www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fasait Provocat De Un Cablu?


Riccardo
 Share

Recommended Posts

Salut rgc-isti. Apelez la ajutorul vostru in aceasta problema. Mi-am cumparat saptamana trecuta un cablu de la standul de la intrarea din noul sediu al magazinului Muzica, dar surpriza, am avut parte de un fasait incredibil. Am incercat cablul in urmatoarele moduri: chitara - pedala(buffer) - pc( Guitar Rig 3) (in acest caz cablul nou a fost pus intre chitara si pedala), direct chitara - pc si chitara - amplificator. Diferenta dintre cablul vechi( de calitate mediocra) si acest nou cablu:

 

fara_fasait.mp3 -> Cablul vechi, doza singlecoil a chitarei

 

fasait.mp3 -> Aceleasi setari, aceeasi doza, singura diferenta fiind cablul

 

Sample-urile sunt inregistrate direct din Guitar Rig 3.

 

Acum urmeaza partea nostima. Dupa ce m-am intors la magazin de 2 ori, zapacindu-l pe acel domn, mi-a dat un nou cablu, cu 10 lei mai scump. Si sa nu crezi, aceeasi problema.

 

Ce detin: chitara ibanez gdx 70, amplificator gt10 (veneau in pachet), pedala digitech hot head distorsion.

 

Mi-e rusine sa ma intorc la om si sa ii zic de cablu ca este defect, mai ales dupa ce mi l-a schimbat cu unul mai scump, fara sa ma taxeze in plus. Poate sa fie alta cauza? Apreciez orice raspuns.

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Salut rgc-isti. Apelez la ajutorul vostru in aceasta problema. Mi-am cumparat saptamana trecuta un cablu de la standul de la intrarea din noul sediu al magazinului Muzica, dar surpriza, am avut parte de un fasait incredibil. Am incercat cablul in urmatoarele moduri: chitara - pedala(buffer) - pc( Guitar Rig 3) (in acest caz cablul nou a fost pus intre chitara si pedala), direct chitara - pc si chitara - amplificator. Diferenta dintre cablul vechi( de calitate mediocra) si acest nou cablu:

 

fara_fasait.mp3 -> Cablul vechi, doza singlecoil a chitarei

 

fasait.mp3 -> Aceleasi setari, aceeasi doza, singura diferenta fiind cablul

 

Sample-urile sunt inregistrate direct din Guitar Rig 3.

 

Acum urmeaza partea nostima. Dupa ce m-am intors la magazin de 2 ori, zapacindu-l pe acel domn, mi-a dat un nou cablu, cu 10 lei mai scump. Si sa nu crezi, aceeasi problema.

 

Ce detin: chitara ibanez gdx 70, amplificator gt10 (veneau in pachet), pedala digitech hot head distorsion.

 

Mi-e rusine sa ma intorc la om si sa ii zic de cablu ca este defect, mai ales dupa ce mi l-a schimbat cu unul mai scump, fara sa ma taxeze in plus. Poate sa fie alta cauza? Apreciez orice raspuns.

 

Nu este fasait ! acela suna asa :SHHHHHHH sau Fsssssss

 

Este Brum , nu cumva ai cumparat cablu de difuzor? neecranat.

 

Deci deschizi Jack-urile si verifici...sa fie cablu ecranat. Sa nu aiba doar doua fire izolate in interior si fara ecranaj.

 

Ecranajul ...Tresa ,(plasa impletitura,etc ,,,din sarma de cupru ce "acopera "centrul cablului si eecraneaza acesta trebuie sa fie legat la masa Jack-ului ci lipit la cosa care face contact la carcasa/corpul Jackului.

 

Aceste doua pot sa fie problemele ..sau e cablu neecranat de difuzor ,sau este "inversata " lipitura intre "hot"(firul central ) si masa.( ecranajul)

 

Inverseaza capetele cablului intre chitara si statie...sa nu fie vre-un cablu "unidirectional' ce nu ar trebui sa bage brum dar incearca.

 

Mai poti sa introduci cablul in intrarea de la amplif sau in distorsul cuplat la acesta ...dai volum (gain) si inchizi volumul la chitara trebuie sa se faca liniste.

 

la fel poti sa incerci numai cablul ..sa vezi ce efect are daca la capatul liber (fara chitara) faci scurtcircuit intre bulina de la capat si corpul jackului ...trebuie sa se faca liniste.

 

Presupun ca la chitara ai legatura de masa intre bridge si masa circuitului electric daca cu alt cablu nu ai zgomot.Oricum brumul este prea mare ca sa fie numai din cauza ca nu ai avea legatura de masa la bridge.

 

 

In

 

 

asta este brumul din sunetul tau ..am filtrat inaltele care sunt armonicele acestui brum .

 

 

 

iar acesta este un model cum ar suna fara legatura de masa la bridge.

Este tot sunetul tau dar am taiat celelalte frecvente.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.