as recomanda alta metoda. Una mai DIY, ca sa zic asa:

 

(ca sa fiu sigur ca postul e informativ, voi incepe prin a spune ca trebuie sa stii ca intr-o piesa exista o melodie - o secventa de note, si sub, o armonie, o secventa de acorduri care canta sub melodie; s-ar putea sa stii asta, dar vroiam sa fiu sigur)

 

* Step 1: Invata notele unei game pe care o vei folosi mult si bine de acum. De regula, rock-ul si metalul sunt bazate pe Mi Minor, asa ca poti incepe acolo (si o poti extrapola mai incolo in alte acordaje: Drop Re - Re Minor, Drop La - La Minor etc, e exact aceeasi chestie, doar ca incepe cu alta nota, dar intervalele sunt exact la fel). Astfel, la Mi Minor avem Mi, Fa#, Sol, La, Si, Do, Re.

 

* Step 2: Ok, acum transforma acele note in acorduri (care sa fie construite cu note din gama respectiva). In acest caz avem acordurile Mi Minor, Sol Major, La Minor, Si Minor, Do Major, Re Major. (Fa# e mai ciudat, nici eu n-am descoperit inca un acord ca lumea care sa fie in gama, so skip it for now).

 

* Step 3: Aici ai doua optiuni: fie A) creezi o secventa de acorduri folosindu-le pe cele enuntate la step 2, fie B ) creezi o mica melodie cu notele enumerate la step 1.

 

* Step 4: Daca ai ales varianta A, atunci te joci pe chitara pana gasesti o melodie care sa fie in gama si care sa sune bine peste acorduri, sau daca ai ales varianta B, atunci trebuie sa te joci pe chitara pana gasesti o secventa de acorduri care chiar sa aduca la viata melodia creata.

 

Tine minte ca nu trebuie sa fii extrem de original din prima; chiar si cu ani de experienta, este foarte greu sa fii 100% original, fiindca muzica exista de mii de ani :lol: . Cu timpul, ai sa observi singur care note nu se pupa (te vor zgaria pe timpan si pe creier) si iti vei da seama ce secventa de note sau de acorduri suna "clasic", "catchy", "heavy", "silly" etc. Just keep at it si o sa te dezvolti singur, n-as recomanda sa incepi din prima cu niste cartulii care s-ar putea sa te deruteze si mai mult.

 

Sper ca am fost de ajutor si spor la cantat si compus! Peace! :)

Edited by ShiverMeSideways
Link to comment
Share on other sites

...

* Step 2: Ok, acum transforma acele note in acorduri (care sa fie construite cu note din gama respectiva). In acest caz avem acordurile Mi Minor, Sol Major, La Minor, Si Minor, Do Major, Re Major. (Fa# e mai ciudat, nici eu n-am descoperit inca un acord ca lumea care sa fie in gama, so skip it for now).

...

 

Sa inteleg ca natura acordului (m/M/7/93) o alegi urechistic, sau e vreo regula ca 1-4 sunt M, 3-6 m, etc?

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca natura acordului (m/M/7/93) o alegi urechistic, sau e vreo regula ca 1-4 sunt M, 3-6 m, etc?

 

E o regula, regula este ca notele care creeaza acordurile pe care le folosim in progresie trebuie sa fie in gama Mi Minor, sau in gama in care compunem. Astfel, am gasit ca e mult mai usor de compus melodii/solo-uri peste progresie.

 

Nu stiu sa explic in termeni tehnici sau cu prea multe detalii ce si cum sau de ce, dar pot spune ca pentru mine a fost un inceput bun si usor in arta vasta a compozitiei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

era acum cateva saptamani un post de-al cuiva cu cercul cvintelor, cu un document care explica formarea acordurilor si relatiile dintre ele. postul nu il mai gasesc, dar atasez fisierul respectiv, sperand ca nu se va supara nimeni.

 

Cercul_cvintelor_oferta_v1.pdf

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.