www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton Isi Merita Banii?


Septi
 Share

Recommended Posts

Ma gandeam sami achizitionez un HARLEY BENTON HBST http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...CK-_-43048.html apoi vine intrebarea importanta ..isi merita banii?...

Chitara e buna de ceva? sau e doar o alta shitty guitar..e plin internetul de ele :) !

Mentionez ca sunt chitarist incepator..dar iubitor de muzica :lol::lol:

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

sunt de parere ca nu-si merita banii. mai ales modelul asta. il stiu destul de bine. am un prieten care are exact la fel. griful este foarte incoomod , acordajul tine putin, daca folosesti bara de whammy bridgeul se deregleaza repede, iar de amplificator nici nu mai zic, se aude infundat si ... nici n-am cuvinte sa descriu ce oribil reproduce sunetul. eu n-am amplificator, cant prin PC la niste boxe 5.1 si suna de 100 de ori mai bine. sincer in banii astia gasesti ceva mai bun (doar chitara). mai ales daca ai zis ca esti incepator nu-ti trebuie amp. eu de exemplu cant pe un amplug de la vox( model metal) si sunt multumit, mai ales ca-l pot lua orinde( functioneaza cu baterii) si il pot folosi si la casti. sunt constient ca poate unii ma vor contrazice deoare vor spune ca esti incepator si ca e buna si asta, dar harley benton.... bleah ( parere proprie)

Link to comment
Share on other sites

E buna, dar nu cea mai buna.

In comparatie cu Reghin, isi merita banii (si am cantat pe ambele tipuri de chitara).

Dar are probleme la cheite. Switch-ul se strica destul de rapid, adica mai poti schimba intre doze, dar partea mecanica se strica, nu mai ramane blocata pe pozitie. Gatul e un pic inconfortabil, parca oboseste mana mai rapid.

Nu te astepta la vopsea de super-calitate (cel putin sub capac, e de obicei crapata).

Dupa un timp o sa iti apara si fretbuzz dupa fretul 12 si pe la fretul 1. O poti duce la un magazin de instrumente si pentru 10 lei, cred, iti fac un set-up (asta trebuie sa-i faci si dupa ce o cumperi).

Dozele sunt acceptabile si din cate am auzit eu, nu prea au zgomot de fundal. In schimb, se aude un "pocnet" cand folosesti switch-ul (nu stiu daca asa se aude de obicei la orice chitara).

Cumpara-ti Squire, de preferat Affinity, pentru ca e mai de calitate decat varianta Bullet sau Standard...asta daca vrei neaparat tip Stratocaster. Daca nu, si te interesesaza si tipurile Les Paul sau SG, cauta Vintage (cred ca gasesti pe forum de vanzare). Vintage sunt mai bune si mai ieftine decat Epiphone.

La alte tipuri de chitara nu ma bag, pentru ca nu stiu.

Aaa...si amplificatorul e bun. E peste un amplificator Fender Frontman 10G, care are cel mai aiurea distors auzit de mine vre-odata (si reverb-ul e si mai aiurea!). Daca nu o sa ai bani de amplificator, foloseste un casetofon. Ai nevoie de adaptor jack mare - jack mic (asa-i zic eu, e vreo 30 de mii), un cablu cu jack-uri mari si un cablu cu jack-uri mici. Ai doua posibilitati:

1.Bagi o mufa de la cablul cu jack mare in chitara, celelaltei mufe ii pui adaptorul si o bagi in intrarea de auxiliar de la casetofon (trebuie sa aiba casetofonul asa ceva), iar in intrarea pentru casti de la casetofon bagi o mufa a cablului cu jack mic, cealalta mufa bagand-o la intrarea de line in de la unitatea computerului (aia albastra). Dai dublu click pe iconita "mixer" de langa ceas, click pe options, apoi pe properties, selectezi "recording" si dai "ok", apoi bifezi casuta de sub line in si inchizi mixer-ul. Cand vrei sa iti auzi chitara, dai dublu-click pe mixer si vezi sa fie debifata casuta de sub line in.

2.Urmezi punctul unu si instructiunile de aici.

Edited by Prostoi
Link to comment
Share on other sites

daca nu s-a inteles clar: bag amplugul in chitara si conectez la PC prin placa de sunt( un Genius foarte fain) si ascult printr-un set de boxe 5.1( nu au mufa de jack deci nu le pot conecta direct la amplug)

Link to comment
Share on other sites

Eu asta am facut dintr-o harley benton. chitara avea mari probleme de intonatie (falsa aproape un semiton) asa ca a trebuit sa dau jos griful, sa frezez din spate sa-l pot muta mai inspre bridge.. cu alte cuvinte am scurtat chitara cam cu 5 mm. dozele pe care le pun ei sunt cu magneti ceramici, asa ca pentru cunoscatorii de straturi ="fix zero". la grif, daca nu pui piatra abraziva pe el si nu freci tastatura bine ai un buzz de nu poti canta mai nimic. si in rest am facut-o HH si am revopsit-o. asa mai merge :)

da` nici n-am dat multi bani pe ea, vreo 170 ron :lol:

post-9842-1284231732_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

despre asta nu stiu ce sa zic. normal ca nu este cine stie ce chitara la banii astia, dar in rest nu stiu deoarece nu am tinut-o in mana.

dar daca iti permiti sa dai 400 lei pe o chitara iti recomand aria 714 std. eu mi-am cumparat una acum o luna si sunt foarte multumit de ea. este o chitara foarte buna pt incepatori si pentru cei cu ceva experienta. poti canta foarte fain metal pe doza de la bridge( eu cant metal gen metallica, slayer, megadeth, etc) si cleanuri frumoase pe doza de la gat sau cea din mijloc. ti-o recomand cu caldura , sau mai ai ca alternativa aria stg 003 tot la 400 lei. este cam aceeasi chestie cu 714 std doar ca doza de la bridge este single coil ( pe 714 std este humbucker) fapt ce m-a facut sa aleg 714 stdul

 

bafta la ales

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

m-am mai uitat pe e sound ( acolo au si chitare destul de ieftine) si cel mai ieftin tele care sa nu fie de la dimavery ( sicer nu cred ca se merita sa cumperi de la ei) era un cruzer la 520 lei. firma despre care nu stiu prea multe. dar ce are bara de tremolo? daca nu vrei s-o folosesti petru ca iti dezacordeaza chitara si misca bridegeul nu trebuie sa o pui. nici eu nu o tin prea des. (ca in ce cant eu nu prea am nevoie de tremolo)

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sami achizitionez un HARLEY BENTON HBST http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BEN...CK-_-43048.html apoi vine intrebarea importanta ..isi merita banii?...

Chitara e buna de ceva? sau e doar o alta shitty guitar..e plin internetul de ele :) !

Mentionez ca sunt chitarist incepator..dar iubitor de muzica :lol::lol:

 

De ce buget dispui?

Link to comment
Share on other sites

In jur de 600 lei doar am momentan :lol: ...ma rog si in legatura cu tremolo-ul am zis ca vreau fara pt ca am auzit numai chestii gen dezacordeaza chitara and stuff si de accea ma feresc de ele ..nu vreau sa acordez o chitara de 5 ori pe zi :)

 

Bull FC's.Pai uita-te pe forum de o chitara second-hand,nu-i da pe cine stie ce Harley Tenson Benson etc etc.Chiar daca are tremolo.Foarte serios,cauta pe forum.

Link to comment
Share on other sites

frate daca nu folosesti tremoloul nu se dezacordeaza asa repede si nu trebuie sa acordezi chitara de 5 ori pe zi. eu de cand am chitara cant mai mult de 2 ore pe zi ( fiind vacanta imi permite timpul, in timpul scolii e bine daca amuc jumate de ora :lol: ) si nu acordez chitara in fiecare zi. ori asa se intampla la toate ori sunt norocos si am nimerit o chitara cu acordaj mai durabil, ca acordez chitara la 2-3 zile , fara a fi nevoie sa fac mari modificari ( sa urc foarte putin unele corzi) . iar daca nu vrei ceva la mana adoua ( ai fi la fel ca mine :)) nu este nimic.

 

si cam ce ai vrea sa canti pe chitara? si cat de mult esi dispus sa dai pe ea.( poate di n aia 600 lei vrei sa-ti mai iei si lte chestii-gigbad, strap, tuner etc-)

Link to comment
Share on other sites

frate daca nu folosesti tremoloul nu se dezacordeaza asa repede si nu trebuie sa acordezi chitara de 5 ori pe zi. eu de cand am chitara cant mai mult de 2 ore pe zi ( fiind vacanta imi permite timpul, in timpul scolii e bine daca amuc jumate de ora :) ) si nu acordez chitara in fiecare zi. ori asa se intampla la toate ori sunt norocos si am nimerit o chitara cu acordaj mai durabil, ca acordez chitara la 2-3 zile , fara a fi nevoie sa fac mari modificari ( sa urc foarte putin unele corzi) . iar daca nu vrei ceva la mana adoua ( ai fi la fel ca mine :lol: ) nu este nimic.

 

si cam ce ai vrea sa canti pe chitara? si cat de mult esi dispus sa dai pe ea.( poate di n aia 600 lei vrei sa-ti mai iei si lte chestii-gigbad, strap, tuner etc-)

 

Pentru inceput ma gandeam doar la chitara si amp dupa aceea dupa ce ma obisnuiesc cu chitara si chestii ma gandeam sami iau ceva pedale de efect...si as vrea ceva nou adica first electric guitar should be special :lol:

Deci momentan am doar o acustica si o clasica mam saturat de ele si pur si simplu iubesc sunetul chitarelor electrice :)

Link to comment
Share on other sites

frate daca nu folosesti tremoloul nu se dezacordeaza asa repede si nu trebuie sa acordezi chitara de 5 ori pe zi. eu de cand am chitara cant mai mult de 2 ore pe zi ( fiind vacanta imi permite timpul, in timpul scolii e bine daca amuc jumate de ora :lol: ) si nu acordez chitara in fiecare zi. ori asa se intampla la toate ori sunt norocos si am nimerit o chitara cu acordaj mai durabil, ca acordez chitara la 2-3 zile , fara a fi nevoie sa fac mari modificari ( sa urc foarte putin unele corzi) . iar daca nu vrei ceva la mana adoua ( ai fi la fel ca mine :)) nu este nimic.

 

si cam ce ai vrea sa canti pe chitara? si cat de mult esi dispus sa dai pe ea.( poate di n aia 600 lei vrei sa-ti mai iei si lte chestii-gigbad, strap, tuner etc-)

 

1.in multe cazuri,dar in special in cazul lui,cand dispunde momentan de ~600 ron,este mult mai bine sa caute un second,un Squier,un Peavey(fara a-mi face reclama this time) sau altele,decat sa dea acei 600 roni pe un rah*t de Harley Benton sau cine stie ce alte chinezarii.Sunt destul de putine chitare noi,care sa si sune bine si sa se si incadreze in pretul ala.Cum adica ar fi la fel ca tine?Are you some kind of a guitar guru or something?

2.se scrie "gig bag" http://en.wikipedia.org/wiki/Gig_bag

Edited by Daiabitiz Uyup Zwurp
Link to comment
Share on other sites

@daiabitiz, stiu ca se scrie gig bag, eu in general scriu legat (gigbag), si hai sa nu facem mare caz dintr-o litera gresita.

asa ma enerveaza cei care corecteaza greselile astea asa de marunte . ce daca in loc de ''g'' am pus ''d '' , nimeni nu-i perfect, la graba mai gresteste omul.

prin astfel de comentarii unele persoane vor :1. sa se bage si ei in discutie ca musca... si 2. sa se dea mai destepti decat sunt. mai inteleg si eu cand sriu gresit chestii de ortografie. whatever...

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.